Hayat dolu, andan keyif almayı bilen, eğlenceli ve yüksek enerjili genç bir kadın Mimoza Cendey. Ona biraz yakından bakıp etkisinde kalmamak ise mümkün değil. Anket serimizin bu kısmına konuk olduğu için çok mutluyuz! O halde, her anı değerlendirmeye nereden başlayacağını bilemeyenlere geliyor bu içerik!

Hayat mottonuz? 

Sanırım bu soruya cevabım “You never know” olacak, yani “hiçbir zaman bilemezsin”. Bu vücudumdaki tek dövme hem mutlu, hem zorlu zamanlarımda hep düşündüğüm bir konu. Bir şeye üzüldüğümüzde, illa ki vardır bir nedeni. Biriyle tanıştığımızda, bilemeyiz onun bizim hayatımıza neler katacağını. Birine kızdığımızda, bilemeyiz onun hayatında neler olduğunu ve neden böyle davrandığını. O yüzden her zaman şefkatli ve anlayışlı olmalı ve yapabileceklerimizin en iyisini yapıp, gerisini de akışına bırakmalıyız diye düşünüyorum.

Favori dekorasyon parçanız? 

Sanırım mumlar veya loş ışık veren lambalar. Tek başıma yaşasam da kendi kendime romantik takılmaya bayılırım! Bunun için de kokulu mumlar, tütsüler ve sıcak renk loş ışık veren lambalar benim için çok önemli!

Grande Marrone & Canella Serisinden Mum, Leone di Fiume

Kendinizi geliştirmek için neler yaparsınız? 

Birincisi mutlaka ve mutlaka hobilerimin üzerine gidiyorum. Bence her insanın hayatta beğenilme veya para kazanma duygusu olmadan, sade ve sadece kendisi için yaptığı hobileri olmalı. Benim için bu spor yapmak, müzik ile ilgilenmek ve kitap okumak. Kitapların ve internette ilgimi çeken konular hakkında bulduğum videolar ile yazıların, beni çok geliştirdiğini düşünüyorum. Üye olduğum newsletterlar da bu gelişimimin bir parçası. İnternet deniz derya ve bunu iyi kullanabilirsek ne âlâ! Aynı zamanda olabildiğince yeni insanlarla tanışmaya çalışıyorum, çünkü herkesin bana mutlaka bir şey katacağına inanıyorum. Tanıştığım insanlara mutlaka ne iş yaptıklarının yanı sıra, gerçekten ne yapmaktan hoşlandıklarını, hobilerini soruyorum. İnanın hiç beklemediğiniz konular çıkabiliyor ortaya ve siz de o hiç bilmediğiniz hobiler hakkında birçok şey öğreniveriyorsunuz! 

Favori renginiz? 

Bej! 

Fotoğraf: Mesele – Keçe Yastık

Kişisel stilinizi nasıl tanımlarsınız? 

Genellikle rahat ve sade, düz renkler kullanırım ama mutlaka kombinime bir renk katacak veya çılgınlık katacak bir parça eklerim. Şık olunacak ortamlarda ise, dikkat çekici elbiseler giymeyi severim.

Nelerden ilham alırsınız? 

Seyahat etmekten ve hiç tanımadığım, hiç bilmediğim kültürleri, şehirleri ve insanları görmekten. Bir de güzel müzik yapan sokak müzisyenlerinden!

Trendler sizin için ne ifade ediyor? 

Benim çok değişiklik göstermeyen bir tarzım var, trendlere ayak uydurmaya çalışmaktansa, kendime yakışanları giymeyi tercih ediyorum. Eğer kendime yakışacağını biliyorsam, tabi ki trende uygun bir şeyler de alabilirim!

Mimoza Cendey
Mimoza Cendey

Motivasyonunuzu arttırmak için neler yaparsınız?

Tam da bu konu ile ilgili çektiğim bir video var Youtube kanalımda! Genellikle önce bir durup, kendimi dinleyip, “Şu anda ihtiyacım olan şey nedir? Ne hissediyorum ve neden böyle hissediyorum? Tam şu anda ne yapsam daha iyi hissederim?” diye kendime sorular sorarım. Düşündüklerimi yazıya dökmek, daha önce iyi yaptığım şeyleri hatırlamak ve bunları tekrar yapabileceğim gücün bende olduğunu kendine hatırlatmak, motivasyonumu arttırır. Bunun dışında müzik ve evde tek başına edilen dans ile bence motive olmamak imkansız.

