Gelişim gösterebilmemiz ve isteklerimize ulaşabilmemiz için hedefler çok gereklidir. Çoğu zaman hedeflerimiz sayesinde harekete geçer ve motivasyonumuzu korumayı başarırız. Hedefler sonuç odaklıdır ve ne kadar somut, gözümüzde canlandırabilir hale getirirsek o kadar işe yararlar.

Hedeflerimizi belirlemek üzerine ciddiyetle çalışılması gereken bir süreç. Ancak bugün sizinle paylaşmak istediğim belirlenmiş bir hedefi gerçekleştirebilmek için yapılması gerekenler.

Genellikle kendine hedef koyan ve bu hedefler doğrultusunda ilerleyen biriyim. Bu sıralar oldukça fazla yapmak istediğim şey var dolayısıyla da gerçekleştirmem gereken birçok hedefim. Birkaç hafta önce kendimi çok tedirgin ve hiçbir şeye yetişemediğimi hissederken buldum. Öyle ki kendi üzerimde oluşturduğum baskı fazlaca büyümüş ve beni ne yapacağımı bilemez hale getirmişti.

Büyük hedeflerim beni uzun süre motive etmiş ancak kısa vadede onlara ulaşamamak (zaten kısa vadede ulaşılabilecek hedefler değillerdi) beceriksizmişim gibi ya da boşa kürek çekiyormuşum gibi hissetmeme yol açmıştı. Bu konu üzerine oldukça araştırdım, okudum ve videolar izledim. Gördüm ki en büyük hatam; büyük hedefime giden adımları netleştirmemek olmuş.

Büyük hedefler koymakta ya da en tepede olanı hedeflemekte bir sakınca yok ancak hedef ne kadar büyük olursa zaman içerisinde hedefe gidilen yolun iyi yönetilememesine ya da hedefin büyüklüğünden dolayı kendisinden korkmamıza neden olabiliyor.

Büyük hedeflere giden adımları belirlemek daha kısa vadede erişebileceğimiz ana hedefimizi besleyen alt hedefler oluşturmak bu açıdan önemli. Alt hedeflerin iki büyük görevi var;

  1. Adım adım ana hedefe ilerlemenizi sağlamak.
  2. Sürekli kazanım duygusu hissettirmek.

Parçalara ayırma konusunda size yardımcı olacağını düşündüğüm bir liste hazırladım.

  • Hedefinizi zihninizde canlandırın ve görsel bir harita hazırlayın. Örneğin bir kahve dükkanı açmak istiyorsunuz. Önünüze ister A3 boyutunda bir kağıt ya da bir defter alın ve renkli kalemlerinizle hayalinizi görselleştirmeye başlayın. Kağıdın ortasına bir daire çizip hedefinizi yazabilirsiniz.
  • Bu hedefi alt – mini hedeflere bölün ve görsel haritanızdan nasıl şekillendirmek istiyorsanız ana dairenin etrafında yerleştirmeye başlayın.– Daha sonra bu mini hedefleri daha da küçük görev ve adımlara bölün. Bu görevleri de mini hedeflere bağlayarak daha kolay başa çıkabileceğiniz hedefler yaratın
  • Bu görsel harita sizi hedefinize doğru yol alırken hissedebileceğiniz baskıyı ve stresi yönetilebilir hale getirecektir. Büyük hedefinize ulaşmanıza daha zaman olsa bile bu harita sayesinde neler yaptığınızı görecek ve ilerlediğiniz yol sizi daha da motive edecektir. Boşa kürek çekme hissi de sizi bir daha rahatsız etmemek üzere terkedecek, söz veriyorum. Haydi çıkarın kağıdı kalemi ve haritaya başlayın!