Motivasyon

Rahatlatıcı Çaylar

Yapılan bir araştırmaya göre sıcak ve soğuk çaylar dahil günde 158 milyon bardak çay tüketiliyormuş. Bu kadar çay tüketiminin olduğu bir dünyada her türlü çaydan bahseder duruma geldik. Zayıflatıcı çaylar, rahatlatıcı çaylar, tedavi edici çaylar…

American Journal of Clinical Nutrition ise polifenollerle dolu yaşlanmayı yavaşlatan çayların aynı zamanda kilonuzu korumaya, metabolizmayı hızlandırmaya ve görme düzeyini iyileştirmeye varan faydalarından bahsediyor.

Tahmin ediyorum ki benim gibi bu yazıyı okuyan her Türk günde en az bir bardak çay içiyor ve bu rutinden gayet memnun. Özellikle işten eve döndüğümde sevdiğim şeylerden biri müziği açıp bir bardak kahve ya da çay ile dinlenme moduna geçmek. Konudan bağımsız bu aralar elim hep Lars Von Trier’in en sevdiğim filmlerinden Dogville’in soundtrack’ine gidiyor. Siz de dinleyin, izlemediyseniz izleyin derim.

Konuyu yeterince dağıttıktan sonra; toparlamaya çalışıyorum. Kafeinin sakinleşmemizi sağlayan reseptörlerin etkisini azalttığını okumuştum bir araştırmada. Eğer kahveyi o gün yeterince tükettiysem hafif bir endişe durumu yarattığını söyleyebilirim araştırmayı destekleyecek şekilde. Bu yüzden rahatlama moduna geçmek için hangi çaylar bana yardımcı olur diye araştırıp okurken kendime kısa bir liste oluşturdum ve listemi sizlerle de paylaşmak istedim.

Ada Çayı

Limon, bal ve tarçınla birlikte tüketebileceğiniz adaçayı hem modunuzu hem zihinsel performansınızı yükseltecek çaylar arasında geliyor. Bana adaçayının kokusu biraz grip olduğum zamanları hatırlattığı için benim çok sevdiğim çaylar arasında değil ama siz tercih edebilirsiniz. O zaman sıradaki 🙂

Safran Çayı

Parlak turuncu rengiyle en sevdiğim baharatlar arasında gelen safranın bazı antidepresan ilaçlar kadar rahatlatıcı olduğu söyleniyor. PMS kaynaklı ya da değil ani ruhsal değişimler yaşadığınız dönemlerde rahat bir nefes almak istiyorsanız bir tutam safran ile yapacağınız bir bardak safran çayı size iyi gelecektir.

Papatya ve Melisa Çayı

Benim gibi gün içerisinde çok fazla kahve tüketiyorsanız muhtemelen siz de anlam veremediğiniz endişe durumunda kendinizi buluyorsunuzdur. Anksiyete ve panik halini ne zaman hissetsem bir bardak papatya ya da melisa çayı demleyip içiyorum. Gerçekten iyi geliyor.

Masala Chai

Bu değerli baharatları barındıran çay zihin ve fizik için oldukça faydalı. Ruh halinizi dengeleyecek ve bağışıklı sistemini kuvvetlendirecek çaylar arasında yer alıyor.

Henüz yorum bırakılmamış
Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu paylaşın