Kişisel Gelişim

Sen Kimi Suçluyorsun?

Photo: Gonzalo Arnaiz

Kötü hissettiğimiz zaman etrafımızdaki kişileri bu durumdan sorumlu tutmaya eğilimli oluyoruz. Pozitif ve yüksek enerjiyle başladığımız günü etrafımızdaki kişiler yüzünden düşük bir modla kapattığımızı savunuyoruz. İş ya da okul arkadaşlarınızı hatta sosyal ortamlarda birlikte zaman geçirdiğiniz dostlarınızı düşünün. En son hangisini suçladınız? Peki bu gerçekten onların suçu muydu? Üzgünüm ama bu senaryoda tek suçlu var o da sizsiniz. 🙂

Sizin seçiminiz ya da değil her gün farklı tarzda, farklı değerleri olan ya da olmayan kişilerle dolu bir çok ortama giriyorsunuz. Günü bitirirken bu ortamlarda birlikte olduğunuz insanları suçlayarak o ortamdan çıkıyorsunuz. Bunun sonu üzülerek söyleyeceğim ki o toksik insanlardan birine dönüşmek.

Sürekli yapıcıdan çok yıkıcı eleştiri yapan, yargılayıcı tavırlara sahip, pasif agresif davranışlar sergileyen, mutluluktan çok mutsuzlukla ve huzursuzlukla enerji bulan insanları bilirsiniz. İşte onlar hızlıca uzaklaşmanız gereken toksik insanlar.

Kendimden yola çıkacak olursam; birçok ortamda bu insanlarla karşılaştım ve karşılaşmaya devam ediyorum. Kimi zaman içinde bulunmak zorunda olduğum ortamlarda kimi zaman tamamen kendi seçimim olan ortamlarda. Kendi seçimim olanlarda karar almak duygusal açılardan ve değerlerim açısından ilk başlarda zor oldu. Hayatıma olumsuz etkilerini farkettiğim, beni aşağıya çeken insanları kendimden uzaklaştırmak aldığım zor ama en doğru kararlardan biriydi. Burada söylediklerimin yanlış anlaşılmasını istemem, bahsettiğim üzgün ve sancılı dönemlerden geçen arkadaşlarım, dostlarım değil. Bu dönemlerin geçmesi için onların her zaman yanında oldu ve olurum. Benim bahsettiğim artık bu olumsuz özellikleri karakter haline getirmiş insanlar.

İlk başta kolay olmayacak biliyorum ama tavsiyem toksik insanların size aşağı çekmesine ya da negatifliklerini sizing hayatınıza sızdırmalarına izin vermemeniz. Peki toksik insanları nasıl farkedebilirsiniz?

– Çoğu zaman haksız yere insanları eleştirirler?

– Başkalarının başarılarını negatif bir kıskançlıkla karşılarlar.

– Enerjilerini başkalarının yoluna engel koymak için harcarlar.

– Negatiften beslenirler.

– Kurban rolü oynamaya bayılırlar.

Sürekli vakitsizlikten şikayet ettiğimiz hayatımızda hem zamanımızı hem enerjimizi sömüren kişilerle neden vakit geçirelim ki? Eğer siz harekete geçmezseniz onları suçlamak haksızlık olacak. Asıl suçlu siz olacaksınız.

Henüz yorum bırakılmamış
Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu paylaşın