Kitap kurtları kitap okumaya ve kitap almaya doymaz. Hatta kendim için okuyabileceğimin üzerinde kitap alarak “Tsundoku” belirtileri gösterdiğimi de söyleyebilirim. Siz de kitaplarınızı hazine olarak değerlendirenlerdenseniz bu yazı ilginizi çekecek demektir. İşte; sayıları sürekli artan kitaplarınızın daha düzenli gözükmesi için kitaplık düzenleme önerileri

#Kişiselleştirin ve Kitabına Uydurun.

Kitaplıkları ve yaşayan alanlara dönüştürmek, kitap dizilerinden oluşan bir alanın ötesine geçirecektir. Aile fotoğraflarınıza, değişik figürlü aksesuarlarınıza hatta sevdiğiniz objelere de kitaplıklarınızda yer verebilirsiniz. Bu benim en çok sevdiğim kitaplık düzenleme önerileri arasında yer alıyor.

#Basit Adımlarla Başlayın.

Kitaplarınızı boyutlarına göre ayırabilirsiniz. Örneğin işe; yemek, sanat, seyahat gibi büyük boyutlu kitapları en alt ya da en üst raflara yerleştirerek başlamak kolay ama fark yaratan bir adım olacaktır.

Kitapların yazarların soyadlarına göre alfabetik olarak sıralanması kitaplıkta belirli bir düzeni ve aradığınız kitabı rahatlıkla bulmanızı sağlayacaktır. Yabancı dildeki kitapları Türkçe olanlardan ayırıp, kendi içlerinde bir düzene oturtmak da bir seçenek olabilir.

#Dergileri Hizaya Sokun.

Kitaplıklarda organize etmesi en problemli konu dergilerdir. Çünkü, raflarda dik durmaları güçtür ve genellikle göze hoş gelmeyen bir yığını andırırlar. Bu yüzden, dergileri yatay olarak sıralamak ve aylara göre dizmek iyi bir çözüm olaraktır.

Fotoğraf: Unsplash / Laura Chouette – Dergileri düzenlemenin en kolay yolu üst üste dizmek.

#Etiketli Kutular Yardıma Hazır.

İleride işinize yarayacağı kaygısıyla vermeye kıyamadığınız kitaplarınızı küçük, etiketli dekoratif kutular içerisinde saklayabilirsiniz. Bu kutular hem kitaplıklarınıza hoş ve düzenli bir görüntü katacak, hem de dizi dizi kitapların yaratacağı monotonluğu kıracaktır. Ben Ikea’nın kutularını kendi kütüphanemde rahatça kullanıyorum. Pinterest’te panolarıma eklediğim birkaç kütüphanede, sepetlerinde görevler üstlendiğini gördüm. Üstelik oldukça stil sahibi bir görüntü sergiliyorlar.

#Kitap Destekleri Kullanın.

Düzgün bir şekilde dizdiğiniz kitaplarınızın aniden dengesini kaybedip rafa yığılması en rahatsız edici durumlardan biridir. Bu durumu engelleyen en dekoratif öğe ise kitap destekleridir. Birçok çeşidini bulabileceğiniz kitap desteklerine ek olarak benim önerim büyük ve ağır kabı olan mumlar olacak. Bu şekilde kitap geçişlerinizi de en sevdiğiniz, dilerseniz aromatik mumlarla yapabilirsiniz.

#Farklı Formda Objelere Yer Verin.

Eğer kitaplarınızı yatay bir şekilde dizdiyseniz, üst rafa bir obje koyarak görsel bir çekicilik katabilirsiniz. Her şeyin aynı yönde ve dizilimde durması rutin ve sıkıcı bir görüntü yaratabilir. Bunu kırmak ise objeleri akıllıca kullanarak oldukça kolay.

Fotoğraf: Unsplash / Kari Shea – Kitaplığınızda sevdiğiniz eşyalarınıza da yer açın.

#Ve Bonus Öneri: Kitaplığında Yer Kalmayanlara Sesleniyorum.

Kitaplığınızda daha fazla kitap için yer kalmadıysa ve evinizde yeni bir kitaplık koyacak yeriniz yoksa kitaplarınızı yerde ya da pencere kenarlarında üst üste istifleyebilirsiniz. Dilerseniz üst üste koyduğunuz kitapların en tepesine yine sevdiğiniz bir objeyi yerleştirebilirsiniz. Böylece harika gözüken ve yaşanmışlık barındıran köşeler elde edebilirsiniz.  

Fotoğraf: Unsplash / Florencia Viadana – Kitapları üst üste dizerek sadece kitaplardan oluşan kütüphanenizi kurun.

Konu ilginizi çekiyorsa Elle Decor’un yayınladığı, 5 ünlünün kitap düzenleme önerilerine yer verdiği yazısına linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.