İnsanlar, toplum içerisindeki cinsiyet rollerini oldukça küçük yaşlardan başlayarak öğrenir ve cinsiyet eşitliği bilinci de yine çok küçük yaşlarda deneyimlerine paralel bir şekilde oluşmaya başlar.

Henüz bebekken bile kız çocuklarına pembe, erkek çocuklarına mavi rengin seçilmesi gelecekte kadın ve erkeklerin rolleri; bireysel, sosyal ve toplumsal yeterlilikleri hakkında doğaya aykırı ayrımlar meydana getirir. Her türlü görsel mecrada kız çocuklarının oyuncak bebeklerle, erkek çocuklarının ise araba ile oynarken gösterilmesi gibi olgular ise bu doğal olmayan ayrımı pekiştiren unsurlardır.

Erkekler için aile geçimini sağlamak ve kadınlar için ev işleri yapmak gibi taraflı cinsiyet rollerinin dayatılması kadınlar için iş gücünden siyasete kadar her alana katılım sağlama konusunda büyük engel oluşturmaktadır. Ortaya çıkan bu adaletsiz halin önüne geçmek amacıyla cinsiyet eşitliği yasal yollarla sağlanmaya çalışılsa da bebeklikten itibaren toplumun tüm fertlerine dayatılan bu eşitsizlik kültürünün önüne geçilemiyor. Yalnızca yasalarla sağlanması mümkün olmayan cinsiyet eşitliği, ancak ve ancak henüz çocukluktan itibaren öğretilerek ve bilinçli bireyler yetiştirerek aşılanabilir.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Fotoğraf: Unsplash – Taylor Heery

Çocuğunuzda Cinsiyet Eşitliği Bilinci Oluşturmanızda Yardımcı Olacak 10 Kitap

İyi, bilinçli ve topluma faydalı bir çocuk yetiştirmenin en etkili yollarından birisi de hiç şüphesiz ki kitaplardır. Çocuklara küçük yaşta kitap okuma alışkanlığının kazandırılması bu açıdan oldukça önemlidir. Çocuk kitapları, hem eğlenceli hem eğitici hem de öğreticidir. Bu bağlamda çocuklarda cinsiyet eşitliği bilincini aşılamanın en önemli yöntemlerinden birisi de kitaplardır. Bu kitaplarla çocuklarınızı hem bilinçlendirebilir hem eğlendirebilir hem de kitap okuma alışkanlıklarını pekiştirebilirsiniz. İşte, cinsiyet eşitliği olgusunu konu alan çocuk kitapları konusunda birkaç örnek…

1- Damdaki İnek (The Cow On The Roof)

Eşinden daha çok çalıştığını düşünen bir çiftçinin, eşine bir günlük olmak şartıyla rolleri değişmeyi teklif etmesinin ardından gelişen olayları anlatan bu kitap “En Güzel Dünya Hikayeleri” serisinin dördüncü kitabıdır. Kadın rollerini üstlendiğinde tarlada tüm gün çalışmayıp evde boş zaman geçirip yatacağını zanneden çiftçi, durumun aslında düşündüğü gibi olmadığının farkına varır.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Madolin Yayınları – Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar

2- Çocuk Bilim İnsanları: Bilimin Yıldızlarının Çocuklarından Gerçek Hikâyeler (Kid Scientists: True Tales of Childhood from Science Superstars)

Bir bilim insanı, her zaman olayların nedenini anlamak için sorular sorar ve deneyler yapar. Bu yönden çocukları anımsatan bilim insanları, “Neden?” diye başlayan sorularının neticesinde “Nasıl?” sorusunun cevabını bulurlar. Bilim insanları da dünyayı değiştiren büyük buluşlarında, önce çok soru soran sıradan çocuklar olduklarını anlarlar.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Hep Kitap

3- Babam Yanımdayken (Dad By My Side)

Bir baba ve kızın hayatına odaklanarak sıcak kesitler sunan bu kitapta, baba ve kız arasında geçen pek çok faaliyet suluboya çizimleri ile resimlendirilmiştir. Kızına yemek hazırlayan, onunla birlikte birçok farklı aktivite yaparak vakit geçiren babanın kızıyla olan ilişkisi, kitabın yazarı Soosh’un çizimleriyle de yalın ve dokunaklı bir şekilde ifade edilir.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Redhouse Kidz Yayınları

