Şehirden kaçmak istediğim ama çok da uzaklaşamadığım dönemlerden birinde, yıllar önce tanışmıştım Komşuköy ile. GDO’suz, hormonsuz ve kimyasal kullanılmadan, geleneksel doğal tarımın yapıldığı bir cennet olarak tanımlayabilirim Komşuköy’ü. Üstelik İstanbul’a yalnızca 15 dakika uzaklıkta, Beykoz Cumhuriyet Köyü’nde yer alıyor. Bu cennette mevsiminde tarım yapılıyor, yaz ve kış olmak üzere 2 ekim sezonu bulunuyor. İsterseniz online olarak ürünlerinizi adresinize teslim edilmek üzere satın alabilirsiniz. Ya da deneyiminizi farklılaştırmak isteyebilir ve gidip tarladan teslim alabilirsiniz. Komşuköy’de dilerseniz doğayla iç içe özgürce vakit geçirebilir ve tarlada bizzat kendiniz de ilgilenebilirsiniz. Ayrıca Komşuköy sayesinde; çocuğunuzun doğayı tanımasını, doğal tarımla tanışmasını ve sağlıklı beslenmenin altın kurallarını öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Siz de doğa ile temasınızın koptuğunu düşünüyor ve bu bağı tekrar sağlayacağınız bir yer arıyorsanız, doğru yazıyı okuyorsunuz. Komşuköy‘ün kurucusu Özden Akyıldız ile sohbetimiz sonrası ajandanıza Komşuköy’ü alacağınıza eminim.

komşuköy
Fotoğraf: Komşuköy

Bu platformun ortaya çıkış hikâyesini nedir?

Dünya genelinde sağlıklı beslenmeye olan büyük ilgi ve iş modeli olarak gıdanın geleceğine duyduğumuz inanç bize ilham verdi. Şehirli çiftçiler hayal etmeye başladık. Hayalimizdeki bu insanlar hem şehir hayatında aktif rol oynuyorlar, hem de kendi ürünlerini en sağlıklı ve kolay şekilde yetiştirebiliyorlardı. Bugün Komşuköylülere baktığımızda bilinç düzeyi son derece yüksek, renkli ve keyifli bir kitle görüyoruz. Biz Komşuköy’ün hem online da hem de gerçek yaşamda birebir yaşanabilecek tarım deneyimi olarak konumlandırıyoruz. Komşuköy kurulana dek; şehir insanlarının normal şartlarda bu deneyimin bir parçası olması, ne yazık ki çok mümkün değildi.

komşuköy
Komşuköy’de GDO’suz ve mevsiminde üretim yapılıyor.

Komşuköy kimler tarafından tercih ediliyor ve edilmeli?

Hayata geçtiğimiz 2014 yılında satışlarımıza bireysel kullanıcılar ile başladık.  Bir yıl kadar kısa bir süre geçtikten sonra ise kurumsal firmalardan talep almaya başladık. Gerek müşterilerine Komşuköy’ün sağlıklı ürünlerini hediye etmek isteyenler, gerekse çalışanlarına nitelikli bir ayrıcalık sunmak isteyenler bizi tercih etmeye başladı. 

Süre gelen bu beş yılda, tüketici taleplerine dair bazı gözlemlerimiz oldu. Bunların başında farklı coğrafyalardan ürün çeşitlerine tek yerden ulaşma isteği geliyordu. Aynı zamanda birçok iyi üreticinin, ürünlerini tüketici ile hak ettiği şartlarda buluşturamadığına şahit olduk. Tam bu noktada, Komşuköy’ü bir adım öteye taşıma karar verdik. Şu an tüm alt yapımız; ülke genelinde standartlarımızı benimseyip, sisteme dahil olan çiftçiler ile daha geniş seçkide ürünlere kavuşmak isteyen tüketiciyi buluşturmak üzere geliştiriliyor.  

komşuköy
Komşuköy’den online olarak siparişlerinizi verebilirsiniz.

Restoran ve otellerde sizinle çalışmayı tercih ediyor sizce en büyük avantajınız ne onlar için? 

Öncelikle mevsiminde ve sağlıklı ürünlerle menülerini hazırlayan şeflerin tercihi olmaya başladık. Yakın bölgeden gelen ve bu sayede tazeliğini koruyan ürünlerle hazırlanmış tabaklar lezzette büyük fark yaratıyor. Ayrıca pazarda bulamadıkları ürünleri onlara özel yetiştiriyoruz. Ve bu konuda AR-GE çalışmaları yaptığımız birçok müşterimiz de var. Komşuköy aynı zamanda şefler için kendilerine özel hizmet veren bir çiftlik.

Fotoğraf: Komşuköy

Komşuköy Nerede?

Doğal ürünlerin yanı sıra Komşuköy; Şef Banu Yeşilmen ile birlikte farklı bir deneyim de sunuyor. Mevsimsel, bitki bazlı reçeteleri ile bambaşka bir sofra deneyimi de yaşatıyor. Özel etkinlikler için kapalı gruplara hizmet veren mekanda, doğanın içinde ve lezzet dolu anlar sizleri bekliyor. Şef Banu Yeşilmen ile bitki bazlı mutfağı üzerine yaptığımız sohbet ve bir sürpriz tarif içeren Banu Yeşilmen ile Atıksız Mutfak Üzerine Sohbet ve Bir Sürpriz Tarif yazımızın da ilginizi çekeceğine eminiz.

Son olarak; adresi kolaylıkla bulabilmeniz için aşağıda linkini bırakıyoruz.

https://goo.gl/maps/hkQoiye6pMQQNBCV7