Yaz ayları çocukların okullarını bitirip özgürce tatilin tadını çıkardıkları zamanlardır. Sıcak hava, yemyeşil doğa ve su ile iç içe olan çocuk, tüm yılın stresini atar. Aileler ve çocuklar için yaz aylarında beraber oynanan oyunlar aradaki bağı kuvvetlendirir. Çocuğunuzla beraber geçirdiğiniz zamanlarda ona nasıl oyun oynaması gerektiğini de öğretebilirsiniz. Yeni nesil çocuklar teknolojiyle fazla iç içe olduğundan oyunlar konusunda biraz sıkıntı çekebilirler. Eski neslin daha az seçenekle gelişen yaratıcılığı yeni nesilde kendini dijitale bırakır. Çocuğunuzun doğayı tanımasını, sevmesini ve hayal gücünün gelişmesini istiyorsanız oyun önerileri listemize göz atın!

Yaprak ve Çiçekleri Tanıtın

  • Bitkilerle Hazırlanan Yemekler

Tabiatın insana sunduğu nimetler beslenmede önemli bir rol oynar. Çocukken kopardığınız yapraklardan sarma yapıldığını hatırlıyor olabilirsiniz. Şimdi de çocuğunuz için çevrenizde yer alan çiçekleri, yaprakları ve ağaç dallarını kullanarak doğada bir mutfak oluşturmak iyi bir fikir olabilir. Çocuk, oyunlarda kullanılan bitkilerin yumuşaklık, genişlik ve renklerinin birbirinden farklı olduğunu dokunarak anlar. Hangi bitkiden nasıl bir yemek yapacağı, sizin evde pişirdiğiniz yiyeceklere ve hayal gücüne göre değişir. Ayrıca bitkileri birbirinden ayıran özelliklerini değerlendirerek ne için uygun olacağını anlamak, çocuğun sınıflandırma yapma becerisini artırır. Yeşil yapraklar sarma ve marul, çiçekler pasta, toprak ise köfte yapmak için ideal!

Fotoğraf: Unsplash – Jonathan Borba / Oyun Önerileri
  • Yapraklar Renklensin

Okulda resim derslerinde yapılan yaprak, ip ve patates baskılarla renklenen kâğıtlar çocukların motor becerilerini geliştirir. Doğada güzel bir alanda çocuğunuzla topladığınız farklı şekil ve boyuttaki yapraklarla eğlenceli yaz oyunları oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz, su bazlı boyalarla yaprakları renklendirip kâğıt üzerine baskıyla arkadaşlarına göndermek için kart yapabilir. Yaprakları renklerine ve şekillerine göre ayırdıktan sonra ipe dizerek odasına asacağı dekoratif eşya üretebilir. Dallar, yaprak ve ipleri kullanarak kâbusları kovduğuna inanılan bir rüya kapanı yapmasına yardım edebilir, ona mitoloji ve kültürden de bahsedebilirsiniz. Oyun önerileri listemizde en çok bu oyun bizi geçmişe götürdü itiraf ediyoruz.

Fotoğraf: Unsplash – Sigmund / Çocuklar için Yaz Oyun Önerileri

Su ile Serinleyerek Eğlenin

  • Su Yumurtaları

Hayvanların bazıları yumurtadan çıkarak hayata “Merhaba!” der. Hangi hayvanların yumurtadan çıktığını öğretmek için eğlenceli çocuk oyunlarına başvurabilirsiniz. Eğlenirken öğrenmenin yolu ise dondurulmuş yumurtalar! Yılan, tavuk, balık gibi var olan ya da dinozor gibi nesli tükenen hayvanlar için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yumurtadan çıkan hayvanların küçük figürlerini balonun içerisine koyabilir, içini su ile doldurduktan sonra dondurabilirsiniz. Dondurulmuş balonların dış yüzeyi soyulduğunda, içinden donmuş su yumurtalarında hayvanlar çıkar. Su yumurtalarının erimesini beklerken çocuğunuza, hayvanın kuluçka süresinden bahsedebilirsiniz.

Fotoğraf: Unsplash – Hannah Tasker / Çocuklar için Yaz Oyun Önerileri
  • Delikli Balonlar

Bitkilerin büyüyüp gelişmesi için güneşe ve suya ihtiyacı olur. Çocuğunuzla beraber bitkileri sularken tarım yöntemlerini de öğreten eğlenceli bir oyun oynayabilirsiniz. Uzun forma sahip bir su balonu ağzına kadar doldurulduktan sonra, fazla baskı uygulamadan ince bir iğne ile delinirse patlamaz. Üzerine onlarca delik açtığınız bir balon kullanarak tarım damla sulama sistemini taklit edebilirsiniz. Çocuğunuz, bahçenizde ve balkonda bulunan bitkileri sularken eğlenerek öğrenir. Bu oyunun ipucu, balonu suyun temas ettiği yerlerden delmektir. Hava dolu bir yerden delmeye çalışırsanız balon patlar ve oyun yarım kalır.

Motor Becerileri Geliştirme

Çocuklar için Yaz Oyun Önerileri
  • Hazine Avı

Çocuk oyunları sadece zihinsel gelişime değil, fiziksel aktivite ile vücuda da yararlıdır. Egzersiz yaparken eğlenmenin ve düşünmenin yolu ise parkurlardan geçer. Bahçenizde ya da gittiğiniz bir piknik alanında çocuğunuz için eğlenceli bir hazine avı oyunu oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz, önceden hazırlanan ipucu, talimatlar, bilmeceler ve sonunda kazanacağı ödül ile mükemmel bir gün geçirir. Yol üzerine konulan engel ve rampalar ile aksiyonun dozunu artırabilir ya da doğanın sunduklarından faydalanabilirsiniz. Beraber oynarken sizden öğrenen çocuk, arkadaşları ile beraber olduğunda öğrendiklerini unutmaz. Yaz oyunlarının farklı varyasyonlarını kendi başına ve arkadaşlarıyla deneyimleyerek hayal gücünü hep aktif tutar.