Eğer hayat kalitenizi hızlıca iyileştirebileceğiniz adımların arayışındaysanız doğru yazıdasınız.

İş ve eğitim hayatındaki sorumluluklar ile özel yaşamdaki sorunlar çoğu zaman stresli ve yorucu bir gün geçirmeniz için yeterli olabilir. Ancak bakış açınızı değiştirip kendinize yapacağınız ufak dokunuşlar sayesinde çok daha sağlıklı ve huzurlu olabilirsiniz. Böylece daha mutlu bir yaşam sunarken ışığınızı çevrenize de yansıtabilirsiniz. Zaman kaybetmeden hayat kalitesini arttıracak alışkanlıklara göz atmaya ve kendinize uyarlamaya ne dersiniz?

1- Uyku Düzeni ile Hayat Kalitenizi Yukarı Çekin

Düzenli uyku, hayat kalitenizi artıran en önemli etkenlerin başında gelir. Her ne kadar günün stresinden arınıp huzurlu bir uyku çekmek çoğu zaman kolay olmasa da bazı ufak dokunuşlarla uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık
Fotoğraf: Unsplash – Gergory Pappas / Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık
  • Uykuya dalarken metabolizma hızının azalması nedeniyle vücut sıcaklığı düşer. Eğer dış ortamla vücut ısısı arasında ciddi bir fark olursa uykuya dalmanız zorlaşır. Oda sıcaklığını mümkün olduğunca 20-22 derece arasında tutmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Gürültü kirliliği siz fark etmeseniz dahi uyku kalitenizi düşürür. Bu nedenle televizyon izlerken ya da müzik dinlerken uyumamakta fayda vardır. Ayrıca dışarıdan gelen sesleri kesmek için kulak tıkacından faydalanabilirsiniz.
  • Anne karnında duymaya alıştığımız bilinen beyaz gürültü (white noise) kayıtlarını dinlemek sizi rahatıp ve uykuya daha rahat dalmanızı sağlayabilir. Birçok farklı beyaz gürültü (white noise) kayıdına Youtube ve Spotify üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Melatonin hormonu yalnızca karanlıkta salgılanan bir hormon olup vücudun işleyişi üzerinde önemli görevleri bulunur. Bu nedenle uyuduğunuz odanın karanlık olması son derece önemlidir. Eğer odanız karanlık değilse bir uyku maskesi kullanmayı düşünebilirsiniz.

2- Düzenli Egzersiz Alışkanlığı Kazanın

Gününüzü daha kaliteli şekilde geçirebilmek fiziksel ve mental açıdan sağlıklı olmanız adına önemlidir. Düzenli egzersiz yaparak metabolizma hızınızı arttırabilir ve pek çok hastalığa karşı daha dirençli olursunuz. Aynı zamanda egzersiz esnasında salgılanan serotonin depresyon ve anksiyeteye karşı birebirdir. Ayrıca hafızanızın güçlenmesine ve uyku kalitenizin artmasına da yardımcı olur.

Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık
Fotoğraf: Unsplash – Kike Vega / Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık

Egzersizin faydalarını hissedebilmek için yoğun bir antrenman programını takip etmeniz şart değildir. Günde 30-60 dakika yürüyebilir, bisiklete binebilir ya da dans edebilirsiniz. Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız yoga ve pilates gibi egzersizler sayesinde kaslarınızı esnetebilirsiniz. Bu sayede bel, sırt ve boyun ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz.

3- Teknolojiyi Bilinçli Kullanın

Teknolojinin yaşama tamamen entegre olmasıyla birlikte ‘an’a odaklanmak zorlaşabilir. Ancak hobilerinizle ilgilenirken, sevdiklerinize ya da kendinize zaman ayırırken cihazlarınızı uçak moduna alabilirsiniz. Bu sayede “Bir şeyleri kaçıracağım.” korkusundan uzaklaşarak ‘an’ın tadını çıkarabilirsiniz.

Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık
Fotoğraf: Karsten Winegeart / Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık

Yapılan araştırmalara göre pek çok kişi “Zamanım yok.” bahanesinin arkasına sığınırken gününün ortalama 145 dakikasını sosyal medyada geçirmektedir. Üstelik yalnızca ailesinin ve arkadaşlarının değil, sevmediği pek çok kişinin yaşamını da yakından takip etmektedir. Bunun da strese ve anksiyeteye yatkınlığı artırdığı ortaya çıkmıştır.

4- Zaman Kontrolü Sağlayın

Zaman kontrolü konusunda sıkıntı yaşıyorsanız pek çok işiniz yetişmediğinden günlük stresiniz artar ve kendinizi bir koşuşturma içerisinde bulabilirsiniz. Oysa günün hangi saatinde ne yapmanız gerektiğini bilirseniz stresiniz azalacaktır. Ayrıca erteleme alışkanlığından kurtulmak ve çalışma sürecinizi daha verimli hale getirmek için pomodoro tekniğinden faydalanabilirsiniz.

Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık
Fotoğraf: Unsplash – Age Barros / Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık

Pomodoro tekniğinde 25 dakikalık periyotlar bulunur ve bu 25 dakika içerisinde yalnızca yapacağınız işe odaklanırsınız. 25 dakikanın sonunda 5 dakika kısa mola verirsiniz. Her 4 pomodoro sonrasında ise 15-20 dakikalık uzun molalar planlayabilirsiniz. Bir pomodoro saati kullanarak süreci daha verimli hale getirmeniz de mümkündür.

5- Rahatlatacak Hobiler Edinin

Yaşantınızdan olumsuz durumları tamamen çıkarmanız mümkün olmayabilir. Ancak canınızı sıkan bir durum olduğunda kendinizi rahatlatmak için hobilerinize yönelebilirsiniz. Özellikle günün hangi saati olduğu önemli olmaksızın evinizde yapabileceğiniz aktiviteler hayat kurtarıcı olabilir. Mutfakta yeni tarifler deneyebilir, puzzle yapabilir ya da bitkilerle ilgilenebilirsiniz

Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık
Fotoğraf: Unsplash – Annie Spratt / Hayat Kalitenizi Hemen Yükseltecek 5 Alışkanlık

Yukarıda saydığımız 5 basit adım ilk etapta gözünüze klişe gelebilir. Ancak uygulamaya ve hayat tarzınız haline getirmeye başladığınızda hayat kalitenizi yukarıya çekmekte ne kadar fayda sağlayacağını göreceksiniz. Kendinizi daha fazlasına hazır hissediyorsanız, The Art Of Improvement‘ın hayat kalitenizi arttırmak için bugün başlayabileceğiniz 21 alışkanlığı anlattığı videoyu link’e tıklayarak izleyebilirsiniz.