Önemseyip yeni yıl hedeflerini toparlayıp, ritüeller yapan da var, saçma bulanlar da. Aslında, yeni hedeflerin ve yeni başlangıçların yeni yılla bir ilgisi yok bence. Yeni yıl, sadece iyi bir motivasyon kaynağı.

Bu arada ben de yeni yıl hedeflerine inanan ve bu hedefleri bir yerlere yazan hatta panolarda görselleştirip, vizyonlayanlar kulübünde yer alıyorum.

Bu sene hedeflerim üzerine kafa yorup toparlarken, aralarında 2021’e taşımayacağımı düşündüğüm özelliklerim ve alışkanlıklarım olduğunu farkettim. Hemen ardından bana ilham olur diye 15 arkadaşıma onların 2021’e taşımaya planlamadığı özelliklerini ve alışkanlıklarını sordum. İşte bambaşka karakterde ve birbirinden farklı işler yapan 15 arkadaşımın 2021’e taşımayıp, 2020’de bırakacakları şeyler. Sizlere de ilham olması dileğiyle!

#2020 Bize Çok Şey Öğretti

Anda yaşamak, daha sık şükretmek, küçük şeylerden mutlu olmak, sakin olmak ve değer bilmek… 2020 birçok şeyi derinlemesine fark ettirdi. Ancak en çok bunu öğrendim bu sene: “Yapabileceğin her şeyi yap. Olmuyorsa bir nedeni vardır ve yoluna devam et. Oluyorsa da ne şanslısın, onu fark et. Değerini bil!” Kısacası, 2021 senesine taşımayacağım şey; anın değerini bilmemek diyebilirim.

Lisya Kalma / TheMagger, Kurucu

Özlemenin kıymet bilmeyi ve o yoksunlukların farkına varmayı çok önemseyen biri olmama rağmen hasret kelimesini 2020’de bırakmayı istiyorum.

Selin Süter – Artı İletişim Yönetimi, Kurucu Ortak

2021’e taşımayacağım özelliğim; sakin kalmak olacak. 2020, benim normlarımın fazlasıyla dışındaydı. Kendime göre çok sakin kalıp fazla dinlendim ve enerjimi 2021’e sakladım. Bu yüzden, yeni yılda sakin kalmak yok, fazlaca hareketlilik var.

Zeynep Soylu / Yeni Medya Danışmanı

#Kendinizi Analiz Edin ve Dönüştürün

2021’de “bardağın boş tarafını görme” özelliğimi kaybetmek istiyorum, çünkü bu bana endişeden başka bir şey getirmiyor.

Candost Bayraktar / Podbee, Kurucu Ortak

2020’de bırakmak istediğim 2 şey var; bir tanesi fiziksel bir tanesi davranışsal. İlki fiziksel olan; İtalya’ya taşındıktan sonra aldığım kilolarım. İkincisi ise; çabuk öfkelenen ve sinirlenen yönüm. İkisi için de çalışmaya ve yatırım yapmaya başladım. Bu yüzden; 2021’de benimle olmayacaklar.

Reşit Alpan / DFDS, Operasyon Müdürü

İnsanların problemlerini üstlenerek kurtarıcı rolüne bürünmek yerine sadece çözümlerine destek olacağım.

Selin Süzer / Avukat

Benim bu sene arkamda bırakmak isteyeceğim iki huyum olacak; birincisi HAYIR diyememek, ikincisi de ertelemek. Zaten ikisi bir arada canlı bomba gibi. Daha yalın ve efektif bir yaşam için bu illet seneden bunları da bırakarak çıkmayı planlıyorum. Hayırlısı bakalım.. Hepimize sağlıklı ve bolluk dolu güzel bir sene dilerim.

Ali Ronay / Baş Aşçı

Yeni yılda bu kadar hakkımı yedirtebilir oluşuma bir veda edeceğim.

