Motivasyon

Eylül planlarında ne var? Planına alabileceğin 5 öneri.

Yaz güzeldi, sıcaktı, aydınlıktı, güneşliydi, deniz vardı, kum vardı, eğlence vardı ama zaman aktı gitti. Sonbaharın ilk ayı Eylül bazılarına karamsar gelebilir, bazılarını depresyona sokabilir. Etrafınıza kulak kabartırsanız genellikle şehre dönüşü temsil eden Eylül hakkında çok da iyi şeyler duymayacaksınız. Bu kadar negatif olmaya gerek var mı? Evet benim içim de biraz buruk yalan söyleyemem. Her şeyden önce ben havanın geç kararmasından ekstra mutluluk duyan deniz ve güneşe tutkun bir yaz çocuğuyum. Ancak bu bitişi yeni başlangıçlar dönemi olarak da değerlendirebiliriz. Yeni hedefler, yeni başarılar… Eylül ayıyla beraber biraz hüzünle birlikte hayatımda bazı değişiklikler olacağını da hissederim. Her zaman böyle değildi, özellikle ilkokulda Migros’larda kırtasiye bölümü açıldı mı? Beni üzüntü kaplardı. Bunda tek etken yazın bitişi değil ilkokul öğretmenimi hiç sevmemem de olabilir tabii. 🙂 Neyse o günler geri de kaldı, şimdi Eylül 2017 itibarıyla planlarda ne var? Ona bakalım.

Kırtasiye alışverişi

Kırtasiye düşkünü biri olarak rengarenk defterler ve kalemler hatta stickerlar bana yeni hedeflerimi hatırlatır ve heyecanlanmama neden olur. Siz de sezon başlamadan önce kendi zevkinize göre kırtasiye alışverişi yapabilir, yeni hedeflerinizi, planlarınızı bu defterlere renkli kalemlerinizle yazabilirsiniz. Hatta size motive edecek sözlere de bu defterde yer verebilirsiniz.

Masaj ve cilt bakımı

Öyle ya da böyle dinlendiğimiz yaz mevsiminden sonbahara geçişte güzel bir vücut masajı iyi bir motivasyon olabilir. Yazın ve güneşin yıpratıcı etkilerini ise cilt bakımı ile giderebilirsiniz. Ben genelde evde cilt bakımı yapmayı seven biri olarak kendime farklı kokularda ve aromalarda peelingler ve maskeler aldım.

Öğünlere biraz sağlık

 Bir türlü düzene oturtamadığım ama geçtiğimiz senelere göre çok yol aldığım beslenme alışkanlıklarıma bir çeki düzen vereceğim. Geçtiğimiz sene cola gibi gazlı içecek tüketimini bırakmıştım yeni sezonda ise hedefim öğünlerimde daha sağlıklı yiyeceklere yer vermek olacak.

Daha çok kitap

Yeni yıl gelmeden yeni sezon için bir kitap listesi oluşturun sizi motive edecek ve bakış açınızı geliştirecek kitaplara yer verebilirsiniz. Hala okumadıklarınız arasındaysa Aykut Oğut’un Evrenden Torpilim Var, David Eaglemen’den Beyin ve Murakami’den Sahilde Kafka benim size 3 önerim olacak.

Hedef panosu oluşturun

Yapmak istediklerinizi bir liste haline getirip, önceliklerinizi belirleyebilirsiniz. Önceliklendirdiğiniz hedeflerinizi her baktığınızda sizi motive edecek, amacınızı hatırlatacak bir panoya dönüştürebilirsiniz. Panonuzda hedeflerinizi size çağrıştıracak görsellere yer vermeniz beyninizde hedeflerinizin daha net hale gelmesi ve daha gerçekçi görünmesine neden olacaktır. Çalışmalarınız konusunda da bu panoya göz atmak size gerekli motivasyonun bir bölümünü sağlayacaktır. Ben yeni dönem için hazırlıklara başladım bile. 🙂

Henüz yorum bırakılmamış
Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu paylaşın