Motivasyon

Mutlu Olmak Mümkün mü?

Modern dünyada çelişkiler içerisinde yaşıyoruz orası kesin. Sosyal medyadaki paylaşımlar normal seyrindeyken çok mutlu bir dünyanın ve çok mutlu hayatların izlerini taşıyor. Çevredeki dostlarımın ya da ofisteki iş arkadaşlarımın söylemleri ve hatta iç sesimiz ise bizi bunun tam tersine inandırmaya meyilli.

Hayatım boyunca mutluluktan ağzı kulaklarında dolaşan insanlar da tanıdım, tüm hayatlarını her detayda mutsuzluk bulmaya adayanlar da. Son profilde çok fazla bu durumun farkında olduğunu söyleyemeyeceğim insanlar da girdi günlük yaşantıma. Hatta bir noktadan sonra bunu karakter özelliği haline getirenleri bile gördüm. Neyse buradaki konumuz onlar değil. Gelelim yine mutlu olmak mümkün mü sorumuzun cevabına.

Mutluluk kavramının bize ne ifade ettiği çok önemli. Mutluluk dendiğinde aklınızda ne canlanıyor? Mutluluk sizin için somut ya da hayali mi? Maddi ya da manevi mi? Duygusal ya da mantıksal mı?

Mutlu olmak tamamen benliğimizle alakalı. Çevrenizde sorun aramayı bırakın. En mutlu görünenler de hayatın zor yüzüyle sık sık yüzleşiyor emin olun. Önemli olan tüm bu olayları ele alış şeklimiz ve yaklaşımımız. Kendimizi ve yaptıklarımızı sürekli başkalarının hayatlarıyla kıyaslamaktan çoğu başarımızın keyfini çıkarmayı kaçırır olduk.

Her yaptığımızın karşılığını beklemek, çoğu zaman mutsuzluğa yol açıyor ama bunu yapmadan duramıyoruz. Başkalarına içtelikle davranan, diğerleri için mutluluk kaynağı oluyor ve dosça karşılık görüyor ve bu da onu mutlu ediyor.

Mutluluğun sırrı herkes için değişiyor ama benim kendimde gözlemlediğim çözümü sizinle paylaşmak isterim. İlgilerinizi olabildiğince genişletin. Hayatı tutkuyla yaşayın. Sizi ilgilendiren şeylere karşı tepkilerinizin düşmanca değil, olabildiğince dostça olmasına bakın. Başkalarının yaşamının ne kadar mükemmel sizinkinin ise ne kadar zor olduğunu tekrar etmek size mutluluk getirmeyecek. Benden bir sır daha; etrafımda hiç mutluluğu yakalayan bir “drama queen” görmedim. O yüzden bence şimdi suratını asmayı bırak ve nerede başlayacağını planla. Evet mutlu olmak hala mümkün. Değiştiremeyeceğin dinamiklerle uğraşmayı bırakıp, kendi değişimini başlattığın anda sana da yüzünü gösterecek söz veriyorum.

Henüz yorum bırakılmamış
Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu paylaşın