Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Badem Sütü hem tadı hem de sağlığa olan faydalarıyla  öne çıkıyor. Veganlar, hayvandan elde edilen süte alerjisi olanlar ve laktoza karşı duyarlı kişiler tarafından ağırlıklı olarak tercih edilen Badem Sütü’nü bu pratik tarifle evde de kolayca yapabilirsiniz. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan badem sütü laktoz ve kolesterol da içermiyor. 

Badem Sütü İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 1 bardak çiğ badem 
  • 2 litre soğuk su 
  • Biraz tatlılık katmak isteyenler için; hurma ya da bal ya da agave 
  • İnce bir tülbent 

Nasıl Yapılır? 

Bademleri bir gece önceden suya koyun ve yaklaşık 8 saat kadar bekletin. Ardından iyice şişen bademlerin suyunu süzün. Eğer bu suyu süzmeden miksere alırsanız sütünüz acı bir tat alabilir. Bademleri blender ya da miksere koyduktan sonra üzerine yeniden 1 litre soğuk su ekleyin. Karışım pürüzsüz hale gelene kadar mikser / blender’dan geçirin. Sürahinin ağzına tülbenti yerleştirin ve karışımı süzün. Böylece, bademin posası tülbent üzerinde kalacak. 

Badem sütüm hafif tatlı olsun diyenler, tercih edecekleri oranda hurma ya da bal ya da agave ekleyip sütü karıştırabilirler. 

İpucu 

Tülbent üzerinde kalan posayı atmayıp, fırında kurutarak harika bir badem unu elde edebilirsiniz. Badem ununu kek ve kurabiye yapımında kullanabilirsiniz.