Gustosu olan, ilham veren, yaşam enerjisi yüksek insanlarla olmak, onları takip etmek yaşam enerjimizi yükselten detaylardan biri değilse, nedir? Yaşam alanımızı motivasyon ve olumlulukla zenginleştirmek için ilham alacağımız bir anket hazırladık. Anket sayfalarımızın ikinci konuğu Bitki insanı Fem Güçlütürk, hayata cool bakışının peşinden takılıp gideceğimiz isimlerden biri.

Hayat mottonuz?

Her zaman mutlu olamazsın ama neşeli ve kanaatkar olabilirsin.

Fem Güçlütürk / Anket

Favori dekorasyon parçanız? 

Hasır sepet, her boy, her çeşit ve fonksiyonda sepetleri evin içinde farklı konumlarda kullanıyorum. Bazen bitkiler için saksı olarak kullanırken, bazen pazara giderken, bazen denize.  Yassı olanlar köpeğimiz Matmazel Pudi’nin oyuncakları, battaniyesi için, kapaklı olanlar çamaşır veya kapı girişinde çanta sepeti, masa üstü boyutunda olanlar ise bozuk paralar için…

Fem Güçlütürk / Anket

Kendinizi geliştirmek için yaptıklarınız neler?

Meraklı olduğum konularda okumak, birinde bir kusur gördüğümde kendimde benzer bir kusur var mı diye sorgulamak, doğayı izlemek, doğanın hayat döngüsüne uyum sağlamaya çalışmak…

Favori kıyafet parçanız?

Bahçıvan terliklerim (Birkenstock Garden Clog), sağlam plastikten, ortopedik, suya ve çamura dayanıklı, yıkanabilir ve burnu sert olduğu için… Çünkü kazma düştü, kürek çarptı, yılan geçti gibi durumlarda biraz daha dirençli. 

Fotoğraf: Fem Güçlütürk – Birkenstock Garden Clog

Favori renginiz?

Mavi dışındaki her renk bana uyar. Ama haki yeşil ve gri tonlarını sanki biraz daha ayrı tutar ve severim. 

İlham kaynaklarınız neler?

Kesinlikle doğa. Gezegeni paylaştığımız tüm diğer canlılar.

Motivasyonunuzu artırmak için yaptıklarınız?

İyi bir uyku, bahçede bitkilerle vakit geçirme, güzel bir kahve benim için yeterli. 

Fotoğraf: Fem Güçlütürk

Sabah insanı mısınız yoksa akşam insanı mı?

Kesinlikle sabah insanıyım, hatta eskiden beri bitkiler gibi fotosentezle yaşıyorum herhalde diye düşünürüm. Arkadaşlarımız bilir, güneş battı mı ben esnemeye başlarım ve erken saatte uyurum, çok da erken kalkarım; 6.00-6.30 benim için iyi bir saat kalkmak için. Günün aydınlanmasına şahit olmak hoşuma gidiyor ve sabah enerjim yüksek, kafam daha açık oluyor. 

Günlük rutinleriniz var mı?

Kesinlikle var. Sabah ilk iş köy sütü ile güzel bir filtre kahve… Biraz resim çizmek, gün aydınlandıktan biraz sonra, hava ısınmadan Matmazel Pudi ile ya yürüyüş ya bisiklet turu. Dönüşte bahçede veya serada çalışmak, sulama, bakım işleri… Geç bir kahvaltı, öğlen sıcakta siesta, biraz kitap veya bilgisayar işleri, hatta biraz şekerleme. Sonra tekrar bahçe! İki öğünle tamamladığımız yemek hazırlıkları, sonrasında bir dizi veya resme devam… Arkasında kapanış ve yatak!

Fotoğraf: Fem Güçlütürk

Favori yemeğiniz?

Tek bir yemek hiç seçemedim, hepsine aynı uzaklıktayım çoğunlukla ama bu aralar özlediğim evde yapmayı başaramadığım her şey! (Ki bu her şey olabilir, zira iyi bir aşçı olduğumu söyleyemem.)

Favori şehriniz?

Kyoto.

Favori mevsiminiz?

Herkes gibi ilkbahar demek zorundayım ama bitkilerle çalışıyor olduğum için kendimde “sıradan” bir cevap vermeyi hak görüyorum!

Fotoğraf: Fem Güçlütürk

Yapmaktan en çok zevk aldığınız aktivite?

Sıcak saatlerde, 9 derece serinlikte Azmak suyunda yüzmek.

Favori kitabınız?

Masanobu Fukuoka – Ekin Sapı Devrimi. 

Rol modeliniz var mı?

Yok, hiç olmadı hatta.

Zihninizi sakinleştirmek için tercih ettiğiniz kaçış noktalarınız neler?

Benim cam seram tam da bu iş için uygun, saatleri unutuyorum bitkilerim arasında dolaşırken.

Fotoğraf: Fem Güçlütürk / Anket

Favori stiliniz?

Tamamen rahat ve terletmeyen malzemeden!

Sevdiğiniz müzik türü?

Klasik müzik, özellikle Barok. 

Favori çiçeğiniz?

Çiçek mi, bitki mi diye sormak isterim. Çiçek derseniz gelincik, papatya, sarı kantaron, anemon, teke sakalı, mor süsen ve niceleri. Bitki derseniz yine hepsini saymam gerekir. Hepsi, hepsi, hepsi!

Fotoğraf: Fem Güçlütürk / Anket

Favori filminiz?

Ben iyi bir film izleyicisi değilim, izlerim, çok beğenir ve unuturum. Bu soruyu epey düşündüm ama aklıma hiç biri gelmedi. Yine de konumla ilgili olduğu için; Little Shop of Horrors diyeyim bari! 

Önemli Not: Bu içerikteki hiç bir marka/ürün ile ücretli bir işbirliği yapılmamıştır.