4- Mühendis Yağmur Deniz (Rosie Revere Engineer)

Diğer insanların değersiz olarak gördüğü şeyler Yağmur Deniz için birer ilham kaynağıdır. Akşam vakitlerinde odasında bulunan ve diğer insanlarca işe yaramaz olarak nitelendirilen eşyalardan icatlar yapan Yağmur Deniz, başarısız olma korkusu ile hepsini yatağının altında saklayan bir çocuktur. Günün birinde başarısızlığın sandığı gibi bir şey olmadığını anlayacaktır.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Uçanfil

5- Zeyno Kitapları Dizisi

Ödüllü öykücü Ahmet Büke’nin çocuklar için hazırladığı seride, mutlu bir çocuk olan Zeyno’nun, uzay bilimci annesi ve hem belediyenin şikayet masasında çalışan hem şair olan babasıyla olan maceralarını anlatır. Pek çok farklı hikâyenin anlatıldığı ve çok sayıda kitapla taçlandırılmış bu seri, kadın ve erkek eşitliği konusunda güçlü bir farkındalık ve bilinç yaratan ünlü kitap dizilerinden biridir.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Günışığı Kitaplığı

6- On Çocuklu Bir Baba (The Father with 10 Children)

Benedicte Guettier kitabında, her gün on çocuğu için kahvaltı hazırlayan hepsini ayrı ayrı giydiren, ilgilenen ve onlara masal anlatan bir babayı konu alır. Günün birinde yaptığı gemiyle yalnız başına denize açılan baba, on gün uyuduktan sonra uyanıp, kıyıya geri döner ve çocuklarını da alarak bir yolculuğa çıkar. Resimlerle desteklenmiş bu kitabı ve serinin diğer kitaplarını okurken çocukların çok eğleneceği kesin.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Almidilli Yayınevi

7- Mucit Gizmo (Izzy Gizmo)

Yaptığı icatlar istediği gibi çalışmayan Gizmo, bu işten çok sıkılmıştır ve mucitlik yapmaktan vazgeçmeye karar vermiştir. Tam bu sırada karşısına çıkan yaralı bir karga için kanatlar yapmaya karar veren Gizmo, asla pes etmeyecektir.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Pearson Yayınları

8- Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise (Morris Micklewhite and The Tangerine Dress)

Sınıf arkadaşları, turuncu elbise giymeyi çok seven Moris ile “farklı olduğu” gerekçesiyle dalga geçer. Ancak Moris, cesareti ve yaratıcılığıyla bununla başa çıkmanın yolunu bulacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli kitap dergilerinden biri olan Kirkus tarafından yılın en iyi kitapları listesine alınmıştır.

Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise
Güldünya Yayınları

9- Bilim İnsanı Ada Arı

Hayal gücü yüksek ve oldukça meraklı olan Ada, büyük bir bilim sevdalısıdır. Her zaman çok soru soran Ada, minik okuyucuların keşif yolculuğuna destek olabilir.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Uçan Fil – Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar

10- Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Kitlesel fonlama ile hayata geçen ve farklı yazarların yazdığı 3 kitaptan oluşan bu seri her yaştaki okurun okuyabileceği nitelikte. Renkli illüstrasyonların eşliğinde Coco Chanel, Zara Hadid, Agatha Christie, Audrey Hepburn ve J.K. Rowling gibi ilham verici, kalıpları yıkan kadınların hayatlarını okuyabileceğiniz serinin 3. kitabında 100 Türk kadının hayat hikayesine yer veriliyor. Bu harika seri, çocuklara cinsiyetçi kurallara karşı çıkmayı ve hayallerinin peşinden koşmayı öğretmeyi hedefliyor.

Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar
Hep Kitap – Çocuklarda Cinsiyet Eşitliği Bilinci ve Yardımcı Kitaplar

Oyuncak ve kitap seçimlerinde ebeveynlerin cinsiyet eşitliğini göz önünde bulundurarak seçim yapmalarına yardımcı olacak sorulara göz atmak isterseniz, link‘i tıklayarak Planned Parenthood‘un hazırladığı video’yu izlemenizi tavsiye ederiz.