Her insan farklıdır ve bu kişilik farklılıkları özellikle iş yerlerinde bazı çatışmaları ortaya çıkarabilir. Gelişen bir profesyonel ilişki sürecinin bir parçası da kişilik farklılıklarını anlamak ve kabul etmektir. Çatışma yaratan veya basitçe iş hedeflerine ulaşmayı güçleştiren zor insanlar ile yapıcı bir şekilde başa çıkma stratejilerini bilmek başarılı bir iş hayatı için oldukça önemlidir. Unutmayın, bu işin çözümü işinizden uzaklaşmak ya da işinizi değiştirmek değildir. Çünkü bugün çalıştığınız yerde karşılaştığınız zor insan profili yarın çalışacağınız farklı bir iş yerinde farklı isimde farklı seviyede karşınıza çıkabilir.

Sizin için hazırladığımız rehber sayesinde zor insanlar hakkında çeşitli analizler yaparak bu kişilerle başa çıkmanın çeşitli teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Zor insan çeşitleri nelerdir ve bu insanları nasıl anlarız?

Zor insanlar, hayatınızın her noktasında karşınıza çıkabilir. Ancak, bu kişiler iş arkadaşlarınız olduğunda ve hassas projelerde ortak bir şekilde çalışmanız gerektiğinde onları daha iyi tanımanız gerekebilir. Literatürde zor insanları tanımak için çeşitli sınıflandırmalar kullanılmaktadır. Söz konusu iş yerindeki zor insanlar olunca akla ilk gelen tipler aşağıdaki gibi karakterize edilmektedir:

 • Narsistler: Bu tip zor insanlar büyük egoları ve kibirleri olduğu için birlikte çalışması zor karakterlerdir. Bu kişiler, her şeyi bilen ve kendini beğenmiş davranma eğiliminde olurlar.
 • Dedikoducular: Modern teknoloji sayesinde dedikodu artık e-posta veya sosyal medya ile kolayca aktarılmaktadır. Bununla birlikte ofis dedikodularının çoğu tek bir kişiden herkese uzanabilir.
 • Zorbalar: Bu kişiler rahatsız edici ve kibirli olabilirler. Ayrıca başkalarının bir veya daha fazla iş arkadaşını sevmemesini sağlamaya çalışırlar.
 • Tembeller: Bazı insanlar motivasyondan yoksundur, güvenilmezdir ve sorumluluklarını taşımazlar. Tembellerle çalışmak zor olabilir çünkü bir projedeki işin çoğunu siz yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Kötümserler: Bu kişilerle uğraşırken pozitif kalmak çok önemlidir. Her türlü iş için senaryonun en pesimist kısmını düşünerek sizin de motivasyonunuzun düşmesini sağlayabilirler.

Eğer insan doğasını daha iyi anlamak, bu anlamlara göre davranmak ve bu sürecin gerektirdiği yetenekleri geliştirme konusunda bilgi edinmek isterseniz sizlere Tamer Dövücü‘nün Optimum Denge Modeli kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Altın Kitaplar – Tamer Dövücü – Optimum Denge Modeli

Zor insanlarla iletişim kurmak mümkün mü?

Bir iş arkadaşınızdan kaynaklanan zorluklarla karşılaştığınızı fark ettiğinizde genellikle onları görmezden gelme eğiliminde olabilirsiniz. Bu tür sorunlara katlanmaktansa zor insanlarla açık bir şekilde iletişim kurmak ve ikilemlerinizi tartışmak sizi çözüme daha çok yaklaştırabilir. Bu nedenle zor bir durumla uzun süreli yaşamayı seçmek yerine doğru stratejilerle durumla başa çıkmak çok daha yapıcı bir çözümdür. Bunun kolay olmadığını biliyoruz, ancak kabul edelim ki aynı şeyi tekrarladığınız bir sürecin farklı ilerlemesini beklemek de sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

iş yerinde zor insanlar
Fotoğraf: Unsplash – Tim Gouw / İş Yerinde Zor İnsanlar

İş yerinde iletişim nasıl olmalı?

İş yerinde iletişim, yüksek performans kültürünün göstergelerinden biridir. Bir organizasyon içerisinde gerçekleşen bilgi ve fikir alışverişine iş yeri iletişimi denir. Ancak bir iş yerinde mesaj doğru bir şekilde gönderildiğinde ve alındığında etkili iletişim gerçekleşir. Hayatın her alanında başarı ve mutluluk için etkili iletişim önemlidir. İş yerinde etkili iletişim tüm iş hedeflerinin merkezinde yer alır.

iş yerinde zor insanlar
Fotoğraf: Unsplash – Distel Waw / İş Yerinde Zor İnsanlar

Zor profillerle nasıl başa çıkarız?

Bazı insanlarla başa çıkmanın neden zor olduğuna dair muhtemelen kolay bir cevap yoktur. Nedenler de insanlar kadar çeşitlidir. Her bir insan birbirinden farklı olduğu için neden bu kadar zor olabildiğini analiz etmek yerine kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmanız zor insanlarla başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu anlamda iş yerindeki zor insanlar ile iletişim halinde kontrol edebileceğiniz belli başlı tekniklere odaklanabilirsiniz.

Hangi teknikleri kullanabiliriz?

 • İlk olarak zor insanların davranışlarını kişisel olarak almamanız gerektiğini kabul edin.
 • Onları değiştiremeyeceğinizi veya düzeltemeyeceğinizi bilin ve bunu yapmanın sizin işiniz olmadığını anlayın.
 • Değiştirebileceğiniz tek kişinin kendiniz olduğunu kabul edin.
 • Zor insanlarla uğraşırken duygularınızı yönetin. Savunmaya geçmekten kaçının çünkü bu, işleri daha da kötüleştirecektir.
 • Onları araştırın, hikayenizi paylaşın ve söyleyeceklerini dinleyin.
 • Yukarıdaki her şeyi zaten denediyseniz ve kişi hala anlayışlı değilse onu görmezden gelin.
 • Son olarak, hayattaki her şeyde olduğu gibi zor insanlarla başa çıkmanın öğrenmeye değer bir beceri olduğunu ve bunun da pratik gerektirdiğini unutmayın.

Ana Görsel: Pexels – Cowomen

Bu yazımız ilginizi çekebilir; Mobbing Nedir? Psikolojik Etkileri Nelerdir?