Dilimizde su ile gelen sağlık anlamına gelen SPA (Selus Per Aqua) günlük koşuşturmacanın içinde bedenen ve ruhen yaşadığımız stresten arınmanın pratik yollarından biridir. SPA ile arınmak hem bedenen hem ruhen enerji kazanmak için evde pratik yöntemler uygulayabilirsiniz. Basit malzemeler ve suyun gücünden faydalanarak tepeden tırnağa tazelenmek için evinizin huzurlu ortamında kendinize biraz vakit ayırmanız yeterli. Aşağıdaki adımları takip ederek siz de kendi SPA’nızı yaratabilirsiniz.

spa
Fotoğraf: Pexels – Monstera / Kendi SPA’nızı Yaratın

SPA için İlk Kural: Doğru Atmosferi Oluşturma

Evde uygulayacağınız bakımlar ile bedeninizi arındırırken oluşturacağınız atmosfer ile ruhunuzu da rahatlatmanız önemli. Bunun için kokulu mum, tütsü ve yağlardan faydalanabilirsiniz. Lavanta, limon, okaliptüs ve gül gibi kokuların sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Siz de en sevdiğiniz kokulardan seçimlerinizi yapabilirsiniz. Rahatlatıcı etkiyi arttırmak ve günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için kendi müzik listenizi oluşturabilir ve SPA bakımlarınız süresince kendinizi müziğin ritmine bırakabilirsiniz. Bakım ritüeline geçmeden önce tercihinize göre sade veya limon dilimleri ve nane yapraklarıyla tatlandırdığınız bir bardak ılık su içebilirsiniz.

spa
Fotoğraf: Pexels – Yaroslav Shuraev / Kendi SPA’nızı Yaratın

Saçlarınıza Bakım Yapın

Fön, boya, saç şekillendiriciler, toz ve güneş gibi etkenler saçlarınızın yıpranmasına ve cansız görünmesine sebep olur. Banyo öncesi saçlarınıza uygulayacağınız bir saç bakım maskesi veya saç bakım yağı ile yorgun saçlarınıza zindelik kazandırabilirsiniz. Saçlarınızı besleyici etkisi de olan bu bakımı uygularken saç diplerine parmak uçlarınızla yapacağınız hafif masaj sizi fiziksel olarak da rahatlatıcı etki oluşturur. Bekleme süresinde ılık ve nemli havlu ile başınızı sararsanız maske saçınıza daha iyi nüfuz eder. Saçlarınızda maske ile beklerken bir yandan vücut bakımı da yapabilirsiniz.

spa
Fotoğraf: Pexels – Rodnae Productions / Kendi SPA’nızı Yaratın

SPA ile Cildiniz ve Teniniz Işıldasın

Evde SPA uygulamaları ile arınırken en önemli adımlardan biri yüz ve vücut bakımıdır. Yüzünüz için cilt tipinize uygun bir peeling ile derin temizlik yaparak gözeneklerinizi arındırabilirsiniz. Ayrıca sıcak su içerisine papatya gibi aromatik bitkiler ekleyerek buhar banyosu ile gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Canlandırıcı maskeler yorgun cildinize ışıltı ve enerji katmak için idealdir. Derin gözenek temizliğinin ardından cildinizi bir maske ile ödüllendirebilirsiniz. Arınan ve canlanan cildiniz için son aşamada nemlendirici kullanarak cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Fotoğraf: Pexels – Pavel Danilyuk

Evde SPA için vücut bakımında uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunur. Eğer bir küvetiniz varsa sıcak su içerisine ilave edebileceğiniz deniz tuzu ve aromatik yağlar bir yandan kaslarınızı gevşetirken diğer yandan gözeneklerinizin açılmasını sağlar. Küvetiniz yoksa da duşta uygulayacağınız kısa süreli buhar banyosu da aynı işlemi görür. Ardından kese, vücut fırçası veya peeling kremi ile teninizi ölü derilerden arındırabilirsiniz. Eğer her ikisi de sizin için zor ise o zaman duş öncesi kuru fırça yardımıyla vücudunuzda peeling etkisi yaratabilirsiniz. Bu işlemler ile bir yandan teniniz ışıltısına kavuşurken aynı zamanda hızlanan kan dolaşımınız kendinizi dinlenmiş ve zinde hissetmenize yardımcı olur. Duş sonrası ise nemlendirici kremleri vücudunuza hafif masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

SPA Ritüelini El ve Ayak Bakımı ile Tamamlayın

El ve ayak bakımı da en az yüz ve vücut bakımı kadar önem taşır. Banyo sonrası yumuşayan el ve ayaklarınız için bakım işlemi de daha kolay hale gelir. Özel olarak sadece el ve ayak bakımı için ılık su içerisine deniz tuzu ve bakım yağları ekleyip bir süre bekletebilirsiniz. İkinci aşamada el ve ayaklar için özel olarak üretilen scrub ve peeling ürünlerini hafif masaj yaparak uygulayın. Evde pratik olarak kullanabileceğiniz manikür ve pedikür setleri ile tırnak bakımı da yapabilirsiniz. Son olarak nemlendirici uygulayarak evde kendi SPA bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Fotoğraf: Pexels – Karolina Grabowska

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir; Bakım Güzellik Kategorisi