Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan Ayurveda, günümüzde milyonlarca insan tarafından uygulanıyor. Ayurveda temel prensip olarak; zihinsel ve bedensel dengeyi hedefler. Ayurveda felsefesi; insan vücudunun sahip olduğu dengenin, yaşamına bütünsel sağlığı getirdiğini savunur.

Fotoğraf: Pexels – Yaroslav Shuraev

Ayurveda Nedir?

Sanskritçe bir kelime olan Ayurveda; Yaşam Bilgisi ya da Yaşam Bilimi anlamına gelir. Ayurveda, 5000 yıllık bir geçmişe sahip bir doğal şifa sistemidir. Ve insanın her yönden dengede ve zihinde kalmasına yardımcı olur.

Ayurvedik kabule göre insanlar 3 ana bedenden oluşur. Bunlar; fiziksel beden, zihinsel beden ve ruhsal bedendir. Bu bedenlerin üçü de birbirinin içine geçmiştir ve sürekli bir bilgi ve enerji alışverişindedir. Tam bir dengenin söz konusu olması için sadece sağlıklı beslenmek ya da spor yapmak yeterli değildir. Ayurveda’ya göre tam bir uyumdan bahsetmek için bütünsel sağlığa ve zindelik haline odaklanılmalıdır.

ayurveda
Fotoğraf: Pexels – Chevanon Photography

Bu felsefeye göre yenilen yemek genel refahı etkiler ve insanın mutlu ya da mutsuz olmasını sağlar. Tüketilen gıdalar kişinin enerji ve canlılık seviyesini belirler. Bu yaşam biliminde teşvik edilen beslenme yaklaşımına Satvik Beslenme adı verilir.

Ayurvedik Yaşamın Faydaları Nelerdir?

Ayurvedik yaşamın amacı, kişilerin hayat boyu dengede kalmalarını sağlayacak olan faktörler ile harmoniyi yaratmaktır. Aromaterapi, ideal gıda seçimleri, beslenme tarzı, masaj, rutinler, gün içerisindeki fiziksel aktiviteler, meditasyon ve nefes teknikleri bu faktörlerin içerisinde yer alır. Ayurveda felsefesine göre; ayurvedik yaşam şeklini uygulayan bireylerde daha iyi odaklanma, daha kaliteli uyuma ve genel olarak daha az endişeli hissetme hali görülür. Haydi gelin hızlıca Ayurvedik yaşamın faydalarına göz atalım.

ayurveda
Fotoğraf: Unsplash – Hans Vivek
  • Kendinizi Sevmeyi Teşvik Eder

Ayurveda, diğer insanlarla karşılaştırmak yerine kendinizi sevmeyi teşvik eder. Bireysel ihtiyaçlarınızı keşfetmenizi ve yaşamınız üzerinde olumlu düşünmenizi teşvik eder.

  • Sağlıklı Olmanın Önemini Vurgular

Ayurveda, sağlıklı olmanın sizin doğal durumunuz olduğunu ifade eder. Kendinizi kaygılı hissettiğinizde vücudunuzun beslenme dengesi bozulabilir. Kendinizi dengesiz ve sağlıksız hissetmenize neden olan faktörü bulmak daha sağlıklı bir beslenme tarzı edinmenize yardımcı olur.

  • Enerjinizi Artırmaya Yardımcı Olur

Sürekli değişen varlıklar olarak sizin ve yaşamınız için neyin işe yaramadığını öğrenmeniz ve size neyin enerji verdiğini bilmeniz önemlidir. Ayurveda felsefesi meditasyon ve yoga gibi faaliyetlerle zihninizi temizlemeye ve enerjinizi arttırmaya yardımcı olur.

ayurveda
Fotoğraf: Unsplash – Conscious Design
  • Benlik Bilinci Kazandırır

Ayurveda, dünyayı aydınlatabilecek bir enerjiye sahip olduğunuzu hatırlatarak benlik bilinci kazanmanıza katkı sağlar. Bu yaşam tarzı; sadece kas ve kemikten daha fazlası olduğunuzu, aynı zamanda bir ruha sahip olduğunuzu hatırlatmaya yardımcı olur.

  • Vücuttaki Toksinleri Azaltır

Vücuttaki toksinlerin çoğu yanlış beslenmeden kaynaklanır. Eğer bu toksinler temizlenmezse zamanla vücutta birikir ve dengesizlik oluşturmaya başlar. Ayurveda felsefesine göre; en önemli öğününüzü güneşin en tepede olduğu öğle saatlerinde yemek önemlidir. Bu gibi bir takım uygulamalar bu toksinlerin daha fazla artmasını engeller.

  • Stresi Azaltır

Basitçe söylemek gerekirse yediğiniz yiyecekler nasıl hissettiğinizi etkiler. Sindirim sisteminiz çalışmıyor ise kendinizi rahatsız ve yorgun hissedersiniz. Bu da olumsuz duygulara dönüşebilir ve nihayetinde hayata karşı bakış açınızı etkiler. Hem beslenme tarafındaki rutinler hem de sağlayacağınız genel denge stres seviyenizi azaltacaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; Meditasyon Çeşitleri Nelerdir? Etkili Meditasyon İçin İpuçları ve Tırtıl Kelebek Olursa: Gonca’nın Kendine Yolculuğu