Kişisel Gelişim

Gerçekten Zamanınız Yok mu?

Son zamanlarda etrafımda zaman bulamamaktan şikayet eden çok fazla insan görüyorum. Aslında şunu da yapmak istiyorum ama diye başlayan cümleler genelde maalesef zamanım yok’la bitiyor. Gerçekten o işi yapmak için zamanınız yok mu yoksa o iş öncelik sıralamanızda sonlarda mı yer alıyor?

Geçtiğimiz birkaç haftaya bakıp zaman ayırdığınız işleri beş dakika boyunca düşünür müsünüz? İşe gittiniz çünkü para kazanmak zorundasınız, işe giderken yolda vakit kaybettiniz, arkadaşlarınızla buluştunuz, ev için alışveriş yaptınız ve liste gittikçe uzuyor. Şimdi yapmak istediğiniz ama zamanınız olmadığı gerekçesiyle sürekli ertelediğiniz şeyleri bir düşünün. Haftaya başlarken bu işler listenizin başında mı yoksa sonunda mı yer alıyordu?

Şimdi de başınıza aniden gelen ve zaman ayırmak zorunda olduğunuz bir durumu düşünün. Bu durum için haftada kaç saat harcadınız? Peki bu harcadığınız saati size hafta başında çok istediğiniz ama bir türlü zaman bulamadığınızı iddia ettiğiniz bir aktivite için ayırmanızı rica etseydim; kitap okumak için ya da spor yapmak için mesela. Eğer bir işe zaman bulamıyorsanız, zaman planlamada gelişim alanlarınız olabilir demektir.

Hayatımızı yapmak istediklerimizle dolduracak güce sahibiz. Şimdi kendinize sormanızı istiyorum, gelecek senenin sonunda neleri başarmış olmak istiyorsunuz? Bu yılı daha da harika kılacak neleri yapmış olmak istersiniz? Bunları öncelikleriniz haline getirebilirsiniz. Hedeflerinizi planınıza almadan, iyi planlayamadan kendiliğinden gerçekleşmesini bekleyemezsiniz. Neden işe 3 hedefinizi bu haftaki planınızda nereye koyacağınızı düşünmekle başlamıyorsunuz? Hangi gün neye zaman ayıracaksınız karar verin. Eğer hala zaman ayıramıyorsanız koyduğunuz hedefin sizin için ne kadar önemli ya da ne kadar motive edici olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz herşey için zamanı esnetebilirsiniz. Unutmayın harcadığınız her dakika sizin seçiminiz.

 

 

Henüz yorum bırakılmamış
Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu paylaşın