Yaşam alanlarımızı çevreleyen, içinde konumlandırdığımız dekorasyonu tamamlayan ve biri dört bir taraftan sarıp sarmalayan duvarlarımız için renkli ve hareketli çözümlerin başında duvar kağıtları geliyor. Renkli, geometrik, çiçekli, çizgili ya da kendine has figürlerle tasarlanmış duvar kağıdı modelleri, neredeyse 100 yıllık geçmişiyle ev dekorasyonu içinde zamansız diyebileceğimiz parçalar arasında yer alıyor.

Ana Görsel: Designmixer – Indian Magnificent Duvar Giydirmesi

Duvar kağıdı modelleri, günden güne çeşitlenmeye devam ederken tekrar gündeme gelen duvar dekorasyonları, duvarları renklendirirken eski alışkanlıklarımıza geri dönen mekanlar yaratmamıza yardımcı oluyor.

Bulunduğu duvarı ve dolayısıyla yaşam alanının kalitesini ve ruhunu güzelleştiren duvar kağıdı dekorasyon örnekleri, bazen tek bir duvarda bazen de odanın tüm duvarlarında stilin neredeyse en önemli belirleyici olarak kullanılıyor.

Duvar Kağıdı Dekorasyon Önerileri

Oldukça geniş bir tasarıma sahip duvar kağıtları, son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte üç boyutlu ve derinlikli tasarımlarıyla, dekorasyona başka bir açıdan bakmamızı da sağlamaya başladı. Böylece yapabileceklerimizin ötesinde yaratıcılığı kullanmayı, cesaret gösterebilmeyi ve farklı olanı deneyimleyebilmeyi daha mümkün hale getirdi.

Fotoğraf: Dreamswall – Anthology Marka Duvar Kağıdı

Kullanımı ve dekorasyonda dahil etme süreci zorlu olarak düşündüğümüz duvar kağıtları, artık oldukça pratik bir uygulamaya sahip. Böylece kendi kendinize bile uygulama imkanınız var. Beğenmediğinizde duvara zarar vermeden çıkarabildiğiniz bu yeni kullanım özelliklerini düşününce, neden duvar kağıtlarını yakından incelemeyeyim ki diye kendinize sorabilirsiniz.

Ev Dekorasyon Uygulaması Söz Konusu Olduğunda Duvarlar

Peki, hangi koşullarda duvar kağıdı tercih etmeliyiz? Duvarlarınızda nispeten daha az aksesuar kullanmak ya da aksesuara ihtiyaç duymadan tek hareketle silik olduğunu düşündüğünüz köşeleri canlandırmak, büyük değişiklikler yapamayacağınız durumlarda evinizin enerjisini sıfırlamak gibi birçok sebep sayabiliriz kuşkusuz. Böylece kullanımının sihirli etkisi için yeterince bahanemiz var demektir.

duvar kağıdı
Fotoğraf: Evdema – Duka by Hakan Akkaya Koleksiyonundan Leaf Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı dekorasyon fikirleri konusunda şöyle bir gezintiye çıktığınızda, hangi desenler gözünüze çarpıyor? Seçtiğiniz desenlerin, kullanım koşullarını göz önünde bulundurmadan seçimler yapmak, aksine uyumsuz bir görüntü elde etmenize sebep olabilir. Gelin öyleyse, nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşalım

Duvar Kağıdı Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle duvar kağıdı kullanmak istediğiniz bölümü belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Evin giriş bölümü, yatak odasında yatak başı bölümü, salonda yemek alanı olarak kullandığınız ya da televizyonu konumlandırdığınız bölümler, mutfakta tezgahın karşısındaki mini yemek alanı ya da banyoda lavabo ve aynayı kullandığınız duvar…

duvar kağıdı
Fotoğraf: Evist – Duvar Yapıştırması

Artık duvar kağıtlarının neme dayanıklı olarak üretildiğini düşünürsek, kullanım alanı konusunda kendinizi kısıtlamanıza gerek kalmıyor. Sadece hangi bölümlerde kullanacağınızı belirlemeniz yeterli. Bu alanlara karar verdikten sonra koşulları incelemeye geçebilirsiniz. Büyük mobilyalarla dolu ve nispeten küçük bir alandan mı söz ediyoruz, yoksa renklerin yoğunluğundan mı bahsetmeliyiz?

Fotoğraf: My Wallpaper

Eğer büyük mobilyalarla dolu ve kalabalık bir bölümde duvar kağıdı kullanacaksanız, desen renkleri birbiriyle neredeyse aynı tonda ve sakin renklerle tasarlanmış duvar kağıtlarını seçmelisiniz. Desen yoğunluğundan ziyade açık rengiyle dikkat çeken duvar kağıtları, kalabalık içinde kurtarıcı olacak. Eğer daha sakin ve sadeliğinden yakındığınız bir alan için duvar kağıdı seçecekseniz, büyük ve az sayıda geometrik desenlerle tasarlanmış, fakat renk konusunda farklı ara tonlar tercih edilmiş duvar kağıtları işinize yarayacak. Böyle alanlar için seçeceğiniz duvar kağıtları, manzara resmi tadında bir temaya sahip olabilir. Böyle bir duvar resmi hissi, alanınıza iyi gelecek.

Duvar Kağıdı Seçimi Nasıl Olmalı?

Yatak odaları ya da çocuk odalarında kullanıma uygun, sağlık sertifikalı ve hava alabilen duvar kağıtları, bilinçli bir seçim yapmanızı sağlayacak. Mutfak ve banyo gibi kullanımı zor alanlarda ise neme dayanıklı ve silinerek temizlenebilen duvar kağıtları, uzun yıllar güvenli bir kullanım sağlayacak.

Fotoğraf: Hanna Home

Eğer duvar kağıtlarını uygularken olası kağıt birleşimlerinin görüneceği endişesine kapılırsanız, artık rulo halde kullanılan duvar kağıtlarından farklı alternatifleriniz de mevcut. Örneğin, duvar kağıdı kullanacağınız alanın önceden ölçüsü alınarak dijital ortamda tasarlanan duvar kağıtları, tek parça halinde uygulanabilen ve adeta duvar üzerine resmedilmiş görünen bir alternatife sahip. Böylece kişiye özel bir kullanım avantajı da sunuyor gibi görünüyor.

Duvar kağıtlarıyla popülerlik anlamında yarışır hale gelen bir uygulama daha var: Duvar yapıştırmaları. Düşük kaliteli ya da hafif etkili olarak düşünseniz de parçalar halinde satılan ve her bir parçayı kendinizin kombinleyebildiği dev duvar yapıştırmaları

buy levitra cheap

, tek renk boyadığınız duvarlarda adeta çizim etkisi yaratıyor. Kolayca sökülebiliyor ve sökülürken duvarlara zarar vermiyor oluşu ise içinizdeki değişikliği seven yanınıza iyi geliyor.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir; Balkon Dekorasyonu İçin Özgün Fikirler ve Kitaplık Düzenleme ve Kişiselleştirme Fikirleri

Bu kategorideki yazılarımız ilginizi çekebilir; Dekorasyon