Motivasyon

Bugünü Farklılaştırmaya Hazır mısın?

Sabah aynı saatte kalktın, rutin hale getirdiğin tüm hazırlıkları yine aynı sıralama ile yaptın. İşe doğru giderken yolda sevdiğin müzik eşliğinde akşam kendin için, sadece sevdiğin için neler yapacağını kurguladın. İşe geldin, dingin ruh halin seni yavaş yavaş terk etmeye başladı, kişisel amaçlarına yönelik motivasyonun da öyle. Akşam olana kadar ara vermeden çalıştın, akşam eve gittiğinde mumları yakıp, sevdiğin müzik eşliğinde kitap okuma fikri bile gözünde büyüyor. Eve dönüş yolunda trafik vardı ve yol boyunca işle ilgili telefonlar aldın. Eve geldiğinde tek istediğin hızlıca yemek yiyip, uzanmak. Bu hafta için sağlıklı beslenme kararı almıştın ama bu yönde de pek bir hevesin kalmadı şu anda. Sipariş ettiğin yemeği yerken biraz sosyal medyayı karıştırıyorsun, Netflix’te sezonu bitirmeye 2 bölüm kalmış dizini izliyorsun ve duş alıp yatıyorsun. Gün sonu raporunda elinde istediğin, hedeflediğin hiçbir şeyi başaramadığını görüyorsun. Bir de üstüne kendine olan inancın ve motivasyonunda oldukça düşük bir seviyede. Peki ne farklı olabilirdi? Neyi nasıl farklı yapabilirdin?

Hepimizin zorunlulukları, hepimizin sevmesek dahi yapmak durumunda olduğu şeyler var. Bunu değiştirmek, farklılaştırmak bazen mümkün bazen değil. Biz mevcut koşulları değiştirmeden neler yapabiliriz ona bakalım bugün.

#Zamanın Yaratıcı Kullanımı ve İyi Planlama

Zaten günde 10 saat çalışıyorum, bir de mesaiye kalıyorum, trafikte de zamanım gidiyor diye yakınabilirsin. Bu durumu değiştiremiyorsan emin olduğum bir şey var yakınmak seni sadece şikayet eden biri olmaktan öteye taşımayacak. Şimdi düşün; kafa dağıtmak adına nelere vakit harcıyorsun? Belki sosyal medyada başkalarının hayatına bakarak geçirdiğin saatleri kısabilirsin ya da uzun vadede getirisi olmayacak dizilere ayırdığın vakti azaltabilirsin. Böylece çok uzun süredir gitmek istediğin seramik, dil, yemek kursuna gitmek için zaman bulabilirsin.

#Kendine Ayırdığın Zamanın Önemi

Her ne kadar kendine zaman ayırmak denilince hepimizin aklına işten arta kalan zamanlar ya da hafta sonları gelse de gün içerisinde işte ya da okulda da kendinize zaman ayırabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak için uzun molalara ihtiyacınız yok. 10 dakikalık kısa molalarla başlayabilirsiniz. Bu molalarda kısa da olsa ekrandan ya da yaptığınız işten uzaklaşırken bölümünüzden ya da departmanınızdan olmayan farklı kişilerle de sohbet edebilirsiniz.

Benim özellikle tercih ettiğim iş arası molalarımdan bir tanesi ise bir bardak kahve ya da çay alarak ofis binasının etrafında mini bir yürüyüş yapmak. Bazen bu yürüyüşlerime arkadaşlarımı da davet ettiğim oluyor. Kesinlikle masama geri döndüğümde kendimi çok daha taze hissediyorum.

Zamanını iyi planlamak, mini aralar vermek ve en önemlisi kendine zaman ayırmak… Hiçbiri bugün başlayamayacağın şeyler değil.

  • Gerçekten ne istiyorsun? Neleri başarmak, yapmak istiyorsun? Listeni oluştur.
  • Sana katma değeri olmayan hangi aktivitelere fark etmeden çok fazla vakit harcıyorsun?
  • Değerlendirebileceğin ölü vakitler var mı? Yolda harcadığın zaman gibi?
  • Şimdi planlamanı yapabilirsin. Her şey hemen düzene girmese bile fark yaratmaya başlayacağına eminim.

Biliyor musun?

Kendine zaman ayırdıkça ve bunu sürekli hale getirdikçe yaratıcılığın ve üretkenliğin artacak. Bunu doğada geçirdiğin zamanı arttırarak desteklersen seni kimse tutamaz 🙂 

Henüz yorum bırakılmamış
Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu paylaşın