Home office (ev ofis) çalışmak uzaktan bakıldığında son derece keyifli ve kolay gözükse de her zaman için doğru olmayabilir. Çalışma motivasyonunu sağlamak ve yaşanabilecek aksiliklerle baş etmek zorlanmanıza neden olabilir. Ancak bazı alışkanlıklar edinmeniz evden çalışma sürecinin daha verimli ve eğlenceli geçmesini sağlar.

Evden Çalışanlar İçin Zaman Yönetimi

Home office çalışma sürecinde en çok zorlanılan konuların başında zaman yönetimi gelir. Özellikle belli mesai saatlerine sadık kalmanız gerekmiyorsa mesai ile boş zaman arasındaki süreç birbirine girebilir. Bu durumun önüne geçmek ve çalıştığınız zamanı daha verimli hale getirmek için pomodoro tekniğinden faydalanabilirsiniz.

Pomodoro tekniği, çalışma sürecini küçük parçalara ayırma mantığına dayanır. Genellikle çalışma süresi 25 dakikadır ancak çalıştığınız alana göre üzerinde değişiklik yapmanız mümkündür. İlk 3 pomodoro arasında 5 dakikalık kısa mola bulunur. 4. pomodoro sonrasında ise 20-25 dakikalık uzun mola verilir. Çalışma süresi kısa olduğundan yoğunlaşmak çok daha kolay olur. Pomodoro tekniğini kullanırken faydalanabileceğiniz çeşitli mobil aplikasyonlar bulunur. Ayrıca “to do list” uygulamaları ile harmanlayarak yöntemden daha verimli şekilde faydalanabilirsiniz. Önerimiz; Notion.

Ayrıca sabahları ya da bir gece önceden ertesi günün planlamasını yapmak, gün içerisinde zamanınızı daha etkin yönetmenize yardımcı olacaktır.

Home Office Çalışma Rehberi

Çalışma Alanını Düzenleme

Henüz ilk kez home office çalışmaya başlayan pek çok kişiye evin her alanında çalışabilmek çekici gelir. Ancak her ne kadar evden çalışıyor olsanız da özel bir çalışma alanınızın olması önemlidir. Mümkünse evin bir bölümünü yalnızca çalışma alanı olarak düzenleyebilirsiniz. Bu alanı seçerken ışık yoğunluğuna dikkat etmenizde fayda vardır. Bu sayede günün erken saatlerinde gözleriniz ağrımaya başlamaz. Ayrıca rahat bir çalışma koltuğunuzun olması oluşabilecek sırt ve bel ağrılarını minimuma indirir.

Fotoğraf: Unsplash – Michael Soledad / Home Office Çalışma Rehberi

Home Office Çalışırken Kurallar Oluşturma

Yalnız yaşamıyorsanız evden çalışma sürecinde aile bireylerinden kaynaklanan sorunlar da yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bazı kurallar koymanızda fayda vardır. Evinizi paylaştığınız kişilerle, evden çalışıyor olsanız dahi bu sürecin boş zamanınız olmadığını konuşmanızda fayda vardır.  Molalarınız haricinde önemli bir şey olmadıkça sizi rahatsız etmemelerini isteyebilirsiniz. Ayrıca görüntülü bir toplantıya katıldığınızda, kapınızı kapatmak veya görüşmenin zil sesi ile bölünmemesi için kapıya bir not bırakmak gibi çözümler bulabilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığını Önleyecek İpuçları

Home office çalışırken genellikle çevrede dikkat dağıtıcı pek çok etken bulunur. Bunların başında da gürültü yer alır. Eğer müzik dinlerken çalışabiliyorsanız kulaklık takmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca beyaz gürültü uygulamaları ya da kulak tıkacı takmak da bir çözüm olabilir. Çalışma sürecinizde kişisel cihazlarınızı sessize almak, televizyonunu kapatmak, çalışma alanındaki dağınıklıkları toplamak gibi ufak dokunuşların faydası büyüktür.

Fotoğraf: Unsplash – Xps / Home Office Çalışma Rehberi

Evden Çalışma Önerileri

Home office çalışırken veriminizi artırmak ve yaşam kalitenizden ödün vermemek için bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:

  • Belli rutinler oluşturabilirsiniz. Örneğin, mesai bitiminde evcil hayvanınızı dolaştırmak, yürüyüş yapmak ya da kahve içmeye çıkmak çalışma sürecinin bittiğini anlamanıza ve enerjinizi yenilemenize yardımcı olabilir.
  • Evden çalışırken disiplin sağlamak kolay değildir. Bazı günler kendinizi yorgun ya da isteksiz hissedebilirsiniz. Bu dönemlerde kendinize acımasız olmak yerine ufak molalar vermeyi düşünebilirsiniz.
  • Uzaktan çalışırken iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi iyi tutmaya özen göstermeniz önemlidir. Yazılı iletişimde duygularınızı karşıya geçirmek daha zor olduğundan zaman zaman yanlış anlaşılmalar olabileceğini unutmamalısınız.
  • Mola verdiğinizde bilgisayar başında durmayın. Ufak egzersizler yapabilir ya da kahvenizi içip kendinize zaman ayırabilirsiniz.
  • Eğer esnek çalışma saatleriniz varsa ve bir ekiple birlikte çalışıyorsanız iletişime geçmek için belli zaman aralıkları belirleyebilirsiniz. Bu sayede kimse birbirini çalışma saatleri dışında rahatsız etmemiş olur.
  • Pijamalarla çalışmak çoğu zaman konsantrasyon bozucudur. Bu nedenle uyku kıyafetlerinizle çalışmamaya özen gösterebilirsiniz.
  • Son olarak; unutmayın ki evden çalışıyor oluşunuz tüm zamanınızı çalışarak geçireceğiniz anlamına gelmiyor. Gerektiğinde hayır demekten çekinmeyin.