Ortak alanlardan bireysel ve özel alanlara keskin bir dönüş yapan dünya düzeni, üretimde olan ve kariyer hayatında aktif olan insanlara bile aynı yönlendirmeyi yapıyor: Kişisel alanının önemini korumak. Aynı zamanda ofisimiz de olan evlerimiz, home office dekorasyon önerileri konusunda daha çok doneye ihtiyaç duyuyor gibi görünüyor.

Ev dekorasyonunun genel ahengini bozmadan yaratıcı, kompakt ve motivasyonu artıran bir verimli çalışma alanı oluşturmak için home office dekorasyon önerileri konusunda doğru bir içeriktesiniz. Evden çalışma rutinine ayak uydurmak isteyenleri şöyle alalım.

Home Office Dekorasyon Fikirleri
Fotoğraf: IKEA – Çalışma Odası

Home Ofis (Evden Çalışma) Dekorasyonu

Trafikte boğulmadan, geç kaldım stresi yaşamadan, tüm gün devam eden stres ve yoğunluktan geçtikten sonra akşam kalabalığına kalmadan, içinde kendinizi rahat hissetmeden ama giymek zorunda olduğunuz kıyafetlerle tüm gün geçirmeden çalışmak kulağa nasıl geliyor?

İşte, home office çalışanları bu olumsuzluklardan uzakta çalışıyor. Bu açıdan bakıldığında verimliliği artıran bu yeni dünya düzeni, daha yaratıcılık odaklı bir kariyer sunuyor. Geriye ise kendi motivasyonumuzu sağlamak için kendi mekanımızda düzenlemeler yapmak kalıyor. Yani, “sadece kendimiz için!”

Home Office Dekorasyon Fikirleri
Fotoğraf: Unsplash – Hutomo Abrianto

Home Office Dekorasyonu İçin Neler Gerekli?

İlk adım, keyifli bir köşe bulmak. Eğer ayrı bir çalışma odası yaratmak için yeterli alanınız yoksa küçük bir köşe için etrafa göz gezdirmeniz yeterli. Kriterlerimiz ise, dengeli gün ışığı takibinde olma ve ferah hissedebileceğiniz yoğunluktan uzak bir alan bulmak.

Home Office Dekorasyon Fikirleri
Fotoğraf: Casa – Statü Çalışma Masası / Home Office Dekorasyon Fikirleri

Alıştığımız ofis dekorasyonu tasarımından farklı olarak burada patron sizsiniz ve neye ihtiyacınız olduğu konusunda belirleyici olacak tek kişisiniz. Home ofis fikirleri verirken önemli olan kendinize uyarlayabileceğiniz haliyle küçük notlar almak. Sonrasında dekoratör de çalışan da sizsiniz nihayetinde.

Home Office Dekorasyon Fikirleri
Fotoğraf: BMS Mobilya – Herman Miller Tasarımı “Milla” Çalışma Koltuğu Home Office Dekorasyon Fikirleri

Evde Bilgisayar Başında: Home Office Tasarımı

Ofis dekorasyonunda görebileceğiniz ürünleri ana hatlarıyla uyarlayabileceğimiz bir çalışma alanı üzerinde çalışıyoruz. Bu, kesinlikle sarı ışıkla kullanılabilen bir masa aydınlatması, konforlu bir çalışma sandalyesi ve kompakt bir yazı masası minvalinde şekillenecek.

Home Office Dekorasyon Fikirleri
Fotoğraf: Gotwob – Cubbe Dolap / Home Office Dekorasyon Fikirleri

İş fikirleri ve motivasyon notlarınızla dolu bir mood-board tasarımı ise, hemen yanınızdaki duvarda ve rahat görebileceğiniz bir konumda olmalı. Özellikle bu ilham tahtasını, kendi emeğinizle ve keyifli uğraşınızla tasarlamış olmanız önemli. Her geçen gün zenginleştireceğiniz detaylarla sizi ifade eden bir köşe oluşturmalısınız.

Çalışma Alanı Tasarımları

Son yıllarda ev dekorasyon fikirleri içine dahil olan “evden çalışma” uygulaması, daha akıllıca tasarlanan çalışma alanı ürünlerine fırsat verdi. Dokusuyla doğal ahşap masalar, omurga sağlığınızı düşünen son derece konforlu çalışma koltukları, odak ışığı oluşturacak aydınlatma tasarımları ve diğer masa üzeri aksesuarlar…

Home Office Dekorasyon Fikirleri
Fotoğraf Enza Home – Solid Lambader

Peki, çalışma alanı için sadece bunlar mı gerekli? Detaylar, bütünü tamamlıyor her zamanki gibi… Dokusuyla sizi rahatlatacak ve sadece işinize konsantre olmanızı sağlayacak bir halı ya da kilim, hemen masanızın altında olmalı. Fonda hoş bir arka plan müziği için ise taşınabilir bir hoparlör…

Çalışma Alanlarındaki Dekorasyon Adımları

Konsantrasyonunuzu artıracak ve stres seviyenizi düşürecek bir tuz lambası, kullandığınız odanın büyüklüğüne göre seçeceğiniz ağırlıkta size çok iyi gelecek. Yanı sıra konsantrasyon için kullanabileceğiniz dekorasyon renkleri de var. Özellikle yeşil, sarı ve griler, çalışma odaları için yaratıcılığı destekleyen renk psikolojisi tanımlamalarına uyuyor.

Home Office Dekorasyon Fikirleri
Fotoğraf: Vitruta – Lexon – Hoop Taşınabilir Hoparlör

Büyük ölçüde değiştiremeyeceğiniz ortam renkleri söz konusuyla duvardaki bir tabloda, masa üzerindeki aksesuarlarda ya da bilgisayarınızın arka plan uygulamasında bu renkleri kullanabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan renklerin göz eriminizde konumlanmış olması.

Home Office Dekorasyon Fikirleri
Fotoğraf: Beymen – Georg Jensen – Masa Saati

Yumuşacık etkisiyle stresi sizden uzaklaştıran bitkiler, en az bir tane bile olsa yakınınızda bulunmalı. Omurganız için oldukça önemli olan dizüstü bilgisayar yükselticileri, konforunuz için önemli detaylardan biri. Derleyip toplayacak kapaklı bir dolap ise, hem tasarımıyla hem de kompakt oluşuyla tercih sebebiniz olmalı.

Son olarak, home office çalışmaya devam edecek kişilere daha önce yayınladığımız Home Office Çalışma Rehberi yazımızı da tavsiye ederiz. Buradan ulaşabilirsiniz.

Önemli Not: Bu içerikteki hiçbir marka/ürün ile ücretli bir işbirliği yapılmamıştır.