Yapmak istediğiniz şeyleri yapmak için asla yeterli zamanınız olmadığını hiç düşündünüz mü? Asla bitmeyen yapılacaklar, aile işleri derken ortaya çıkan koşu bandından çıkmak ister misiniz? İş, çocuklar, ev koşuşturmacasında hepinizin çılgın bir hayatı var ve zamanınızın çoğunu ele geçiriyor. Aslında, gün ortasına sıkışmış sadece birkaç dakika bile biraz dinlenmek ve yenilenmek için işe yarayabilir. Gün içerisinde kendinize zaman ayırabilmeniz, beden ve ruh sağlığınızı korumak için önemlidir. Tekrar şarj olmak için “benim zamanım” demekte yeniyseniz yazımız aracılığıyla zamanın tadını nasıl çıkaracağınızı size anlatacağız.

“Me Time” Nedir?

Me time yani benim zamanım; size rahatlama, kendi tutkularınıza dalma, stresi azaltma, huzur içinde olma fırsatı yaratır. Belki ılık bir köpük banyosunda, belki bir masajla veya harika bir kitap okuyarak koltuğunuzda dinlenebilirsiniz. Bu sayede kendinizle zaman geçirerek zihninizi temizlenmiş ve yenilenmiş hissedebilirsiniz. Benim zamanım, huzur içinde kahvenizin tadını çıkardığınız, tırnaklarınızı yaptırdığınız veya spor salonuna gittiğiniz zamanın tadına varmanızdır. Burada önemli olan, her gün kendinize iyi davranmanız ve hayatın tadını çıkarmanızdır. Örneğin, acil bir uçuş durumunda başkalarına yardım etmeden önce kendi oksijen maskenizi takarsınız. Aynı şekilde kendinize zaman ayırırken de başkalarına ve onların ihtiyaçlarına bakmadan önce iyi olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Fotoğraf: Unsplash – Photoholgic / Me Time – Kendinize ayıracağınız zaman için öneriler

İlham Verecek Kaliteli Zaman Önerileri

Kendiniz için yapabileceğiniz pek çok harika şey bulunmaktadır. Elbette, herkesin vakit bulmak için çabaladığı günümüzde tamamen kendinize ait uygun bir zaman yaratmanız zor olabilir. Ancak çabaya değer. Sürdürülebilir bir enerjiye sahip olmanız için kendinize bakmanız gerektiğini unutmamalısınız Bu yüzden bu hafta sevdiğiniz bir şeyi yapmak için biraz zaman ayırmalısınız. Biz de sizler için ister 20 dakika ister birkaç saat olsun, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz fikirlerden oluşan bir liste hazırladık.

  • Dijital Detoks

İnsanların sürekli olarak çeşitli dijital ekranlara bağlı olduğu bu çağda hayat yorucudur. Biraz kendinize özel zaman yaratmak için dijital cihazlara “hayır” demelisiniz. Geçirdiğiniz zaman gözlerinizi yormamalı, sakinleştirici ve rahatlatıcı olmalıdır. Bu yüzden, tüm dijital cihazlarınızı bir kenara bırakarak, bir süreliğine gözlerinizi kapatarak sakinliğin ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Böylece kendinize uyum sağlayabilir ve yapmak istediklerinize odaklanarak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Fotoğraf: Unsplash – 91 Magazine / Me Time – Kendinize ayıracağınız zaman için öneriler
  • Doğanın İyileştirici Gücü

Doğanın etkisi hem duyuları hem de zihni harekete geçirmeye hizmet eder. Zihinsel biliş ve performansı geliştirir. Çiçekler ve süs bitkileri pozitif enerji düzeyini artırır. İnsanların güvende ve rahat hissetmelerine yardımcı olur. Araştırmalar, bitkilerle uzun zaman geçiren insanların başkalarıyla daha iyi ilişkiler kurma eğiliminde olduğunu gösterir. Doğanın bizi iyileştirmesinin bir başka yolu da onun saf güzelliğinin tadını çıkarmaktır.

