Hygge ‘yı ilk seferde okumak biraz zor gelebilir. Bu Danca kelime; “Hue-guh” olarak okunuyor. Özel bir anı ya da hissi tanımlıyor. Ekim ayında Los Angeles seyahatimde bir kütüphanede rastladığım kitapla tanıştım bu felsefeyle. Biraz araştırdığımda Oxford Sözlükleri tarafından 2016 yılında, yılın kelimesi seçilen hygge ’nın çoktan kendisine uluslar arası bir kitle edindiğini öğrendim.

Hygge’yı aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte yaşayabileceğiniz gibi tek başına yaşayabilmeniz de mümkün. Evde ya da dışarıda olmanız da önemli değil; sadece o anın keyifli, sıcak, rahat, büyüleyici ve özel olması bu felsefenin kilit noktası.

Hygge’nın ne Türkçe’de ne de İngilizce’de tam karşılığı var. Danimarkalıların; rahatlık, konfor ve sıcaklık içeren her şeye, her ortama verdikleri isim. Bir mumun basit bir şekilde yanması, bir bardak sabah kahvesi, aile ve arkadaşlarla geçirilen huzur verici dakikalar, hatta rahat bir koltuğun bile birilerinin ruhunda olumlu yönde büyük fark yarattığına inanıyorlar. En çabasız şekilde bu tarz ritüeller yaratıyor ve yaşamlarını sıcacık anlar ile donatıyorlar.

Şimdi gözlerinizi kapatın, etrafı arkadaşlarınızla çevrili, birçok lezzetli yemeğin yer aldığı bir masada olduğunuzu hayal edin. Sıcacık bir ortamdasınız ve etrafınız çeşit çeşit mumlarla çevrili. Hafif loş ışık ortamı aydınlatırken mükemmel bir müzik eşlik ediyor. İşte hissettiğiniz güven, mutluluk, samimiyet duyguları ile hygge’yı anlamaya başlayabilirsiniz.

Hygge’yı nasıl uygulayabilirsiniz?

Hygge’nın etkileri; dekorasyondan modaya kadar pek çok alanda görülüyor. Öyle ki hem instagram’da hem de pinterest’te hygge hashtag’i ile birçok alanda paylaşım bulabilirsiniz. Göreceğiniz sıcacık dekorasyonlu odalar, renkli battaniyeler ve birbirinden güzel aydınlatmalar sizi yanıltmasın. Hygge “cozy” bir odadan çok daha ötesi.

Hygge; minik ve basit şeylerden keyif almanın, keyif alabilmek için hızla akan şehir hayatını yavaşlatmanın ta kendisi. Daha detaylı kaynak arayanlar için iki kitap önerim var; The Little Book of Hygge: Danish Secrets to Happy Living ve How to Hygge: The Secrets of Nordic Living.

Eğer hala okumadıysanız Meik Wiking’in Hygge kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Hygge’yı kısaca özetlemek ve daha iyi anlamak için son bir soru. Sıradan bir günü nasıl olağan üstü hale getirebilirsiniz? Çok basit; küçük mutluluklara odaklanarak. Ben bugün en sevdiğim battaniyenin altında yeni aldığım kitaba başlayarak vakit geçirmeyi tercih ediyorum. Bu anı kokulu mumlar ve sevdiğim müziklerle daha da keyifli hale getireceğim. O halde yavaşlasın hayat!

Eğer Hygge dekorasyon ilginizi çekiyorsa bu yazıya göz atabilirsiniz; Dekorasyona Hygge’a Bulaştırın!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; IKIGAI Nedir? Kendi IKIGAI’nizi Bulmak İster misiniz? ve Dengeli Yaşama Sanatı: Lagom