Sıcacık güneş, keyifli akşam sohbetleri, heyecanla hazırladığınız balkon kahvaltıları… Aslında, günün tamamını geçirmeye ne kadar da müsait alanlar değil mi? Yeterli samimiyeti sağlayabildiğiniz bir balkonunuz varsa, keyfinize diyecek yok demektir!

Ana Görsel: Lagom Store

Açık hava alanlarında vakit geçirmek için daha çok zamanımız var. Sıcak ve güneşli günler devam ederken stresli ve eve kapandığımız bir kışın ardından bolca sarıp sarmalamak istediğimiz bir açık hava var. Hazır, bol oksijene bu kadar yakından evlerimizin açık hava alanlarını kurgulamak ister misiniz?

balkon dekorasyonu
Fotoğraf: IKEA

Küçük ya da büyük ölçekli alanlarda balkon dekorasyonları, mümkün olduğunca fazla alternatif sahip ve keyifle hazırlayabileceğiniz türden. Farklı renk ve stillerde ilham kaynaklarıyla dolu balkon dekorasyon fikirleri içeriğimize hoş geldiniz öyleyse!

balkon dekorasyonu
Fotoğraf: BMS / Saba Italia marka New York Soleil koleksiyonundan dış mekan mobilyaları

Büyük Balkon ve Teraslar için Öneriler

Büyük ölçekli açık hava mekanlarında dekoratif davranmak oldukça kolay elbette. Fakat bu avantajı bol ve uygun olmayan eşyalarla donatmak, kullanışlılıktan uzak ve karmaşık bir görünüm elde etmenize sebep olabilir. Bu yüzden, geniş bir açık alandan söz ediyorsak eğer, bazı püf noktalarını atlamamak gerek.

Mümkün olduğunca mevcut alanları, hayali bölmelerle ayrıştırmak önemli. Örneğin bir oturma alanı, bir yemek alanı, ufak bir atıştırmalık köşesi, tek kişilik şezlong alanı gibi bölümlerle daha verimli bir alan kullanımı sağlayabilirsiniz. Bu alanları ayrıştırırken renk bütünlüğünde sabit kalmak da önemli. Örneğin gri ya da beyaz koltuk ve yastık bütünlüğü, yemek bölümünde aynı renk masa örtüleri ve sandalye minderleriyle devam etmeli. Bu süreklilik, büyük alanlardaki yoğun eşya kullanımında düzen ve sakinliği getiren detaylardan.

balkon dekorasyonu
Fotoğraf: Koçtaş / Balkon Oturma Seti

Büyük balkon ve terasların olmazsa olmazlarından biri ise, elbette şemsiyeler! Rüzgara dayanıklı ve dilediğinizde oturma alanınızın tamamını ya da yemek alanınızın tamamını kaplayacak büyüklükte şemsiye tercih etmek, günün her saati özgür bir kullanım alanı sağlayacak. Şemsiyelere alternatif olarak uygun bir duvarınızdan rulo halde toplanıp açılabilen gölge panelleri de kullanabilirsiniz. Bu, daha az yer kaplayan çözümlerden biri olacak.

balkon dekorasyonu
Fotoğraf: Dreams Wall / Sanderson marka Caspian koleksiyonundan kumaşlar

Balkon Dekorasyonu Küçük Alanlarda Kurgulandığında

Balkonunuzda kullanım alanınız dar ise yapabilecekleriniz konusunda daha çözüm odaklı ilerlemeniz gerekiyor. Fonksiyonel, kolay istiflenebilen, pratik taşınabilen, katlanabilir ürünlerin en yakıştığı alanlar, tam da buralar diyebiliriz.

Depolama alanlarını zekice kullanabileceğiniz küçük alanlardaki balkon dekorasyon ürünleri neler mi? Gelin bir göz atalım!

