#HYGGE nedir?

Ruhsal rahatlama, huzur veren şeylerin varlığı, samimi birliktelikler, mum ışığı, rahat yastıklar ve battaniyeye kadar her şey Hygge olabilir. Hygge tüm bunların size hissettirdikleridir. Daha önce Pozitif Omlet’te Danimarka’nın mutluluk sırrı Hygge’dan detaylı olarak bahsetmiştim. Okumamış olanlar için linki buraya bırakıyorum. http://pozitifomlet.com/bir-danimarkali-kadar-mutlu-olmak-icin-hygge/

#Hygge, yarattığınız ortam, sevdiğiniz insanlarla birlikte olma ve yaşadığınız tüm bu deneyimlerle ilgilidir. Peki oturup “Hygge” zaman geçirebileceğiniz Danimarkalıların tabiriyle “Hyggekrog” nasıl yaratılır?

Hygge ortam her şeyden önce sizi güvende hissettirmeli. Bu yüzden evinizin kuytu bir köşesini tercih edebilirsiniz. Eğer evinizde müsait bir pencere kenarı varsa burayı hemen Hyggekrog ilan etmenizi öneririm. Hyggekrog’ların olmazsa olmazı bol yastık ve mum ışığıdır. Seçtiğiniz köşeyi bol mumla çevirebilirsiniz. Küçük bir not; mum yanarken etrafa çok sayıda partikül saçtığından mum yaktığınız odayı mutlaka havalandırın. Size huzur verecek bu ritüelin sağlıksız bir ortam yaratmasına izin vermeyin. https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/ev-tekstili/halilar/kucuk-boy-halilar/83235110/ludde-koyun-postu.aspx

Hygge’nın temelinde kitaplar yatar. Köşenize mutlaka kitaplarınızı ekleyin. Kendinizi Hyggekrog’da elinizde bir bardak kahve ve kitabınızı okurken düşündüğünüzde hakettiğiniz molayı vermiş gibi hissetmiyor musunuz?

#Yastık ve battaniyeleri unutmayın!

Hygge’nın olmazsa olmazları arasında yastık ve battaniyeler de yer alıyor. Bazen hava çok soğuk olmasa da huzur verici etkisini hissetmek için battaniyeye sarılırız. İş ya da okul dönüşü battaniyenizin altında bir bardak kahve eşliğinde Netflix’te sevdiğiniz diziyi izleme fikri kulağa rahatlatıcı geliyor, kabul edin. Danimarkalılar gibi dile getirmek gerekirse; benim için bu sıralar iş dönüşü bir bardak sıcak kahve eşliğinde, mumların loş ışığında, battaniyenin altına girip, Miss Fisher’s Murder Mysteries izlemek oldukça “Hygge”.

Bir iç mekanda eşyaların nasıl görüneceğinden çok nasıl hissettirdikleri önemlidir. Nelere dokununca ya da neleri görünce huzurlu ve güvende hissediyorsunuz. Etrafınızdaki eşyaları ve dokuları ona göre çeşitlendirebilirsiniz.