Yaklaşık 10 sene önce Rhonda Byrne’nın The Secret kitabının en çok satanlar listesine girmesiyle beraber duymuştum Vizyon Panosunu (Vision Board). Hayal panosu, hedef haritası gibi birkaç ismi daha var. O zamanlar, isteklerinin fotoğrafını kes, yapıştır, gerçekten istediğine emin ol ve evrene bıraktan öteye geçmiyordu vizyon panosunun amacı. Hiçbir şey yapmadan sadece isteyerek bizim olmasını umduğumuz günleri geride bıraktığımızı düşünüyorum. 🙂 Bu arada yanlış anlaşılmasın, istemenin gücüne sonuna kadar inanlardan biriyim. Sadece istemenin tek başına yeterli olmadığını biliyorum.

Fotoğraf: Unsplash / Estee Janssens

Bu yazıda size bahsedeceğim mantıkla yola çıkarak, ilk vizyon panomu 5 sene önce hazırlamıştım. Önceden hedeflerimi belirleyip gruplamış, bu gruplara aldığım geniş bir karton üzerinde alanlar ayırmıştım. Bana hedeflerimi çağrıştıran görselleri Google’dan bulup bilgisayarıma indirmiş, sonra da vizyon panomda yer vermek istediklerimi çıktı alıp kartonumun üzerine yapıştırmıştım. Vizyon panomu 1 yıl boyunca ara ara sakladığım yerden çıkartıp baktım. Hedeflerimi kendime hatırlattım ve onlara ulaşmak için aşmam gereken yolların neresinde olduğumu anlamaya çalıştım. Her seferinde yeni yapılacaklar listesi belirledim. Böylece hedeflerim konusunda daha odaklı olmamı sağladı vizyon panosu. Yıl sonunda hala gerçekleştiremediğim hedeflerim vardı ama o hedefler konusunda da birçok adım atmıştım.

Fotoğraf: Unsplash / STIL

Birkaç yıl farklı sebeplerden dolayı vizyon panosu hazırlamayı atladım ya da erteledim. Bu sene gerçekleştirilen bir etkinlik sayesinde tekrar aklıma düştü. Hazır yıla yeni başlamışken yeni bir vizyon panosu hazırlamak istedim. Böylece, dünyada farklı ülkelerde insanlar panolarını nasıl hazırlıyorlar diye araştırmaya başladım. Oldukça farklı yöntemlerle hazırlanan panolar gördüm. Sizinle vizyon panosu’nun detaylarını ve bana en yakın gelen yöntemi paylaşacağım.

#Vizyon panosu neden işe yarar?

Vizyon panosu (Vision board) beyninizde hedeflerinizi canlandırmaya yardımcı olduğu için çalışan bir yöntemdir. Hayalinizde canlandırmak yapabileceğiniz en güçlü zihin egzersizlerinden biridir. Olimpiyat atletleri bu yöntemi çok uzun yıllar performanslarını yukarı taşımak için kullanmışlar. Psychology Today’in yaptığı bir araştırmaya göre gerçekten ağırlık kaldırdığınızda beynin uyarılan bölümleri ile ağırlığı fiziki olarak kaldırmadan, kaldırıyormuş gibi hayal ettiğinizde uyarılan bölümleri oldukça fazla benzerlik gösteriyor.

#Vizyon panosu yapımı ve ipuçları

Öncelikle kendinize Spotify’da ya da farklı bir uygulamada bir müzik listesi hazırlayın. Bu müzik listesinin; sizi dinlendirecek, sakinleştirecek ve ilhamla dolduracak parçalardan oluşması önemli. Ben Yann Tiersen’li, Erik Satie’li bir liste hazırladım kendim için. Ortamı içerisinde daha rahat hissedeceğiniz bir hale getirin. Etrafınızı gereksiz eşyalardan arındırın, loş bir ışıkla aydınlatıp, hoş kokulu mumlar yakın. Bu saydıklarım sizi motive etmiyorsa, düşünüp hayal kurmanıza yardımcı olacak farklı şeyler de yapabilirsiniz.

Yaklaşık yarım saat boyunca bu müzik listesini dinleyin. Hayattan nasıl bir siz istediğinizi, neleri başarmak istediğinizi ve neler hissetmek istediğinizi düşünün. Bir yandan aklınıza gelenleri boş bir kağıda not edin. Bir kere başladığınızda her şeyin aklınızda nasıl belirdiğine şaşıracaksınız.

Düşünceleriniz şekillendikten sonra ister eski dergileri kullanarak, ister Google’dan imaj arayarak size o hedefi hatırlatacak ve onu başardığınız anda yaşayacağınız hissi çağrıştıracak görseller bulun. Kesin ve yapıştırmaya başlayın. Vizyon (hayal) panonuzda kendi el yazınızın yer alması onun size ait ve sizin hazırladığınız bir şey olduğunu hatırlatması açısından önemli.

Fotoğraf: Pinterest

Vizyon Panosunu istediğiniz zaman tekrar yapabilirsiniz. Muhakkak bir yıllık bir pano olacak diye bir şart yok. Tek bir vizyon panonuz da olabilir ya da hayatınızın farklı alanları için bir çok farklı pano da hazırlayabilirsiniz. Şimdi geriye tek bir şey kalıyor; harekete geçmek.

Bu yıl daha fazla hedefinizi gerçekleştirdiğiniz ve olduğunuz kişi olmaktan daha çok mutluluk duyduğunuz bir yıl olsun!