İstanbul, tek bir tanıma sığmayacak tarihi bir zenginlik. Katmanlı tarihi ve misafir ettiği medeniyet çeşitliliğiyle büyülü bir coğrafya. İstanbul’u yakından tanımak için okuduğunuz kitaplar, yürüdüğünüz yollar yeterli mi sizce? Bizce sadece İstanbul’u değil dünyanın herhangi bir yerinde bir şehri yakından tanımak için gündelik hayatına bir göz atmak gerekiyor. Gündelik hayatlar ise apartmanların etrafında şekilleniyor kuşkusuz. O halde gelin İstanbul’un meşhur tarihi apartmanları arasında en ünlü dört apartmanın kapısından kafamızı şöyle bir uzatalım.

İstanbul tarihi apartmanlar yönünden oldukça zengin. Bize de bu zenginliği keşfetmek düşüyor. İstanbul tarihi yerler etrafında şekillenirken, apartman hayatlarında neler olup bittiğini elimizdeki birkaç bilgiyle zenginleştiriyor.

Galatasaray’daki Mısır Apartmanı

Tarihi Mısır Apartmanı, kuşkusuz İstanbul’un meşhur apartmanları dendiğinde ilk akla gelenlerden. Galatasaray’da yürürken tüm heybetiyle görüş alanınıza giren ve detaylarını incelemekten kendinizi alıkoyamayacağınız bu apartman, etkili Mısır mimarisinden detaylara sahip.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatının bir döneminde yaşadığı Mısır Apartmanı, kendisinin vefat ettiği yer olarak da bilinmesiyle ünlü. Beyoğlu yürüyüşlerinizde kendisine rastlayacağınız Mısır Apartmanı, terasında benzersiz bir İstanbul manzarası sunuyor. Hatta bu terasta bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir restoran var şimdilerde.

1905-1910 yılları arasında Mimar Hovsep Aznavuryan tarafından yapılmış Mısır Apartmanı, Osmanlı Dönemi’nde Hıdivi Abbas Hilmi Paşa’nın yeğeni ve sadrazam Sait Halim Paşa’nın kardeşi olan Abbas Halim Paşa tarafından yaptırılmış.

Apartmanın içinde II. Abdülhamit ve Atatürk’ün diş hekimi Sami Günzberg’in muayenehanesi bile varmış. Şimdilerde ise içindeki sanat galerileri ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Galata’daki Doğan Apartmanı

İstanbul’un meşhur apartmanları içinde yer alan diğer bir apartman ise tarihi Doğan Apartmanı. Galata’ya geldiğinizde, uğramadan geçemeyeceğiniz ünlü Serdar-ı Ekrem Sokak’ta, boylu boyunca uzanan sarışın apartman, tüm ihtişamıyla günün her saati bir başka güzel.

Dikkat çekici yapısıyla İstanbul’un en eski ve en ünlü apartmanlarından demek mümkün. Belçikalı tüccar Albert Helbig, apartmanı 1892-1894 yılları arasında iki yılda yaptırmış. Mimar Raymondo d’Aranco imzasını taşıyor.

Peki, neden Doğan Apartmanı? Hikayesi biraz acıklı. 1942 yılından bu yana binanın sahibi olan Kazım Taşkent; küçük bir çocukken üzerine çığ düşerek vefat eden oğlunun ismini bu apartmana vermek istemiş. Doğan Kardeş dergisinin isminin hikayesiyle aynı…

Bu dev apartman, 52 daireyi içinde barındırıyor. Yine çatı katından hafızalardan silinmeyecek bir İstanbul manzarası vadeden apartman, 330 metrekarelik dev ve çok güzel bir avluya sahip. Göremeyenler için ise ünlü “Muhsin Bey” filminde mekan olarak kullanılmışlığı da var.

Teşvikiye’deki Ralli Apartmanı

Sakinken pek yakalayamayacağınız Nişantaşı sokaklarında, koşturmacadan bir anlık sıyrılıp kafanızı kaldırdığınızda diğerlerinden kolaylıkla ayırabileceğiniz güzellikte olan tarihi Ralli Apartmanı, Nişantaşı’nın en özel değerlerinden biri.

Dış görünümüyle mimarideki Art Deco ve Art Nouveau izlerinin iyi bir örneği olan apartman, günümüzün sanat tarihçileri açısından hatrı sayılır bir öneme sahip.

Aynı zamanda, soyut resim dendiğinde akla ilk gelen sanatçılardan olan Fahrelnisa Zeid’in 1945 yılındaki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapmasıyla önemseniyor. Kaldı ki, sanatçı hemen ardından 1946 yılındaki ikinci sergisini de aynı mekanda yapmayı uygun görmüş.

Öte yandan Ralli Apartmanı, Adnan Menderes’in yasak aşk yaşadığı sevgilisi Suzan Sözen’in buluşma mekanı olarak da biliniyor.  

Şişhane’deki Frej Apartmanı

Şişhane’deki Bankalar Caddesi ve Meşrutiyet Caddesi kesişiminde karşınıza çıkacak görkemli apartman Frej, 1905 yılında yapılmış. Selim Hanna Frej imzasını taşıyan Frej Apartmanı, Galata’nın dönüştüğü popüler yıllarda tamamlanmış olmasıyla biliniyor.

O yıllarda hızla popülerleşen apartman hayatı, Art Nouveau stilinde bambaşka bir boyuta ulaşmış. Gerçi bazı kaynaklar Art Nouveau olarak değil, Alman Jugendstil stilinde olduğunu söylüyor. Ama her koşulda günümüze kadar ulaşmış efsanevi bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkün.

Her katı yaklaşık 300 metrakare olan, dört katlı apartman, bir yanında süslemeli bir yanında sade dış görünümüyle de dikkat çekiyor. Lübnan asıllı çok köklü ve zengin bir aile olan Frej ailesi; devlete borç para vermesiyle ünlü. Şu sıralar gündemde apartmanın bir otele dönüşmesi projesi var.

İstanbul’un meşhur apartmanları listemize devam edeceğiz. Sonraki listeler için şehir ya da apartman öneriniz olursa, bu yazının yorumlarına bırakabilirsiniz.