Motivasyon

2019’da Bırakırsanız Mutlu Olacağınız 5 Şey

Kapak fotoğrafını gördüğünüzde aklınıza ilk şeker gelmiş olabilir ama aslında çok daha farklı konulardan bahsedeceğim. İstisnasız her Aralık ayında kendimi, geçtiğimiz yılı nasıl geçirdim, yeni yılda nasıl bir “ben” istiyorum, kendime nasıl hedefler koyacağım, hangi kararları alacağım sorularıyla baş başa buluyorum. Bu sefer, yeni yıl için hayatımıza neleri katsak tatmin oluruz diye düşünmeden ve hedefleri belirlemeye başlamadan önce hayatımızdan neleri çıkartırsak mutlu oluruz sorusuyla giriş yapmak istedim. Hem kendimden hem çevremden gördüklerimi düşünerek, fark yaratacağını düşündüğüm 5 maddeyi buraya taşıdım.

Herkes kalemlerini eline aldıysa bu sefer başlamak için sabırsızlandığımız ya da başlamak için harekete geçmeye çalıştıklarımızı değil 2018 ile birlikte vedalaşmak isteyeceklerimizi listelemeye başlıyorum.

# Her şeyin Mükemmel Olması Gerektiği Düşüncesini Sessizce Kenara Bırakın

Mükemmeliyetçi olmak her ne kadar bazen pozitif bir yön gibi algılansa da aslında çoğu zaman bizi harekete geçmekten alıkoyan bir yaklaşım. Üstelik; tatminsizlik, tanımladığınız yüksek standartlarınıza uymayan işlerde kendinizi berbat hissetme gibi bonusları da yanında getiriyor. Çevremde mükemmeliyetçi olan kimsenin, işini planlı ve iyi kalitede yürüten insanlardan daha fazla bir fayda sağladığını görmedim. Aksine kendilerine zarar verecek düzeyde çaba gösterdiklerini söyleyebilirim. Eğer sizde kendinizi mükemmeliyetçi olarak tanımlayan insanlardansanız bu sizin için kritik bir madde olacak. Sadece tanımladığı bu standartları gerçekleştirememekten korktuğu için hayallerinden her gün uzaklaşan, harekete geçse istediğinden çok daha iyisini ortaya koyabilecek birkaç kişi tanıyorum.

# Zaman Kaybına Yol Açan Alışkanlıkları Eleyin

Hepimizin zamanı kısıtlı, hepimizin yapacak çok işi var. Bu yüzden her şeye odaklanmamız mümkün değil. Hatırlıyorum özellikle üniversiteden sonra nasıl yapabilirimi düşünmeden yapmak istediğim her şeyi sıraladığım ve bunları yapabilmek için kendimi acımasızca hırpaladığım bir dönem olmuştu. Fakat sonra fark ettim ki, her hedef ve ona doğru giden yolda atılan her adım başka bir şeyden vazgeçiş. Bu yüzden gerçekten yapmak istediklerimizi akıllıca seçmemiz lazım ve seçimimizi yaparken karşılığında neyden vazgeçiyoruz onu düşünmek önemli. Fransızca öğrenmeyi seçerken belki evde kitap okumak için ayırabileceğimiz zamandan vazgeçiyoruz. Evde bilgisayar başında oyun oynarken, amaçsızca Youtube’da video izlerken, yapmak istediğiniz işlere ayıramadığınız için şikayetçi olduğunuz kıymetli zamanı, size çok da fayda getirmeyecek işlere harcadığınızı hatırlayın. Tabii ki size keyif veriyorsa onlardan tamamen vazgeçmek orunda değilsiniz ama öncelik sıralaması yapabilir ya da eleyebilirsiniz. 

# Ekran Başında Geçirdiğiniz Saatlerinizden Kesinti Yapın

Teknolojinin hayatımızın her anını ele geçirmesiyle beraber birle yetinmeyip birçok ekranın karşısında çok fazla zaman geçirmeye başladık. Belki bu yazıya da Netflix’de sevdiğiniz dizinin bir bölümünü izlerken göz atıyor olabilirsiniz. Bu sahneye iPad’iniz ve bilgisayarınız da eşlik edebilir tabii ki. Çok ekranlı hayat, bizi ister istemez tam olarak odaklanamamaya itmenin yanı sıra çok fazla vaktimizi de alıyor. Açıkçası ben bir dijital pazarlamacı olarak bu radikal kararı zor da olsa alıyorum ve 2019’da evde geçirdiğim zaman için kendime ekran saati sınırlaması koymayı hedefliyorum.

# Şüpheciliğe Veda Edin

Yapmak istediğimiz çoğu şeye kendimizden şüphe duyduğumuz için cesaret edip başlayamıyoruz. İşte ya da okulda şüpheci yaklaşımlarımız yüzünden proaktif davranamıyoruz hatta kabuğumuza çekiliyoruz. Hayatımızın fırsatı olabilecek bir sunumda ya da projede, o iş için yeteri kadar iyi olmadığımızdan şüphelenerek, yer almamayı tercih edebiliyoruz. 2019 belki de şüpheciliği bir kenara bırakıp, kendinize güvendiğiniz ve bu güvenle harekete geçtiğiniz bir yıl olur.

 # Korkuları Terk Edin

Özellikle son 6 ya da 7 aydır kendi içinde olduğum durumdan örnek vermek istiyorum. Ekonominin çok parlak olmaması, iş kaybetme korkuları gün içerisinde en fazla dinlediğim konular arasında yer alıyor. Bu konuların tetiklediği farklı teoriler ve sürekli en kötü senaryonun konuşulması odağımın tamamen negatifte kalmasına sebep oluyordu ve depresif modumdan bir türlü sıyrılamıyordum. Size kriz yokmuş gibi davranın her şey mükemmelmiş gibi hissedin demeyeceğim çünkü bu hem mümkün değil hem de bizi bir yere götürmez. Ben daha kolay bir yöntem denedim ve üzerinde kontrolümün olmadığı şeylere gereğinden fazla kafa yormaktansa kontrol edebileceğim şeylere odaklanmayı tercih ettim. Bu tarz  olumsuz rüzgarlara kapılıp, sürekli bu konuları konuşmak yerine işimle ilgili fark yaratabileceğim konular üzerine çalışmaya başladım ve farklı fırsatlar yaratmaya çalıştım. Siz de kontrol alanınıza odaklanırsanız korkularınızı beslemeyi bıraktığınızı göreceksiniz.

Unutmayın belki seneye bugün bir sene önce yapmaya başlamış ya da yapmayı bırakmış olmayı dileyeceksiniz. Güzel haber; şu anda harekete geçmek için tam doğru zamanda ve noktadasınız!

 

 

 

Henüz yorum bırakılmamış
Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu paylaşın