Cemre Kemer / Müzisyen

Vedaları sevmem ama kesinlikle erteleme alışkanlığımla 2020 ile birlikte vedalaşıyorum! Gerçi ben güzel şeyleri ertelememeye çalışırım elimden geldiğince. Tatillerimi, sevdiklerime seni seviyorum demeyi ve kahve keyfimi asla ertelemem. Benim sorunum sevmediklerimle. Hayatta sevmediğim şeyleri ertelemeyi seviyorum. Örneğin; yapmak istemediğim işler, aramak istemediğim insanlar, hazırlamak istemediğim -bitmek bilmeyen- raporlar gibi… Kaçıyorum onlardan ama karar verdim; 2021 ile birlikte bu “sevmediğimi erteleme” işine bir son veriyorum. Denemelerini bu sene ufak ufak yaptım bile. Çalışıyor bu sistem. Sevmediğin ve yapmakta zorunlu olduğun şeyleri bir an evvel yapıp koyuyorsun bir kenara. İçinde, o daha sonra nasıl yapacağını düşündüren, sıkıcı histen de kurtuluyorsun böylece. 2021’i bu sayede daha planlı ve daha rahat geçirmeyi umuyorum! Herkese şimdiden iyi seneler!

Alçay Sarıdoğan Çakar / Vogue & GQ Dergileri, Reklam Direktörü

#İlişkileri de Gözden Geçirin

İnsan ilişkilerinde herkes için değişmeyi ve herkesi mutlu etmeye çalışmayı bırakmayı planlıyorum. Onun yerine, kendi istek ve duygularımı geri plana atmadan ilişkiler kuracağım.

Gökçe Karaman / Editör

2021’e uyuşukluğumu taşımayacağım. Bazen sevdiğim halde, bazı aktiviteleri uyuşukluğumdan dolayı yapmıyorum ve harekete geçemiyorum. Bu yüzden; yapmak istediğim aktivitelerimi engellemesini istemediğim için uyuşukluğum 2020’de kalıyor.

Dilan Kaplan / Mühendis

Etki alanım dışındaki konularla mücadele etme ve kafama takma konusunu 2021 yılında bırakmayı hatta azaltmayı düşünüyorum. Çünkü, içsel huzuru bulmama faydası olacak ve enerjimi doğru alana aktararak. Böylece daha faydalı işler yapabileceğim.

Cansu Demir / Borusan Otomotiv, CX Müdürü

2021’de spora tekrar başlayıp, eski formuma geri dönmek istiyorum. Geride bırakmak istediğim özelliğim ise endişeli ve ani tepki gösterdiğim tarafım. Bunu değiştirmeye çalışacağım. Çünkü, daha sakin ve daha yavaş yaşamak istiyorum.

Nur Kayaalp / Nu Snacks, Kurucu

Şüphecilik. 2020’nin tamamına yakını şüphecilikle geçti. Bazı koşullarda hayat kurtaran bu özelliğimi 2021’e taşımak istemiyorum. Elbette bu kararım soru sormayacağım ve tedbirsizce her şeyi akışına bırakacağım anlamına gelmiyor. Ancak, bu özelliğim geride bıraktığımız yıl gereğinden fazla ön plandaydı. Bu yüzden; 2021’de yerini meraka bırakması istiyorum.

Gürkan Gürel / Kreatif Direktör

Hatalarımla ve eksiklerimle 2021’de daha barışık olmak isterim. 2020’de aslında hayatın ne kadar kısa olduğunu daha iyi özümsedim ve önceliklerimi tekrar değerlendirdim. 2021’de kendimi insafsızca yargılamayı azaltmak ve onun yerine iç huzuruma iyi gelen şeyleri görmek için daha çok ve bilinçli bir çaba harcamak isterim.

Meral Sönmez / Finansal Servisler, Yönetici

#Şimdi Sıra Sizde…

Peki siz 2021’e hangi özelliğinizi ya da hangi alışkanlığınızı taşımayacaksınız? Düşündünüz mü?

Çok beslendiğiniz, geliştiğiniz, istediklerinizi hayata geçirebildiğiniz, sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu ve tabii ki huzurlu bir yıl olsun!   

Fotoğraf: Unsplash / Danielle Macinnes