Müze, kişinin hem kendi toplumunu hem de diğer toplumları yakından tanıyabilmesine yardımcı görsel ve işitsel unsurları sergileyen önemli bir araçtır. Özellikle çocuk gelişiminde önemli rol oynayan ve çocuklar için sanat eserlerini sergileyen çocuk müzeleri, çocukların;

  • Geçmişle günümüz arasında bağ kurabilme yeteneği kazanmasına
  • Tarihsel olaylar hakkında bilgi sahibi olarak tarih bilinci edinmesine,
  • Çocuklara farklı öğrenme yolları sunulmasına,
  • Görsel bir eğitim aracı olduğu için edinilen bilgilerin kalıcı olmasına,
  • Kültürel değerleri tanımasına, benimsemesine ve koruma bilinci kazanmasına yardımcı olur.

Ruhun gıdası olan sanatın görsel formu olarak değerlendirilebilen yerli ve yabancı müzeleri sizler için sıraladık…

Yerli Müzeler

Çocuğunuzun ufkunu açmaya yardımcı olan ülkemizdeki yerli müzeleri aşağıda listeledik:

– İstanbul Oyuncak Müzesi

Ülkemizin önde gelen şair, yazar ve araştırmacı gazetecisi Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan bugüne kadar ulaşan binlerce oyuncağın sergilendiği tarihi bir köşktür. Ünlü yazarın 20 yıldır 40’ın üzerindeki ülkeden satın aldığı antika oyuncakların yer aldığı müze, ünlü sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından dekore edilmiştir. Bir zaman makinesi tadındaki müzeyi mutlaka çocuklarınızla birlikte ziyaret etmelisiniz.

– İzmir Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü

İzmir Karşıyaka ilçesinde bulunan Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü, 7200 metrekarelik alana yayılmıştır. Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurul Başkanlığı ile Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından tasarlanan müzeye Ege Üniversitesi tarafından da destek verilmektedir. Vahşi yaşam ve yardımseverlik duygularını anlatan sarı alan, trafik ve hoşgörünün işlendiği mavi alan, arkeoloji ve tarihin öğretildiği yeşil alanları ile çocukların ilgi odağı olan müze, çocukların eğitimi için de farklı içeriklere sahiptir.

– Ankara Rahmi Koç Müzesi

Ankara Kalesi’nin hemen karşısında bulunan Rahmi Koç Müzesi, Çengelhan ve Safranhan olmak üzere iki ana bölüme sahiptir. Neredeyse 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Çengelhan, Kanuni’nin damadı Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış büyük bir handır. Klasik Osmanlı mimarisinin en güzel detaylarını bu müzede görebilirsiniz. Bir Anadolu kervansarayının karakteristik özelliklerini taşıyan Safranhan, Cumhuriyetin ilk yıllarında cezaeviymiş. Çocuklarınızı Rahmi Koç Müzesi’ne götürerek geçmişin gizemli yollarına adım atmalarını sağlayabilirsiniz.

çocuklar için sanat
Fotoğraf: Ankara Rahmi Koç Müzesi

Yabancı Müzeler

Çocukların estetik beğenilerinin gelişmesine yardımcı olan dünyanın en ünlü çocuk müzelerini aşağıda sıraladık:

– Almanya Nürnberg Oyuncak Müzesi

Lydia ve Paul Bayer adlı iki koleksiyoncunun kurduğu Nürnberg Oyuncak Müzesi, 1920’li yılların başından bu yana çiftin topladığı oyuncakları sergiler. Önceliğin bebeklere verildiği müzede ahşap oyuncaklar, oyunlar, çocuk kitapları ve teneke oyuncaklar da zamanla yerini almış. Bugüne kadar Almanya’dan ve diğer ülkelerden 5,5 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan müze, şimdi 1400 metrekareden fazla sergi alanına sahiptir. 80.000’den fazla parçadan oluşan geniş koleksiyonu ve sergilenen nesnelerin yüksek kalitesi sayesinde dünya müzelerinin ön saflarına yerleşmiştir.

– Tropenmuseum Junior – Amsterdam / Hollanda

1975 yılında kurulan ve Avrupa’nın ilk çocuk müzesi unvanını taşıyan Tropenmuseum Junior, Hollanda’daki en etkileyici tarihi binalardan birinde yer alan bir dünya kültürleri müzesidir. 6 ile 13 yaş aralığındaki çocuklara uygun müzede, var olan nesnelerin her biri bir insan hikâyesi anlatır ve dünyayı zenginleştiren uçsuz bucaksız kültürel çeşitlilik hakkında merak uyandırır.

– İngiltere Eureka! Ulusal Çocuk Müzesi

İngiltere’nin ilk çocuk müzesi olarak dikkat çeken Eureka! Ulusal Çocuk Müzesi

, İngiliz hayırsever Dame Vivien Duffield tarafından 1985 yılında kurulmuştur. 0-11 yaş grubundaki çocukların ilgisini çeken müzede 400’ün üzerindeki eser, hem çocuklar hem de ebeveynlerin eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlar.

– ABD Brooklyn Çocuk Müzesi

New York’ta bulunan ve 1899 yılında kurulan Brooklyn Çocuk Müzesi, dünyanın en eski çocuk müzesidir. Dünya kültürlerini tanıtan sergilerin yanı sıra doğa bilimleri, görsel sanatlar ve müzik performanslarıyla çocukların ilgisini çeken müze, her yıl neredeyse 300 bin ziyaretçiyi ağırlar.

Bu yazılar ilginizi çekebilir; Çocukların Yaratıcı Düşünmesini Nasıl Sağlayabiliriz? ve Çocuklar İçin Mindfulness Rehberi ve Uygulamalar