Pozitif Sohbet

Sizi Vizesiz Gezen Arkadaşımla Tanıştırayım!

Sizinle bugün çok sevdiğim eski bir arkadaşımı tanıştırmak istiyorum; Aykut Aslantaş. Aykut’u Pozitif Sohbet’te ağırlamak istememin en büyük sebebi, yoğun iş temposundan fırsat bulduğu her anı değerlendirerek nasıl tutkusu olan seyahat konusunu birçok insana ulaşabileceği bir konsepte dönüştürdüğünü görebilmeniz. Hayallerimizi, tutkularımızı sıklıkla yoğunluklara, ağır iş tempolarına kurban ettiğimizi düşündüğümüz bugünlerde belki Aykut’un hikayesi sizlerden birilerine ilham olur. Keyifli okumalar 🙂

#Aykut selamlar, biraz kendini anlatır mısın? Bu zamana kadar neler yaptın, şu anda neler yapıyorsun?

Selamlar Tuğçe, öncelikle bu değerli röportajı benimle yaptığın için çok teşekkür ederim 🙂  Yaklaşık 13 senedir dijital pazarlama sektörünün bir çok alanında görev aldım. Şu anda da global bir ajansta data ve teknoloji ekibini yönetmekteyim. Bu süre zarfında da dijital sektöre naçizane katkı sağlamak için 2 farklı kitap yayınlayıp bir çok üniversitede dijital pazarlama alanında dersler verdim. Son 5 senedir yine dijital pazarlama alanını geliştirmek için ücretsiz olarak her hafta bir meetup düzenledim ve yakın zamanda da aynı şekilde “Meetup Istanbul” adı altında organize etmeye çalışıyorum.
#Biraz Vizesiz Geziyorum’dan bahsedebilir misin?

Hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Üniversite yıllarımda annem sağolsun yeşil pasaportum olduğu için 25 yaşına kadar abimin de yönlendirmesiyle Youth in Action (şimdiki adıyla Erasmus+) projelerine dahil oldum. Bir çok farklı ülkeden farklı görüşte insanla tanışıp genç insanları daha iyi nereye götürebiliriz konu başlığı altında birçok proje geliştirdik. Bu da bana doğru iletişim yeteneğini ve seyahat ettikçe, yeni şeyler keşfettikçe ne kadar daha çok kendim olduğumu anlamama neden oldu. Sonra gün geldi 25 yaşını geçtim ve bordo pasaportum ile baş başa kaldım. Sonra düşündüm neler yapabilirim diye ve bir çok denememin sonunda 19 Şubat 2015 tarihinde bir olay oldu ve bu serüven öylece başladı. J İstanbul’da o hafta çok fazla kar yağmıştı ve kimse ofislerine gidememişti. Ben de o gün evden çalışıyordum ve uzun süre de seyahat edemediğim için içim içimi yiyordu. Sonra internetten hızlıca hafta sonu nerelere gidebilirim diye araştırdım. Ama bir baktım tüm Türkiye yağmur ve kar altında L. O zaman ben de yurt dışına giderim diye araştırmaya başladım ve tabi yakın ve vizesiz ülkeleri göz önünde bulundurdum. Sonra bir baktım herkes kafasına göre vizesiz ülkeler hakkında yazmış, tam net bir bilgiye ulaşamadım.

Ben de hemen kolları sıvadım “İş başa düştü Aykut” dedim kendi kendime. 🙂 Daha önce dijital pazarlama çalışmalarında kullandığım araçları açıp insanlar hangi aramaları yapmış, hangi ülkeler vizesiz, hangileri kapıda veya online vize imkanı sunuyor diye araştırmaya başladım. Sonra aradan baya zaman geçti ve kendi kendime dedim ki “Abi bu kadar uğraştım o zaman ben bunları bir sitede toplayayım hem insanlar da yararlansın hem de ben gezdiğim yerleri insanlarla paylaşayım.” Sonra konsept vizesiz olduğu için ve Aykut vizesiz gezmek istediği için “Vizesiz Geziyorum” projesi Istanbul’da lapa lapa kar yağarken ortaya çıktı ve ilk olarak o günkü Arnavutluk – Tiran’a bilet alıp, yola koyuldum 🙂

#Çok merak ettim bugüne kadar vizesiz kaç ülke gezdin?

