En kısa tanımıyla Ikigai; yataktan her sabah çıkmanıza sebep olan şey anlamına geliyor. Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrı olarak da tanımlanan Ikigai’yi Mark Winn’in diyagramı olmadan açıklamak konuyu biraz eksik bırakır. Winn’e göre Ikigai 4 temel elemente dayanıyor. Tutku, misyon, meslek ve uğraştan oluşan elementlerin birleştiği nokta kişinin Ikigai’sini oluşturuyor.

Kendi 4 elementinizi bulmaya bu sorular yardımcı olacak: Neyi seviyorsunuz? Dünyanın neye ihtiyacı var? Size ne için para ödeniyor? Hangi işte iyisiniz?

Fotoğraf: Pinterest – Ikigai Nedir?

Eğer Ikigai’nizi net bir şekilde belirleyebilirseniz hayatınızdan daha mutlu ve daha tatminkar olmanız mümkün. Japon’ların sırrını hayatınıza uygulamaya hazır mısınız? İşte size birkaç ipucu.

İşi hiçbir zaman temelli bırakmayın ve aktif olun.

İyi olduğunuz ve yapmaktan keyif aldığınız şeyleri yapmayı devam edin. Ikigai’yi araştırırken beni çok şaşırtan bilgilerden bir tanesi Japonca’da işi temelli bırakma anlamına gelen “emeklilik” kelimesinin tam karşılığı olmamasıydı. Yani sevdiğiniz işleri yapmak yaşlanmanızı geciktiriyor.

Fotoğraf: Unsplash / Nick Morrison – Ikigai nedir?

Hayatı yavaşlatın.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların en muzdarip olduğu konuların başında hayatın hızı geliyor. Öyle zamanlar oluyor ki bu hız bizi yıpratıyor. Siz de benim gibi arkanıza yaslanıp sadece 5 dakika derin nefes alsanız ve rahatlasanız çok şey kaçıracakmışsınız gibi hissediyor musunuz? İşte Ikigai’ye göre tam olarak bu histen kurtulmamız gerekiyor. Yani tüm bu telaşa sırtımızı döndüğümüzde hayat daha çok anlam kazanacak ve farkındalığımız artacak.

Fotoğraf: Pinterest – Ikigai Nedir?

Çevrenizi iyi insanlarla donatın.

Sosyal olmak, ailenizle ve arkadaşlarınızla bir araya gelmek Ikigai’nizi beslemek için önemli. Paylaşmak, sohbet etmek ve birlikte hayal kurmak uzun ve sağlıklı yaşamın anahtarlarından birini oluşturuyor.

Fotoğraf: Pinterest – Ikigai Nedir?

Bedeninize iyi bakın.

Masadan midenizi tıka basa doldurarak kalkmayın. Bunun için Japonlar yemek yerken %80 kuralını uyguluyorlar yani %80 tokluk hissettiklerinde yemeklerini sonlandırıyorlar. Bu da vücudun sürekli sindirimle uğraşmak yerine kendini yenilemeye zaman ayırmasına olanak sağlıyor. Açıkçası Ikigai ile hızlı kazanımlarımdan biri bu. Bir diğeri ise bedeni çok ağır antremanlara gerek kalmadan sürekli hareket halinde tutmak. Kısacası; günlük yaşantınızda ne kadar fazla hareket etmeyi alışkanlık haline getirirseniz sağlıklı yaşam sürme ihtimaliniz o kadar artıyor.

Gülümseyin ve teşekkür edin.

Olumsuz olaylar yaşadığınızda bile gülümseyerek beyninizi kandırmanız mümkün. Bu şekilde mutsuz anları daha kısa tutabilirsiniz. Çoğu zaman hedeflere, isteklere odaklanıp, sahip olduklarımızdan o kadar uzaklaşıyoruz ki teşekkür etmeyi, şükretmeyi unutuyoruz. Bu yüzden günün hangi saati daha rahat hissederseniz beş dakika gözlerinizi kapatın, teşekkür etmeyi deneyin ve farkındalığınızı arttırın.

Fotoğraf: Unsplash / Hybrid -Ikigai Nedir?

Ikigai ilginizi çektiyse size önerim bir de Beyhan Budak’ın ağzından dinlemeniz. Umarım bu yazı sizin de Ikigai ‘nizi keşfetmenize yardımcı olur. https://youtu.be/nnT47a6K5Gk

Bu yazımız da ilginizi çekebilir; Mindfulness Başlangıç Rehberi: Nedir? Teknikleri Nedir? ve Morning Pages: Nedir ve Nasıl Uygulanır?