Yaklaşık 10 sene önce Rhonda Byrne’nın The Secret kitabının en çok satanlar listesine girmesiyle beraber duymuştum vizyon panosunu. Hayal panosu, hedef haritası gibi birkaç ismi daha var. O zamanlar, isteklerinin fotoğrafını kes, yapıştır, gerçekten istediğine emin ol ve evrene bıraktan öteye geçmiyordu vizyon panosunun amacı. Hiçbir şey yapmadan sadece isteyerek bizim olmasını umduğumuz günleri geride bıraktığımızı düşünüyorum. 🙂 Bu arada yanlış anlaşılmasın, istemenin gücüne sonuna kadar inanlardan biriyim. Sadece istemenin tek başına yeterli olmadığını biliyorum.

Bu yazıda size bahsedeceğim mantıkla yola çıkarak, ilk vizyon panomu 5 sene önce hazırlamıştım. Önceden hedeflerimi belirleyip gruplamış, bu gruplara aldığım geniş bir karton üzerinde alanlar ayırmıştım. Bana hedeflerimi çağrıştıran görselleri Google’dan bulup bilgisayarıma indirmiş, sonra da vizyon panomda yer vermek istediklerimi çıktı alıp kartonumun üzerine yapıştırmıştım. Vizyon panomu 1 yıl boyunca ara ara sakladığım yerden çıkartıp baktım, hedeflerimi kendime hatırlattım ve onlara ulaşmak için aşmam gereken yolların neresinde olduğumu anlayıp, her seferinde yeni yapılacaklar listesi belirledim. Böylece hedeflerim konusunda daha odaklı olmamı sağladı vizyon panosu. Yıl sonunda hala gerçekleştiremediğim hedeflerim vardı ama o hedefler konusunda da birçok adım atmıştım.

Birkaç yıl farklı sebeplerden dolayı vizyon panosu hazırlamayı atladım ya da erteledim. Bu sene iş yerinde gerçekleştirilen bir etkinlik sayesinde tekrar aklıma düştü. Hazır 2020’ye yeni yeni başlamışken yeni bir vizyon panosu hazırlamak istedim. Böylece dünyada farklı ülkelerde insanlar panolarını nasıl konumlandırıyorlar ve nasıl hazırlıyorlar diye araştırmaya başladım. Oldukça farklı yöntemlerle hazırlanan panolar gördüm. Sizinle vizyon panosu’nun detaylarını ve bana en yakın gelen yöntemi paylaşacağım.

# Vizyon panosu neden işe yarar?

Vizyon panosu beyninizde hedeflerinizi canlandırmaya yardımcı olduğu için çalışan bir yöntemdir. Hayalinizde canlandırmak yapabileceğiniz en güçlü zihin egzersizlerinden biridir. Olimpiyat atletleri bu yöntemi çok uzun yıllar performanslarını yukarı taşımak için kullanmışlar. Psychology Today’in yaptığı bir araştırmaya göre gerçekten ağırlık kaldırdığınızda beynin uyarılan bölümleri ile ağırlığı fiziki olarak kaldırmadan, kaldırıyormuş gibi hayal ettiğinizde uyarılan bölümleri oldukça fazla benzerlik gösteriyor.

# Vizyon panosunu hazırlarken neler yapmalıyım?

Öncelikle kendinize Spotify’da ya da farklı bir uygulamada sizi dinlendirecek, sakinleştirecek ve ilhamla dolduracak bir müzik listesi hazırlayın. Ben Yann Tiersen’li, Erik Satie’li bir liste hazırladım kendim için. Ortamı içerisinde daha rahat hissedeceğiniz bir hale getirin. Etrafınızı gereksiz eşyalardan arındırın, loş bir ışıkla aydınlatıp, hoş kokulu mumlar yakın. Bu saydıklarım sizi motive etmiyorsa, düşünüp hayal kurmanıza yardımcı olacak farklı şeyler de yapabilirsiniz.

Yaklaşık yarım saat boyunca bu müzik listesini dinlerken hiçbir şey yapmadan hayattan nasıl bir siz istediğinizi, neleri başarmak istediğinizi ve neler hissetmek istediğinizi düşünün. Bir yandan aklınıza gelenleri boş bir kağıda not edin. Bir kere başladığınızda her şeyin aklınızda nasıl belirdiğine şaşıracaksınız.

Düşünceleriniz şekillendikten sonra ister eski dergileri kullanarak, ister Google’dan imaj arayarak size o hedefi hatırlatacak, onu başardığınız anda yaşayacağınız hissi çağrıştıracak görseller bulun. Kesin ve yapıştırmaya başlayın. Vizyon panonuzda kendi el yazınızın yer alması onun size ait, sizin hazırladığınız bir şey olduğunu hatırlatması açısından önemli.

Vizyon Panosunu istediğiniz zaman tekrar yapabilirsiniz. Muhakkak bir yıllık bir pano olacak diye bir şart yok. Tek bir vizyon panonuz da olabilir, hayatınızın farklı alanları için bir çok farklı pano da hazırlayabilirsiniz. Şimdi geriye tek bir şey kalıyor; harekete geçmek.

2020 daha fazla hedefinizi gerçekleştirdiğiniz ve olduğunuz kişi olmaktan daha çok mutluluk duyduğunuz bir yıl olsun!