Hayata bakışı, alışkanlıkları, başarıları ya da başarısızlıklarıyla hayat yolculuğumuzda ilham alacağımız isimlerle sohbetlerimizin üçüncüsünü Pınar Hotiç ile yapmanın mutluluğu içindeyiz. O şimdi, olduğu gibi, zarif, sakin ve dingin enerjisiyle ilham dolu yanıtlarını bizimle paylaşıyor.

Hayat mottonuz?

Ne ekersen onu biçersin!

Favori dekorasyon parçanız?

Mum ve çiçek.

Zeytin Dalı, mat altın rengi gümüş kaplama mum, Lotus Gifts & Co.

Kendinizi geliştirmek için neler yaparsınız?

Hayat boyu öğrenme fikrine aşık biri olarak, kendimi geliştirmek için çok araştırma yaparım, çok okurum, dostlarımla ve iş yaptığım kişilerle derin sohbetler ederim, seyahatler de çok geliştirir beni. Konfor alanımın dışına çıkmaya ve sınırlarımı zorlamayı da yıllar içinde öğrendim. Gelişim cesaret ister, cesaret de kendini tanımadan, özüne inmeden, kendini gerçekten olduğun gibi kabul ederek sevmeden ve kucaklamadan olamıyor bence.

Favori renginiz?

Ekru.

Earty fincan seti, Talia Ceramics.

Kişisel stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Zamansız, rahat, sade ve zarif.

Fotoğraf: Canberk Polat / Pınar Hotiç

Nelerden ilham alırsınız?

Her şeyden. Doğadan, dostlarımdan, ailemden, okuduklarımdan, müzikten, filmlerden, sanattan, deneyimlerimden, öğrenme merakımdan, tutkulu insanlardan ve hatta başarısızlıklarımdan…

Trendler sizin için ne ifade ediyor?

Trendler benim için hiç önemli olmadı, ben zamansız ve kalıcı olanı seviyorum.

Motivasyonunuzu arttırmak için neler yaparsınız?

Kendime dönerim, amacımı yeniden keşfetmeye çalışırım.

Sabah insanı mısınız yoksa akşam insanı mı?

Eskiden daha akşam insanıydım, şimdi ise daha sabah insanıyım sanırım. Günün ilk ışıklarıyla uyanmak, günü kucaklamak, kendime ait sakin zamanımı yaratmak bana çok iyi geliyor. Erken kalkan yol alır.

Günlük rutinleriniz var mı?

Ben rutinlerin ve ritüellerin gücüne inanıyorum. Küçük alışkanlıklar yaratmak çok önemli. Sabahlarını nasıl geçirdiğin, kendinle nasıl konuştuğun, ne okuduğun, ne soluduğun, neler izlediğin, kimlerle vakit geçirdiğin ve neler düşündüğün hayatını değiştirebilir. Bu küçük değişiklikler seni büyük sonuçlara götürür. Her gün yaşamda boy göstermemiz bir zorunluluk. Günlük olarak tutarlı bir şekilde yapılan birkaç dakikalık bir öz bakım ritüeli bile dönüştürücü olabilir ve dünyaya bir dalgalanma etkisi yapabilir. Veya daha basitçe söylemek gerekirse; bu süre boyunca aklımızın başında kalmasını sağlıyor. Ben öz bakımı, beni “en yüksek ben”e geri getiren ve dolu dolu hissettiren bir ritüel olarak düşünüyorum. Hepimiz benzersiziz ve öz bakımı nasıl deneyimlediğimiz hep farklı olacak ve de olmalı!

Fotoğraf: Canberk Polat / Pınar Hotiç

Mesela ben sabah ilk iş limonlu suyum ile başlayıp, evdekilere yüksek sesle bir pozitif günaydın dedikten sonra kendimi yoga matımın üzerine atıp güne nefes, esneme, yogalates ve de ağırlıkla devam edip güne başlıyorum. Ondan sonra kendimi güne daha hazır ve zinde hissediyorum. Bazen gündüz ve gece ritüellerim de oluyor. Bu konuda çok araştırma yapıp okuduğum için de ritüeller hep daha faydalı hale geliyor.

Favori yemeğiniz?

Balık ve yeşil salata.

Favori şehriniz?

Çok zor bir soru. İstanbul’u hala çok gizemli bulmakla birlikte yanına bir de Roma ve Lizbon’u eklerdim.

Favori mevsiminiz?

Her mevsim başka güzel ama baharları ayrı severim.

Fotoğraf: Canberk Polat / Pınar Hotiç

Yapmaktan en çok zevk aldığınız aktivite?

Büyük masalarda ailem ve dostlarımla yemek yemek.

Favori kitabınız?

Soru, favori dört kitabım olsa? Paulo Coelho – Simyacı, Isabel Allende – Eva luna, Eckhart Tolle – Şimdinin Gücü ve Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna.

Paulo Coelho – Simyacı / Can Yayınları

Rol modeliniz var mı? Ya da ilham aldığınız biri?

O kadar çok ki! Sevgisini göstermekten korkmayan, egosuz, tutkulu, zorluklardan yılmayan ve pozitif olan herkes…

Zihninizi sakinleştirmek istediğinizde ne yaparsınız?

Nefes ve mindfulness egzersizleri yapmak ve doğada olmak.

Sevdiğiniz müzik türü?

Müziğin her türlüsünü severim ama Jazz favorim.

Favori filminiz?

Ölü Ozanlar Derneği.

Kendini geliştirmek ve kendine yatırım yapmak isteyenler için ne önerirsiniz? 

Kendisini ve özünü iyi tanımasını, kendine bu anlamda yatırım yapmasını, başlangıç ruhuyla her güne başlamasını ve akışta olmasını… Gerisi gelir.

Anket köşemizde bu hafta Pınar Hotiç ile birlikte olmaktan çok keyif aldık. Eğer Anket‘te birbirinden değerli konuklar ile yaptığımız sohbetlerimizi okumak isterseniz link’e tıklayabilirsiniz.

Önemli Not: Bu içerikteki hiç bir marka/ürün ile ücretli bir işbirliği yapılmamıştır.