Güneş koruyucu seçimi zamanla daha fazla dikkat gerektiren bir konu haline geliyor. Güneş yaşamın devamlılığı açısından büyük bir öneme sahip. Ancak uzun süre, koruyucusuz maruz kalınması durumunda; güneş yanığı ve cilt kanseri gibi istenmeyen bazı sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Yaşanan iklim krizi ve ozon tabakasındaki incelme ise bu durumdan etkilenenlerin sayısını giderek arttırıyor. Ancak alabileceğiniz basit önlemler, daha ortaya çıkmadan bu sorunları engelleyebilmenizi sağlıyor. Önlemlerin başında ise güneş kremi kullanmak geliyor.

Güneş kremi markaları tarafından özel bileşenlerle geliştirilen ürünler, UV ışınlarının cilt üzerindeki tahrip edici etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Etkili bir sonuç için ise doğru ürünü seçmek kritik bir önem taşıyor. Peki güneş koruyucu krem seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Önemli Not: Bu yazı dermatologların kontrolünden geçmiştir.

Doğru Filtrelerle Güneşin Olumsuz Etkilerinden Korunun

Güneş koruyucu seçerken öncelikli olarak ürünlerin üzerinde yer alan etiketlere dikkat etmeniz gerekiyor. Burada yer alan değerler global düzeyde kabul edilen birtakım standartları ifade ediyor. Bunlardan biri SPF (Sun Protection Factor) değeri. Bu değer ürünün güneş içerisindeki kısa dalgalı UVB ışınlarına karşı olan koruma yüzdesini belirtiyor. SPF 30, %97 filtreleme sağlarken SPF 100 ile bu oran %99’a kadar çıkabiliyor. Uzmanlar etkili bir sonuç için tercih edilen güneş kreminin en az SPF 30 standardına sahip olmasını öneriyor.

Ürünlerin üzerinde yer alan değerlerden bir diğerini PPD (Persistent Pigment Darkening) oluşturuyor. Bu değer, menşei Amerika olan ürünlerde Broad Spectrum (Geniş Yelpaze), Asya çıkışlı ürünlerde ise PA (The Protection Grade of UVA) olarak yer alabiliyor. Özetle, PPD, uzun dalga ışınlara karşı olan filtreleme düzeyini temsil ediyor. Cildin yaşlanmasına direkt etki eden bu ışınlar, görünümüne özen gösterenlerin ve yaşam kalitesine önem verenlerin kaçınması gereken ışınlar arasında yer alıyor. PPD 10 standartlarında olan güneş kremleri sağladıkları %90 koruma ile bu anlamda önemli bir fark yaratıyor. Arzu ettiğiniz gibi bir sonuç almak için PPD 10 veya üzerindeki standartlara sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.

Güneş Koruyucu
Fotoğraf: Unsplash – Lucija Ros / Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cilt Tipine Uygun Güneş Koruyucu Krem Seçmek

Sanılanın aksine güneş kremlerinin yalnızca yazın değil, yılın tamamında kullanılması gerekiyor. Kısa dalga boyuna sahip ışınlar yazın daha çok görülse de özellikle uzun dalgalı ışınlar yılın tamamında yeryüzüne ulaşıyor. Uzun süreli kullanımda memnun kalabilmeniz için ise cilt tipinize uygun bir ürün seçmeniz gerekiyor. Doğru seçim yapabilmek için aşağıdaki önerilere göz gezdirebilirsiniz:

  • Kuru cilt tipine sahipseniz seçeceğiniz ürünün güneşe karşı koruma sağlamakla birlikte cildinizi güçlendirecek içeriğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için mineral bakımından zengin güneş koruyuculu nemlendirici ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Cilt tipiniz lekelere yatkın ise seçeceğiniz güneş kreminin koruma düzeyi yüksek olmalıdır. Kolajen desteği sağlayan bir ürün olması da ayrıca aldığınız sonuca olumlu katkı yapacaktır.
  • Hassas bir cilde sahipseniz kullanacağınız ürünü, SPF değeri 40 ile 60 aralığında olanlardan seçmeye dikkat etmelisiniz.
  • Karma ve yağlı cilde sahip kişiler yağlanmayı kontrol altına alabilmek adına yağsız güneş kremlerini tercih etmelidir. Ayrıca yatmadan önce cildini güneş kreminden tamamen arındırmalıdır.
Güneş Koruyucu
Fotoğraf: Unsplash – Oliver Dumoulin / Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kullanım Şekline Göre Seçim Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kapalı alanlarda geçirilen zaman azalırken; deniz, kum ve güneş üçlüsü pek çok kişinin hayatına dâhil oluyor. Bu durum güneş kremlerine duyulan ihtiyacı artırırken denize girmek isteyenlerin buna uygun ürünler seçmesi gerekiyor. Yüzerken kullanmak istiyorsanız suya dayanıklı güneş koruyucu ürünler tercih etmeniz gerekiyor. Bu tür ürünler sudayken 40 ile 80 dakika aralığında koruma sağlıyor.

Güneş Koruyucu
Fotoğraf: Unsplash – Ralph Ravi Kayden / Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güneş Kremini Sürerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Güneş kremini vücudunuzun güneş alan tüm bölgelerine uygulamaya özen göstermelisiniz.
  • Etkili bir sonuç için güneş kremini masaj yapar gibi cildinize yavaş yavaş yedirmelisiniz.
  • Güneş kremi sürme işlemini güneşe çıkmadan 20-25 dakika kadar önce tamamlamalısınız.
  • Kullandığınız güneş kreminin türüne göre, uygulamayı gün içerisinde belirli aralıklarla tekrarlamalısınız.