Alt bölümü depolama alanı olarak kullanılabilen puf ve açık hava koltukları, duvara asılı halde kullanılabilen bitkilikler, kapaklı ve ince bir tasarıma sahip köşe dolapları, alt bölümü sandık olarak kullanılabilen hasır ya da rattan sehpalar… Balkonunuz küçükse atıl olarak gördüğünüz en az bir köşeye ince ya da duvara monte bir dolap seçmenizde yarar var. Bu, balkonda kullandığınız minik aksesuar ve tekstilleri, her an elinizin altında tutmanız demek. Özellikle de mis kokulu mumlarınızı… Katlanıp kaldırılabilen sandalyeleri, balkondaki kapı arkasındaki kullanışsız diyebileceğiniz bölümde, duvara asılı olarak kullanabilirsiniz. Dilediğinizde onları kaldırıp, balkonunuzda ferah bir alan açmak size iyi gelecek. Minik de olsa bir masa kullanmak için ise balkon demirlerine monte edilebilen bar masaları çok işinize yarayacak.

Fotoğraf: Tekzen / Eternal Garden Fethiye balkon seti – Balkon Dekorasyonu

Alanı Hareketlendirebilecek Balkon Dekorasyon Malzemeleri

Bir de büyük ya da küçük bir alandan bağımsız olarak balkon dekorasyon önerilerinden konuşalım mı? Balkon düzenleme fikirleri içinde neler kullanabiliriz? Farklı balkon dekorasyon aksesuarları neler? Bu konuda aslında iç mekandan farklı olarak düşünmenize gerek yok.

Değişen hayat tarzı ve dekorasyon trendleriyle birlikte artık yaşam alanımızda iç mekan kadar dış bölümler de oldukça önemli. Özellikle teras

buykamagrausa.com

, balkon, bahçe gibi alanlarda iç mekan kurgusunun devamlılığı oldukça tercih edilir hale geldi.

İşe nereden başlamak gerek derseniz, salonunuza bir göz gezdirmenizde fayda var. Örneğin ahşap kullanımını sevdiğinizi söyleyebilir miyiz? Renkli bir stiliniz mi var? Aksesuarların yoğunluğu nasıl? Bu bakış açısıyla balkonlarınızı da iç alanla devam eden yeni bir alana dönüştürmelisiniz. Kullandığınız malzemeler ve ürünler, hayat alanınızda nelere ihtiyacınız olduğuna dair ipuçları veriyor.

balkon dekorasyonu
Fotoğraf: Dream Home / Tommy Bahama markasından dış mekan mobilyaları – Balkon Dekorasyonu

Balkonları bölümlere ayırmaktan bahsederken yeterli alanlarda kullanabileceğiniz en az bir ahşap seperatör, oldukça hareketlendiren önerilerden biri. Belki güneşlenme alanını yemek bölümünden ayırmak için, belki de oturma alanını gizli tutmak için kullanabilirsiniz. Her koşulda böyle ayrıştıran ürünler, mekanın derinliğini artıran çözümlerdendir; mutlaka denemelisiniz.

Hasır jaluziler, her daim balkon dekoratifleri arasında… Az yer kaplayan ve doğal malzemeler, güneşi nazikçe sizden kaçırmada çok başarılı. Bir yandan güneşten depoladığı enerjiyle akşamlarınızı aydınlatan solar fenerleri de bir köşede konumlandırmak gerek. Adeta bir oturma odası kurgusunda bol yastık seçimleri ise balkonu balkon yapan detaylardan biri. Duvarlara asacağınız makrome saksılarla bitkilerinizi sergileme alanı yaratırken, onların ihtiyacı olan güneşle de kavuşturmuş olacaksınız. Son yılların favori balkon aksesuarlarından olan makrome salıncaklar, mini balkonlar için bile samimi bir görünüm sağlıyor. Mutlaka bir göz atın.

Bu kategorideki yazılarımız ilginizi çekebilir; Dekorasyon

Önemli Not: Bu içerikteki hiçbir marka/ürün ile ücretli bir işbirliği yapılmamıştır.