Kendini sevmek, kimi zaman narsist ya da egoist davranışların bir sebebi gibi gösterilse de gerçekler hiç de bu kadar keskin değil. Kendini sevmek kavramını narsizme ya da egoizme yaklaştırmaya çalışırsanız belki de dünyanın en temel duygusunu sürekli “ben” deme alışkanlığına ve karşıdakini dinlemeden “benim düşüncelerin doğru, benim fikirlerim üstün” inanışına hapsetmiş olursunuz. Oysa kendini sevmek, en basit haliyle kendine değer verme ya da kendini önemseme anlamını taşır. Kendini başkalarından üstün görmeden ve böbürlenmeden kendinden hoşnut olma kendini sevmenin en temel anlatımlarından biri. Nasıl ki etrafınızdaki herhangi bir kişiye karşı pozitif duygular beslediğinizde ya da onu sevdiğinizde, onunla rahat iletişim kurabiliyorsanız ve bu sosyal ilişkiden mutlu oluyorsanız, kendinizle de ancak kendinizi severek iletişim kurabilir ve içsel mutluluğu elde edebilirsiniz.

Kendini Sevmek: Önemi ve Kendini Sevmenin Yolları
Fotoğraf: Pexels – Alexandr Podvalny / Kendini Sevmek

Kendini Sevmek Neden Önemli?

Hiç sevmediğiniz bir kişiyle bir gün geçirmek zorunda olduğunuzu düşünün. Hatta hiç sevmediğiniz bir grupta en fazla 1 saat bir şeyler yapmak zorunda olduğunuzu varsayın. Bunu sadece hayal ederken bile canınızın sıkılacağını ve hayat enerjinizin düşeceğini anlayabilirsiniz. Kişileri bir kenara bırakalım, daha somut bir örnek verelim. Hiç haz almadığınız, izlerken mutlu olmadığınız bir filmi seyretmeniz istense ne hissederdiniz? Hiç şüphesiz aklınızdan geçireceğiniz ilk şey isyankar bir “Of!” olurdu. İşte kişinin kendini sevmesi bu duyguların ortaya çıkmaması için önemli.

Kendini Sevmek: Önemi ve Kendini Sevmenin Yolları
Fotoğraf: Unsplash – Bady Abbas / Kendini Sevmek

Nereden Başlamak Lazım?

Kendini sevmek olumlu ve olumsuz tüm yönlerinizi görmek demek. Böylece güçlü taraflarınızı görebilir, eksik yanlarınızın farkına varabilir ve eksikliklerinizi gidererek kendinizi geliştirme yolunda önemli adımlar atabilirsiniz. Kendini sevmek ve kendine değer vermek, içsel mutluluğu yakalamak açısından da önemli. Bu da her zaman enerjinizin yüksek olmasına destek olur. Pozitif enerji durduğu yerde elbette durmaz. Etrafınıza da yansır. Dolayısıyla kendini seven insanlar, etraflarındaki insanlarla da etkili, mutlu ve faydalı iletişim kurabilirler. Kendinizi sevmek aynı zamanda öz güveninizi artırır. Kendini sevmeyen kişiler gibi hata yaptığınızda kendinizi mutsuzluğa sürüklemek yerine farklı yollara başvurabilirsiniz. Hata yapabileceğinize inanmak, özeleştiri yaparak bu hatalarınızdan kurtulmaya çalışmak ve bu konuda kendinize güvenmek size daha mutlu günlerin yolunu gösterir.

Kendini Sevmenin Yolları

Kendini sevmenin yolları mı olur diye düşünebilirsiniz. Evet, kendini sevmenin basit ama etkili yolları vardır. İşte kendini sevmeyi öğrenmek için aklınızda bulundurmanız gerekenlerden bazıları…

  • Yeterli ve doğru uyumak: Uyku fizyolojik bir ihtiyaç olduğu kadar kendinize değer verdiğinizin de bir göstergesi. Bedeninize ve zihninize ihtiyacı olduğu kadar kaliteli bir uyku sunmak kendinizi sevmenin en temel yollarından biri olarak kabul edilir.
  • Sağlıklı yemekleri tercih etmek: Vücudun gereksinim duyduğu enerjinin gözle görülür hali; yemekler. Tabii ki her yemek değil. Sağlıksız abur cuburlarla bedeninizi cezalandırmak yerine sağlıklı gıdalarla onu ödüllendirebilirsiniz.
  • Spor yapmak: Uykunuz düzenli, yemeklerinize de dikkat ediyorsunuz diyelim. Peki spor yapıyor musunuz? Spor yapmak, hem zihin hem beden sağlığı için oldukça önemli. Bunun için illaki spor salonlarına gitmenize gerek yok. Her gün yarım saat kulaklıklarınızı takıp yürüyüş yapmak tam da ihtiyacınız olan aktivite olabilir. Ya da uyandığınızda evinizde yapabileceğiniz yarım saatlık bir egzersiz. Emin olun ilk günden itibaren kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.
Kendini Sevmek
Fotoğraf: Unsplash – Alex Mccarthy / Kendini Sevmek
  • Teşekkür etmek: Kendini sevmek, hem kendiniz için hem de etrafınızdakiler için pozitif düşüncelere sahip olmak demek. Başardığınız güzel şeyler için kendinize teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Arkadaşlarınızdan bir destek aldığınızda onlara teşekkür ederek olumlu duygularınızı gösterin. Hatta sadece arkadaşlıkları için bile teşekkür etmeyi bir düşünün.
  • İhtiyaç duyduğunuzda mola verin, eğlenin: Hayat ne kadar yoğun olursa olsun, hiçbir şey biraz eğlenmeye zaman bulamayacak kadar karmaşık değil. Kendinizi dinleyin, yorgun hissettiğinizde mola verin. İhtiyacınız varsa eğlenmeye gidin, bahaneler üretmeyin. Nasıl eğleneceğinize siz karar verin. İsterseniz gidip bir ağacın altında oturup rüzgarı dinleyin, isterseniz arkadaşlarınızla dans etmeye gidin.
  • Meditasyon yapın: Her gün sizi esir alan işlere teslim olmayın. Meditasyon yapın, kendinizi dinleyin ve ruhunuzu dinlendirin.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın: Enerjinizi kendinizi başkalarıyla kıyaslama yapmak için harcamak yerine kendinizi geliştirmek için harcayın. Kimsenin başarısı sizin kendiniz için belirlediğiniz hedeflerden daha önemli olmamalı. Kimsenin başarısızlığı da sizin kusurlarınızı örtmemeli. Bu nedenle kıyaslamayı bir kenara bırakıp kendi mutluluğunuza özen göstermelisiniz.

Unutmayın kendinizi sevmezseniz, hiçbir şeyi gerçek anlamda sevemezsiniz.