Dünyada Meat Free Monday ya da Meatless Monday olarak bilinen akım ilk kez 2. Dünya Savaşı sırasında Amerika’da ortaya çıkmıştır. Savaştan dolayı daralan ülkenin bütçesini rahatlatmak amacı ile doğan Etsiz Pazartesi, küresel ısınmanın etkisiyle sera gazı salınımını azaltmak amacı ile tekrar gündeme gelmiş durumda. Akım şu anda 40’tan fazla ülkede destek görüyor.

2009 yılında Paul McCartney ve ailesinin destek vermesi ile bilinirliği artıyor ve hareket çok daha hızlı yayılıyor. Birçok ünlü bu kampanyaya sonradan destek vermeye başlıyor.

Sera gazları salınımını azaltmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Paris İklim Anlaşması çok önemli bu noktada. Paris İklim Anlaşması, 195 ülkenin imzası bulunan anlaşma dünya tarihinde iklim değişikliği ile ilgili kabul olmuş en geniş anlaşma. San Francisco, Miami ve Los Angeles, Sao Paolo gibi şehirler de bu anlaşmaya destek veren ve aksiyon alan şehirler arasında yer alıyor. Örneğin; New York eyaleti geçtiğimiz yıl okullarda Etsiz Pazartesi’yi (Meatless Monday) kanuni olarak zorunlu tutmaya başladı.

Sadece Bir Gün Et Yemeyerek Ne Olacak ki?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre ciddi çevre sorunlarına sebep olan sektörler arasında hayvancılık sektörü yer alıyor. Hayvancılık sektörü sera gazı salınımlarının yaklaşık olarak %15’ini tetikliyor. Birçok bilim insanı 2050 yılına kadar atmosferdeki sera gazını %80 azaltmamız gerektiğini ancak bu şekilde iklim değişikliğinin önüne geçilebileceğini söylüyor. Bu noktada Paris İklim Anlaşması gibi geniş çaplı anlaşmalar ve büyük kurumların aksiyonları tabii ki çok önemli. Ancak en az o kadar önemi olan diğer bir unsur ise bireysel çaba. Pandemi döneminde doğaya gereken zamanı ve alanı verdiğimizde kendini nasıl iyileştirdiğini yakından gördük.

Fotoğraf: Unsplash / Edgar Castrejo – Etsiz Pazartesi

Haftada 1 gün kulağa oldukça az geldiği için bu sorunun aklınıza gelmesi normal. Ancak 1 yıl boyunca haftada 1 gün et yemediğinizde nelere etki ettiğinize baktığınızda fikriniz değişebilir. Bir de bu alışkanlığı sizinle milyonların sahiplendiğini düşünün. İşte o zaman dünya için zararlı etkileri azaltma da ciddi fark yaratmaya başlıyorsunuz.

İşte Etsiz Pazartesiler ile etki edeceğiniz faktörler:

  • İklim değişikliğini etkileyen sera gazı salınımının kontrol altına alınmasına,
  • Küresel ısınmaya
  • Hayvansal protein üretimi için kullanılan enerjinin daha az kullanılmasına
  • Yine aynı sebeple tarım alanlarını korumaya ve su tüketiminin azaltılmasına katkı sağlıyorsunuz.

Sağladığınız etkiyi  https://www.meatfreemondays.com/ gibi sitelerde yer alan hesaplayıcı aracılığı ile hesaplayabilirsiniz. Çıkan rakamlar oldukça enteresan.

Neden Pazartesi Günleri

Pazartesi gününün seçilmesinin en büyük nedeni; edinmek istediğimiz davranışlara başlamak için seçtiğimiz günün genellikle Pazartesi olmasından kaynaklanıyor. Üstelik araştırmalara göre Pazartesi günü elde ettiğiniz alışkanlıkların haftanın geri kalanına uygulanma eğilimi de yüksek oluyor.

Peki Etsiz Pazartesi’de Ne Yemeliyim?

Etsiz Pazartesi sayesinde birçok farklı, lezzetli tarifi de menünüze katmaya hazır olur. Örneğin; Meatfreemondays.com hem sitesinde hem de Instagram hesabında birçok farklı tarifi paylaşıyor.

Ayrıca Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak ve İklim Krizi Farkındalığı için faaliyet gösteren Yuvam Dünya Derneği de her Pazartesi Instagram hesaplarında Etsiz Pazartesi için uygulayabileceğiniz tarifler paylaşıyor.

Etsiz Pazartesileri hayatınıza katarak hem dünya hem de kendi sağlığınız için iyi bir adım atabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir; Atıksız Yaşam Mümkün mü? Başlamak İsteyenler İçin Öneriler ve Bokashi Kompost: Şehirde Kompost Yapabilirsiniz