Günümüzün büyük bölümü geçirdiğimiz evimizde göz erimimizin arka fonunda duvarlarımız var. Peki, her detayıyla ilgilendiğiniz evinizde duvarları için yeterince düşündüğünüze inanıyor musunuz? Duvarlarınız dekorasyonunuzla bir bütün mü yoksa biraz hareketlenmeye mi ihtiyacı var? Tasarım ve dekorasyon söz konusu olduğunda duvarlarınıza yapabileceklerinizin sınırı yok. Sadeliğinden sıkıldığınız duvarlarınız için, bütçenizi yormadan ve hızlı çözümleyebileceğiniz neler yapabilirsiniz? Duvar dekorasyonu fikirleri ile dolu içeriğimize hoş geldiniz!

Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Renklendirme için en hızlı çözüm boya olabilir mi? Elbette. Fakat tek bir renk kullanmanın biraz dışına çıkmak, size iyi gelebilir. Duvarlarınızı boyundan ikiye bölüp, birbirilerinin tonları olan iki ayrı renge boyayarak daha yüksek tavan hissi elde edebilirsiniz. Boyadığınız duvarın üst bölümünü biraz daha fazla tutarak daha aydınlık bir görünüm yaratabilirsiniz. Bu uygulamayı açık gri ve antrasit birlikteliğiyle bir düşünsenize?

Fotoğraf: Artepera – Enjoy The Journey Metal Duvar Panosu

Duvar dekorasyonu çıta uygulamasıyla bambaşka bir görünüm kazanıyor, kuşkusuz. Çıta uygulaması için neler gerekiyor? Yapı marketlerden elde edebileceğiniz farklı form ve kalınlıklarda çıtalar ile tamamen kendi zevkinize göre çıta uygulaması yapabilir, çıtaları duvara yapıştırabilirsiniz. Ardından tamamını aynı renk boyadığınız duvarınız, artık eskisinden çok daha hareketli bir hale gelecek.

Özellikle çıta kullanılmış duvarlar, seçeceğiniz tablolarınız için tam anlamıyla bir odak noktası oluşturuyor. Değerli tablolarınızı bu çıtaların içine oturtarak sergileme alanı haline getirebilirsiniz. Mini tablo apliklerini de eklemeyi unutmamalısınız.

Fotoğraf: Bosa – Jaime Hayon Tasarımı Duvar Maskeleri

Duvar çıtalarını çalışırken son halini her zaman duvarla aynı renge boyayarak elde etmenizde yarar var. Farklı renkte çıtaları farklı duvar renkleriyle kullanırsanız karmaşık ve kalabalık bir duvar elde edebilirsiniz. Yeterli büyüklüğe sahip bir alan değilse, bu detaya özellikle dikkat etmenizi öneririz.

Duvar Dekorasyon Örnekleri

Duvar dekorasyonu aydınlatma konusunda oldukça özgür kullanımlar sağlayan bir alan. Farklı formlarda aplik kullanımları, hem tavan aydınlatmasından daha dramatik bir ışık elde etmenizi sağlıyor hem de daha sofistike bir mekan kurgusunu destekliyor. Aynı koleksiyona sahip ama farklı formlarda seçeceğiniz iki farklı duvar apliği ise harika bir görünüm elde etmenizi sağlayacak.

Fotoğraf: Jotun – Early Rain Duvar Boyası

Duvar dekorasyonu tablo kullanımı olmadan her zaman biraz eksik gibi. Fakat tablo kullanımını da belirli bir kurguda sabitlemek gerek. Örneğin tek bir tema halinde derlediğiniz birkaç tabloyu, televizyondan uzak bir bölüme, hatta tercihen yeme masasının konumlandığı nispeten daha geniş duvara bir koleksiyoner gibi sıralayabilirsiniz. Fakat tablolarınız böyle bir kurgudan bağımsız ise farklı duvar objeleriyle kombinlediğiniz daha hareketli bir duvar tasarımı yapabilirsiniz. Örneğin bazı duvar aksesuarları arasına tablolarınızı serpiştirebilirsiniz. Bu görünüm, sanatsal açıdan daha derinlikli bir mekan algısı yaratacaktır.

Duvar Dekorasyon Alanında İpuçları

Şu sıralar popüler ürünlerden olan tekli duvar rafları, mini, fonksiyonel ve hareketlendirici bir görünüme sahip. Şimdilerde yatakların iki yanında, komodinlerin hemen üzerinde yaklaşık bir ya da iki karış genişliğindeki mini raflar, başucu kitaplarınızı ya da mis kokulu mumlarınızı taşıyacak kalitede olmalı. Aynı zamanda yatak odasında sağlığa ve uykuya iyi gelen Aloe Vera bitkileri, radyasyonu kendine çeken kaktüsler gibi pozitif detayları başucunuzdan ayırmamanıza yardımcı olarak bir yöntem.

Fotoğraf: Morhipo – HK Living Marka Figür Formlu Seramik Duvar Süsü

Ayna kullanımı, çoğu kez boş bir duvarı en hızlı hareketlendirme yöntemidir. Fakat bazı kuralları var elbette. Örneğin uzun ve boş bir duvarda kullanacağınız ayna, rahatsız edici bir görüntü oluşturacaktır. Ayna kullanırken odanın dar olan bölüme paralel duvarını tercih etmeli, orta genişlikte duvarlarda ayna kullanmayı düşünebilirsiniz.

Duvar Dekorları Neler Olabilir?

Aklınıza gelebilecek birçok detayı duvar dekorasyonunda baş role taşıyabilirsiniz. Hangileri mi? Örneğin mini saksıdaki çiçekleriniz orta sehpalarda elbette harika görünüyor; fakat mini makrome bağlama tekniklerine bu bitkilerle askılar tasarlayabilirsiniz. Duvarınızın bir köşesinde böylece mini bir bitki alanı elde edebilirsiniz. Harika değil mi?

duvar dekorasyonu
Fotoğraf: Tchibo – Hareketli LED Aydınlatma

Duvar dekorları olarak kullanılabilecek bir diğer alternatif ise duvar tabakları… Özel bir yerden seçmenize de gerek yok üstelik; desenlerini beğendiğiniz tabakları yapı marketlerde bulabileceğiniz metal tabak asma aparatlarına yerleştirip duvarlarınızı hareketlendirebilirsiniz. Temayla uyumlamak isterseniz yemek bölümüne ya da mutfaktaki boş duvarınıza çalışabilirsiniz.

Metal ve büyük duvar süsleri, önceleri çok alternatife sahip değildi. Fakat farklı malzemelerdeki kullanımıyla artık neredeyse bir panel büyüklüğünde çeşitlendi bile. Bu duvar dekorlarını birden fazla edilerek boydan boya üç boyutlu bir duvar dekorasyonu sağlayabilirsiniz. Tamamen size özel tasarlanmış bir duvar etkisi yaratacağı kesin.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir; Duvar Kağıdı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Kitaplık Düzenleme ve Kişiselleştirme Fikirleri