Işıl ışıl ve sağlıklı bir cilt için gece cilt bakımı son derece önemlidir. Soğuk, güneş ışığı, hava kirliliği derken tüm gün cildimiz farklı etkilere maruz kalıyor. Ancak insan vücudunun yapısı, işleyişi geceleri kendini onarma fırsatı yaratıyor. Biyolojik sistemimiz, cildimiz için de gece uykuya daldığımızda çalışmaya başlıyor.

Cilt sorunlarını en aza indirmek ve yıllara meydan okumak için nasıl bir bakım yapmanız gerektiğine birlikte göz atmaya ne dersiniz?

Önemli Not: Bu yazı dermatologların kontrolünden geçmiştir.

Gece Cilt Bakımı Neden Önemli?

Cilt; gün boyunca kir, ultraviyole ışınlar ve sıcaklık gibi çeşitli dış etmenlere maruz kalır. Yapılan araştırmalar, vücudun kendisini yenileme hızının geceleri arttığını ve bu sürede gün boyu aldığı hasarı onardığını ortaya koymuştur. Dolayısıyla gece yapacağınız cilt bakımı, bu yenileme sürecini kolaylaştırır.

gece cilt bakımı
Fotoğraf: Pexels – Polina Kovalena

Cilt, gün boyu sebum üreterek kendisini korur ve ihtiyaç duyduğu suyu da önemli miktarda karşılar. Ancak gece saatlerinde sebum üretimi yavaşlar. Bu sebeple gece cilt bakımını ihmal etmeniz çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

Gece cilt bakım ürünleri genellikle A ve C vitaminlerini içerir. A vitamini daha çok cildin üst yüzeyinde etkiliyken C vitamini yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatır. Bu vitaminler, uyku esnasında onarıcı besin ihtiyacını karşılar. Dermatology Associates of San Diego County tarafından yapılan 12 haftalık bir çalışma sonucunda, her gece C vitamini içerikli ürün kullanan orta yaşlı bireylerde kırışıklıkların görünümünde azalma olduğu tespit edilmiştir.

Geceleri cilt sıcaklığının yükselmesi nedeniyle cildin pH derecesi gündüz saatlerine göre daha düşük olur ve cilt asidik özellik gösterir. Bu da kurumaya ve cildin korumasız hale gelmesine neden olur. Gece yapacağınız cilt bakımı kuruluğu önlemeye yardım eder.

Gece Cilt Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Uyumadan 30 ila 60 dakika önce cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Günün büyük kısmını dışarıda geçiriyorsanız eve geldiğinizde cildinizi temizlemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Adım Adım Gece Cilt Bakım Rutini

  • Cilt bakımının en önemli adımı temizliktir. Ne kadar yorgun olursanız olun

    buy-levitra-usa.com

    , makyajınızı çıkarmadan uyumamalısınız. Makyaj ve cildinizin gün boyu maruz kaldığı dış etmenleri temizlemediğiniz takdirde gece boyu gözenekleriniz kapalı kalır. Bu nedenle cildiniz nefes alamaz ve sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunları ortaya çıkabilir.
  • Cilt temizliğinin ilk adımında makyaj çıkarma suyu ya da köpük kullanabilirsiniz. Eğer makyaj yapmadıysanız su bazlı bir temizleyici kullanmak yeterli olur. Ardından cildinize uygun bir tonik kullanarak gözeneklerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz bu adımı atlamamalısınız.
  • Eğer lekelenme gibi bir cilt sorununuz varsa nemlendirici öncesinde serum kullanabilirsiniz. Serum uygulamasının daha etkili olması için hafif dokunuşlar yapmanız ve bir sonraki adıma geçmeden 2-3 dakika beklemeniz gerekir.
  • Göz çevresi cildin en hassas bölgesi olup kırışıklıkların ilk görüldüğü yerlerden birisidir. Bu nedenle peptit içeren bir göz kremi kullanmayı düşünebilirsiniz.
  • Cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile gece bakım rutininizi sonlandırabilirsiniz. Araştırmalar kuru ciltlerin dış etmenlere karşı daha açık olduğunu göstermiştir. Cildinizi temizledikten sonra kullanacağınız etkili bir nemlendirici sayesinde uyandığınızda daha taze bir cilde sahip olursunuz.
gece cilt bakımı
Fotoğraf: Pexels – Pavel Danilyuk

Bakımlı Bir Cilt İçin İyi Uyku

Cildinizin kendisini yenileyebilmesi için cilt bakımı kadar kaliteli uykunun da önemli olduğunu unutmamalısınız. Mümkün olduğunca 8 saat boyunca kesintisiz uyumanız önerilir. Uyku kalitenizi arttırmak için karanlık ve sessiz bir odada uyumaya özen gösterebilirsiniz. Uykudan 4 saat önce beslenmeyi kesebilir ve akşam saatlerinde kafein almamaya dikkat edebilirsiniz. Ayrıca uyumadan önce meditasyon, yoga gibi rahatlatıcı aktiviteler yapabilirsiniz.

Uyurken kullandığınız yastık kılıflarının cildinize uygun olmaması da kırışıklık oluşumunu hızlandırabilir. Uyku sırasında genellikle yan yatıyor ve sık sık hareket ediyorsanız ipek yastık kılıfları kullanmayı deneyebilirsiniz. Uyku esnasında yüzünüzde oluşabilen çizgi şeklindeki izleri önleyen ipek yastık kılıfları ile daha konforlu bir uyku çekebilirsiniz.

Bu kategoride yer alan diğer yazılarımız ilginizi çekebilir; Bakım & Güzellik Kategorisi