Sabah insanı mısınız yoksa akşam insanı mı? 

Gündüz insanı diye bir kategori varsa, bence ben oyum. Ne tam sabah erken, ne de akşam geç.

Günlük rutinleriniz var mı?

Sabah kalkar kalkmaz dilimi sıyırıp su içmek (yapmayan varsa hemen yapmaya başlasın, müthiş bir duygu!). Bunun dışında sabah akşam nemlendirici sürmek dışında başka uyguladığım hiçbir bakım rutini yok. Akşam uyumadan yatakta kitap okumak ise neredeyse her gün yaptığım bir şey.

Favori yemeğiniz? 

Mantı, her türlüsü makbul.

Favori şehriniz? 

Barselona.

Fotoğraf: Unsplash – Marco Da Silva

Favori mevsiminiz? 

İlkbahar ve uzun günler.

Yapmaktan en çok zevk aldığınız aktivite? 

Çılgınca dans etmek ve tabi ki şarkı söylemek!

Favori kitabınız? 

Çok klişe olacak ama gerçekten de Sabahattin Ali kitapları ve özellikle Kürk Mantolu Madonna. Bunun dışında Bill Burnet ve Dave Evans’ın “Yaşamını Tasarla” kitabı, yaptığı işten mutlu olmayanlara veya hayatta ne yapacağını bulmamış olanlara şiddetle önerimdir, kendimde çok faydasını görmüştüm. Bütün bunların yanı sıra, Ege Soley’in Sakin ve Yakın kitapları, hepimizin başucu kitabı olmalı diye düşünüyorum.

Ege Soley – Sakin / Doğan Novus

Rol modeliniz var mı? Ya da ilham aldığınız biri?

Farklı konularda, farklı kişiler var takip ettiğim. Radhi Devlukia Instagram ve Youtube’tan takip etmeye bayıldığım bir kadın, kendime çok benzetiyorum. Ablam Ege Soley, çok şey öğrendiğim ve kendime rol model aldığım biri. Youtube’da keşfettiğim Stacey Ryan ise, bana müzik konusunda acayip ilham veriyor.

Zihninizi sakinleştirmek istediğinizde ne yaparsınız?

Önüme kağıt kalem alıp, o an aklımda neler varsa hiç düşünmeden yazarım da yazarım. Zihnimi o kağıda boşaltırım. “Sabah Sayfaları” videomda anlattığım gibi, bunu dönem dönem sabahları ilk işim olarak yapmak bana çok iyi geliyor ve o zihin karışıklığını yaşamamı engelliyor.

Sevdiğiniz müzik türü?

Jazz müziğin yeri benim için ayrı ama Hip Hop/R&B ve Pop da çok dinliyorum.

Favori filminiz? 

Ahhhh, tabi ki Love Actually. 300.üncü izleyişim olsa da, çocuğun havaalanında koştuğu sahnede hala ağlıyorum.

Love Actually Film Afişi

Kendini geliştirmek ve kendine yatırım yapmak isteyenler için ne önerirsiniz? 

Ben hep şöyle düşünüyorum; olabildiğince kendimizden farklı insanlarla tanışmalıyız, önümüze çıkan fırsatları bizi korkutsa da değerlendirmeye çalışmalıyız, ilgimizi çeken konuları keşfedip, onlarla ilgili bir şeyler yapmalı, araştırmalı ve pratiğe geçirmeliyiz. Yurt dışında kısacık bir süre bile olsa yaşamaya fırsatımız varsa, kendimizi kesinlikle farklı bir kültürün içine atmalıyız ve yaşamalıyız, tabi ki mutlaka en az bir farklı dil öğrenmeliyiz ve ilgili olduğumuz konularda diğerlerinden yardım istemekten çekinmemeliyiz.  

Önemli Not: Bu içerikteki hiçbir marka/ürün ile ücretli bir işbirliği yapılmamıştır.

Anket köşemizde bu hafta Mimoza Cendey ile birlikte olmaktan çok keyif aldık. Eğer Anket‘te birbirinden değerli konuklar ile yaptığımız sohbetlerimizi okumak isterseniz link’e tıklayabilirsiniz.