Evden çalışmanın önemli avantajları vardır: Çalışma ortamınızı tamamen kendiniz belirleyebilir, yolda harcadığınız zamandan tasarruf edebilir ve düzenli bir program oluşturduğunuz takdirde daha verimli çalışabilirsiniz. Ancak evden çalışmak ilk etapta kulağa oldukça konforlu ve keyifli gelse de ciddi bir disiplin ve konsantrasyon gerektirir. Özellikle söz konusu evden çalışan ebeveynler olduğunda ideal çalışma ortamını ve düzenini kurmak, biraz daha zorlu ve uzun bir sürece dönüşebilir.

Siz de evden çalışan bir ebeveynseniz ve hem aile hem de iş yaşamınızda daha verimli ve keyifli günler geçirmeyi hedefliyorsanız doğru yerdesiniz. Sizin için hazırladığımız evden çalışan ebeveynler öneriler listesine göz atabilir, hayalinizdeki çalışma düzenini daha kolay ve pratik şekilde oluşturabilirsiniz.

Evde Çalışan Ebeveynler İçin İpuçları
Fotoğraf: Unsplash – Thiago Cerqueira / Evde Çalışan Ebeveynler İçin İpuçları

Kendi Sınırlarınızı Belirleyin

Aynı anda birbiriyle ilişkisi olmayan iki farklı aktiviteye odaklandığınızda, her iki aktiviteyi de arzu ettiğiniz kadar başarılı ve konsantre şekilde sürdürmeniz zorlaşır. Tam da bu sebeple, çalışırken çocuğunuzla ilgilenmeniz ya da çocuğunuzla vakit geçirirken bir yandan da çalışmanız verimsiz sonuçlar doğurabilir. Böyle bir durumda hiçbir şeye tam olarak odaklanamaz, geçirdiğiniz vakitten tat ve verim alamaz, dikkatsizliklere davetiye çıkarmış olursunuz. Bu nedenle çalışma saatlerinizde de tıpkı ofis ortamında olduğu gibi tüm dikkatinizi işe vermeli, çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman dillimlerinde de aklınızın işe takılmasından kaçınmalısınız.

Evde Çalışan Ebeveynler İçin İpuçları
Fotoğraf: Unsplash – Bench Accounting / Evde Çalışan Ebeveynler İçin İpuçları

Çizelgelerden ve Planlayıcılardan Yardım Alın

Gün içinde birçok sorumluluğunuz, göreviniz ve planınız olduğuna göre, bunların hepsini bir düzen çerçevesinde sıralamanızda yarar var. Çizelgeler, listeler ve planlayıcılar oluştururken her sabah o günü sistemli bir şekilde organize edebilir, böylece telaşa kapılma ya da işlerinizin yetişmeyeceğine ilişkin stres yaşama olasılığınızı en aza indirebilirsiniz. Çizelgelerinizi kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi akıllı telefonunuza ya da bilgisayarınıza planlayıcı uygulamalar da indirebilir ve kendinize hatırlatma notları oluşturabilirsiniz.

Çalışma odanızın kapısına, odanız yoksa da çalışma alanı olarak belirlediğiniz yere asabileceğiniz, toplantıda ve rahatsız edilmemeniz gerektiğini anlatan bir kağıt levha da işinize yarayabilir.

Aşırı Sorumluluk Almaktan Kaçının

Hem iş hem de aile hayatınızda altından kalkamayacağınızı düşündüğünüz sorumluluklar almaktan kaçınmalısınız. Elbette burada sözünü ettiğimiz durum, çekingen ve öz güvensiz bir tutum değil. Ancak gün içinde çok fazla iş yükünüz olduğu takdirde çocuğunuzla ilgilenmesi için eşinizden ya da yakın çevrenizden yardım isteyebilir, sorumlulukları paylaşarak hafifletebilirsiniz. Evde çocuğunuzla yalnız olduğunuz ve işinizin son derece yoğun olduğu günler de olabilir. Bu tip günlerde düzeni sağlamak için ise çocuğunuza işinize saygı duyma fikrini aşılamanız büyük önem taşır. Çocuğunuza, çalışma ortamınıza ve saatlerinize acil durumlar dışında müdahale etmemesi gerektiğini, böylece ona ayırdığınız vakti daha kaliteli ve keyifli şekilde geçirebileceğinizi anlatabilirsiniz.

Uyku Saatlerini Fırsata Dönüştürün

Çocuğunuzun uyuduğu saatler hem zihninizi biraz dinlendirmeniz hem de işinize tamamen konsantre olabilmeniz açısından önemli bir fırsattır. Bu fırsatı nasıl değerlendireceğiniz tamamen size kalmış. Dilerseniz günün en önemli işlerini bu zaman diliminde halledebilir ya da çalışmaya da biraz ara vererek kendinize vakit ayırabilirsiniz. Bu sayede işinizin başına döndüğünüzde daha verimli ve keyifli hissedebilir ya da çocuğunuz uyandığında tüm önemli işlerinizi halletmenin iç huzurunu yaşayabilirsiniz.

Çocuğunuza Kendi Başına Vakit Geçirmeyi Öğretin

Çocuğunuz, elbette yaşına da bağlı olarak günün birkaç saatini kendi başına geçirebilir. Bu durumda onu ihmal etmiş olmaz, aksine kendi kendine yetebilme duygusunu kazanmasına yardımcı olursunuz. Yapmanız gereken tek şey, çocuğunuza kendi başına vakit geçirirken değerlendirebileceği eğlenceli ve öğretici fikirler sunmak. Örneğin, çocuğunuza boyama kitabı ve kalemler vererek bir sayfayı tamamlamasını isteyebilirsiniz. Bu aktiviteleri gün içinde farklı zaman dilimlerinde yapabileceklerini söyleyebilirsiniz. Böylece alternatifler arasından istediğini seçebilmek onun da hoşuna gidecektir.

Evde Çalışan Ebeveynler İçin İpuçları
Fotoğraf: Pexels – Pixabay / Evde Çalışan Ebeveynler İçin İpuçları

Dinlenmeyi Unutmayın

Sürekli olarak farklı görevlerin ve aktivitelerin arasında savrulurken keyifli, dingin ve konsantre olmuş hissetmeniz oldukça zor. Unutmayın, dinlenmeye vakit ayırmadığınız sürece hem fiziksel hem de ruhsal açıdan olumsuz etkilenirsiniz. Bu nedenle her gün yeterince dinlenmeyi, fırsat bulduğunuzda evden dışarı çıkarak sosyalleşmeyi ve hareketsiz kalmaktan kaçınmayı ihmal etmemelisiniz. Böylelikle daha enerjik bir ruh haline kavuşabilir, zihninizi boşaltarak odaklanma becerinizi geliştirebilirsiniz.