Toplamda 45 ülke ve 95 şehir gezdim.

 

“Dünya dönerken hiç bilmediğim ülkelerde neler olup bitmiş olduğunu öğrenmiş oldum.”

#Bu ülkelerden seni en çok etkileyenler hangileri oldu? Dünya görüşümü değiştirdi ya da hayatımda derin etkisi oldu dediğin bir kültürle karşılaştın mı?

Kesinlikle oldu . 🙂 Asya seyahatimde anlık bir karar ile hiçbir plan yapmadan Brunei’ye bilet aldım. İyi ki de yapmışım. Çünkü hem insanlığın ne kadar değerli olduğunu hem de dünya dönerken hiç bilmediğimiz ülkelerde neler olup bittiğini öğrenmiş oldum. Normalde Google’a “Brunei” yazsanız kralın çok zengin olduğunu ve ülkede geri kalan herkesin fakir bir hayat yaşadığını okursunuz. Asla böyle bir şey yok. Polo oynayan gençler, dünya görüşü sohbeti yapılan ortamlar asıl gerçeklerdi ve Google’da araştırdıklarımla örtüşmüyordu. Bu farkı görmek benim için çok anlamlı ve değerliydi.

#Bir ajans çalışanı olarak seni farklı bir proje yapmaya neler itti? Başlama motivasyonun neydi? 

Seyahat etmek benim için yaşama sevinci. Ben daha çok görerek ve yaşayarak öğrenen bir kişiliğe sahibim. Bu da beni daha çok iletişime geçmeye ve daha çok keşfetmeye itiyor. Mesela yakın zamanda İtalya’ya gideceğim ama 150 km ötesinde daha önce gitmediğim Slovenya’nın başkenti Lübyana şehri var. Hemen nasıl giderim, neler yapabilirim araştırmaları sonucunda seyahatimin rotasına orayı da dahil ettim. Bu heyecan ve motivasyon her zaman olduğu sürece de beni sürekli olarak gezmeye teşvik ediyor.

#Kurlardaki artış yurt dışı seyahatlerini ekonomik olarak iyice zorlaştırdı. Öğrenciler ve daha ekonomik seyahat etmek isteyenler için önerilerin olur mu?

Evet, özellikle son zamanlarda bunu çok yakından hissettim. Birçok influencer bir çok marka ile işbirliği yaptığı için bazen bunu hissedemiyor. Ben elimden geldiğince hem kendi imkanlarımla gezmeye çalışıyor hem de başka insanların da gezmesi için yine kendi imkanlarımla onlara bilet, otel hediye etmeye çalışıyorum. Sağolsun son zamanlarda markalar da buna destek oluyor ve seyahat etme olanağı yaratıyoruz. Ekonomik seyahat etmek isteyenler için yakın rotaları tercih etmelerini, markaların sürekli yaptıkları kampanyaları takip etmelerini (çoğu zaman edreams.it, momondo.it adresinden de 1 Euro’ya Avrupa’ya bilet alan arkadaşlarım oldu J) ve maalesef zor bir şey ama şu anda sadece Ukrayna’da mevcut olan TL’nin daha değerli olduğu destinasyonlara gitmeleri aklıma hızlıca gelen öneriler.

#Senden sebebiyle 1 tane mutlaka görülmeli dediğin vizesiz bir ülkeyi ve bir de en ekonomik seyahat edilebilecek ülkeyi öğrenebilir miyiz?

Bence kesinlikle Karadağ – Kotor. Çünkü yakın zamanda AB’ye girecek olan Karadağ’ı vize masrafları olmadan gidip görmek ve huzurunu yaşamak çok keyifli olacaktır J  Ekonomik seyahat için de Lviv, Odessa, Tiran, Saraybosna, Belgrad önerilerini iletebilirim.

#Son soru seni takip etmek isteyenler hangi sosyal medya hesaplarını takip etsinler?

Aşağıda Youtube ve Instagram hesabımı iletiyorum, paralelde web sitesini de yakın zamanda yenileyeceğim. Oraya da kesinlikle göz atmalarını tavsiye ederim, tam onlara göre bir modül eklemesi yaptım çünkü 🙂

http://instagram.com/vizesizgeziyorum/

https://www.youtube.com/vizesizgeziyorum

https://vizesizgeziyorum.com/

 

Henüz yorum bırakılmamış
Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu paylaşın