Fotoğraf: Unsplash – Martins Cardoso / Me Time – Kendinize ayıracağınız zaman için öneriler
  • Yaratıcılık

Mükemmel bir “me time” için uzun zamandır yapmak istediğiniz yeni bir şeyi öğrenebilirsiniz. Bir şeyler çizebilir ve yaratıcılığınızın ortaya çıkmasına izin verebilirsiniz. Resim yapmakla ilgilenmiyorsanız yemek pişirebilir veya dans edebilirsiniz. Sizi mutlu eden her şeyi deneyebilirsiniz. Burada önemli olan nihai sonuç değil, yaratma eylemidir. Planlamanıza veya tam olarak doğru yapmanıza gerek yok. Amaç, sadece yaratmak ve ruhunuzu rahatlatmak olmalıdır. Kendinizi sanatsal olarak ifade etmenize olanak tanıyan çizim, boyama, örgü gibi herhangi bir hobi ile yaratıcılığınızdan yararlanabilirsiniz.

Fotoğraf: Unsplash Me Time – Kendinize ayıracağınız zaman için öneriler
  • Meditasyon

Meditasyon, kendinizi merkeze almak ve zihninizi barışçıl bir duruma doğru eğitmek için harika bir yoldur. Kaygı, ağrı ve depresyonu azaltmaya yardımcıdır. Günde beş dakika kadar kısa bir süre meditasyon yapmak, zihniniz ve genel ruh halinizde harikalar yaratabilir. Sizin için neyin işe yaradığını tamamen yalnız kalabileceğiniz bir zamanda bulabilir; meditasyon, yoga yaparak veya dans ederek kendi zamanınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Fotoğraf: Pexels – Olya Kobruseva / Me Time – Kendinize ayıracağınız zaman için öneriler
  • Ufak Bir Mola

Kendinize zaman ayırmanın en iyi yolu ufak bir mola vermektir. Çoğu insan yeterince uyumaz ve bu da zararlı etkilere neden olur. Oysa ufak bir dinlenme molası her zaman aranılan bir şeydir. Örneğin, şekerleme çoğumuzu mutlu eden bir kelimedir. Güçlü bir şekerleme ruh halini ve bedeni tazeler.

  • Kişisel Bakım

Ruhunuzu canlandıracak, kendinize güveninizi artıracak cilt ve tırnak bakımı yapabilirsiniz. En sevdiğiniz müzik listesi eşliğinde, evinizin rahatlığında kendinizi mükemmel hissedebilirsiniz. Masaj da vücudunuzdaki stresi ve her türlü gerilimi azaltmak için harika bir yoldur.

Fotoğraf: Pexels – Daria Shecvrsova / Me Time – Kendinize ayıracağınız zaman için öneriler
  • Suyun Mucizesi

Hayat sizi meşgul eder. Ama sizi kendiniz gibi hissettiren ise kaliteli zamanlarınızdır. Sonuçta, günlük hayatınızdaki diğer şeylerle bağlantılı hissetmek için önce kendinize bağlı hissetmelisiniz. Ilık bir duş almak, kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Özellikle uzun bir çalışma gününden sonra kendinizi yenilenmiş hissetmenize yardımcı olur.

Fotoğraf: Unsplash – Ava Sol / Me Time – Kendinize ayıracağınız zaman için öneriler

Özetle; fiziksel ve zihinsel sağlığınızla ilgilenmek söz konusu olduğunda çoğu zaman gözden kaçan hususlardan biri, kendinize zaman ayırmaktır. Kendinize yeterli zamanı ayırmak, sadece değer verdiğiniz kişilerle daha iyi şekilde ilgilenmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günlük hayatınızı da daha tatmin edici hale getirir. Kendinize iyi baktığınızda ruh halinizin iyileştiğini, endişelerinizin azaldığını ve hatta fiziksel sağlığınızın iyileştiğini göreceksiniz.

Ana Görsel: Unsplash – Alisa Anton

Bu yazılar ilginizi çekebilir; Morning Pages: Nedir ve Nasıl Uygulanır? ve Kendini Sevmek: Önemi ve Kendini Sevmenin Yolları