Eğer artık dünyamızın neredeyse tamamını evimizden yönetiyorsak, farklı sosyal platformları ev yaşamına uygulamanın tam zamanı demektir. Özellikle, iş, sosyal hayat, arkadaş sohbetleri, kutlama yemekleri gibi aktivitelerin birçoğunu ev içinde kurguladığımızı düşünürsek hiç de abartmış sayılmayız.

Peki, bu yaşam alanımızda yemek, iş, sosyalleşme derken kendimize vakit ayırabiliyor muyuz? Akıp giden zamanın içinde bir an olsun durup içimize bakmak için attığımız adımlar var mı? Cevabınız ne olursa olsun işe bir yerden başlamanın gerektiği düşüncesindeyiz. O halde buyurun içeriğimize!

meditasyon alanı
Fotoğraf: Sjorinn Istanbul – Seramik Şamdan / Meditasyon Alanı Önerileri

Meditasyon Odası Tasarımlarına Adım Adım

İster yoga, ister pilates, isterseniz sadece meditasyon yapın, tüm bu ihtiyaçlarınız için belki bir oda olmasa da mutlaka bir köşeniz olmalı. Evde meditasyon köşesi, evde meditasyon yapanlar için olduğu kadar biraz motivasyona ihtiyacı olanlar için de bir ihtiyaç!

meditasyon alanı
Fotoğraf: Yasu Living – Tütsü Seti / Meditasyon Alanı Önerileri

Stres seviyesini düşürmek, odaklanma sorununu ortadan kaldırmak, bağışıklığı güçlendirmek ve daha aktif bir vücuda sahip olmak için, yani kısacası sağlıklı yaşam için büyük önemi olan meditatif aktiviteler, imkanınız ve vücudunuzun izin verdiği ölçüde yapılabilir.

Evde Meditasyon Alanı Yaratma

Yoga yapmanın hem aktiviye hem de ruh sağlığı açısından fonksiyonel bir yararı olduğunu düşünürsek, örneklerimizi yoga odası nasıl olmalı sorusunun cevabıyla vermekte bir sakınca yok. Meditasyon rehberi olarak kullanabileceğiniz sosyal medya, video desteği ya da kitap gibi kaynakların haricinde dekorasyonunuzu bu ritüele uyumlu hale getirmeniz de gerekiyor.

meditasyon alanı
Fotoğraf: Tchibo – Peluş Denge Oturma Yastığı / Meditasyon Alanı Önerileri

Evet, ilk aklınıza gelen bir meditasyon minderi olsa da diğer küçük obje ve tasarımlarla güçlü bir etki yaratmanız daha faydalı. Hem konsantrasyonunuzu artırmak hem de kendinize verdiğiniz değeri belirginleştirmek için kolları sıvamanın zamanı geldi.

Yoga Odası Meditasyon Adımları

Evde meditasyon odası ya da köşesi hazırlarken doğru yeri seçmeniz çok önemli. Peki, nasıl? Hafta birkaç kez kullanacağınız bu alan, ev içinde sessizliği en fazla sağlayabileceğiniz, televizyon vs. gibi gürültülerden kurtulabileceğiniz ve size kendiniz olmayı sağlayabilecek sakinlikte bir köşe olmalı.

Bu alan, küçük ölçekli evlerde yatak odası ya da çalışma odası gibi alanlar için ideal bir örnek. Kendinizi içinde en rahat hissedeceğiniz kıyafetlerde en sevdiğiniz detayların bir arada olduğu, olabildiğince boş ve sade, rahatlatıcı renk bütünlüklerine sahip, algınızı karıştırmayacak dinginlikte olmalı.

Meditasyon Alanı için Ev Dekorasyon Önerileri

Çerçevede fotoğraflar, parlak aksesuarlar ya da rahatsız minderler gibi aklınızda ufak bir soru işareti daha olsa odanın dışında bırakabileceğiniz bir ön çalışma yapmalısınız. Konforlu bir minder, koltuk ya da destek yastıkları ise olmazsa olmazlarınız arasında.

meditasyon alanı
Fotoğraf: Doğtaş – Forte Berjer / Meditasyon Alanı Önerileri

Cam materyalli bir sürahi ya da suluk, narin bir fincanda bitki çayı ve mutlaka buhurdanlığınızdan yayılan aromaterapik yağ karışımları… Özellikle kokunun diğer duyu organlarına göre 24 saat aktif olan tek organ olduğunu düşünürsek, koku duyumuzu şımartmamız kendi faydamıza olacak.

Özellikle konsantrasyon artırıcı Ardıç Ağacı Yağı ve rahatlatan etkisiyle Nane Yağı seçeneklerini mutlaka denemelisiniz. Başka bir alternatif olarak ise Sandal Ağacı Tütsüsü meditasyon elemanlarınız arasında olmalı.

Dekorasyona Huzurlu Dokunuşlar

Huzur veren bir poster ya da tablo, bu alan için duvarları süsleyecek en iyi detaylardan biri. Farklı boylarda ve bir arada kullanabileceğiniz mumlar, yumuşacık bir his verecek bitkiler ve negatif iyonları toplayacak kaktüsler, yine aynı göreve sahip kaya tuzu lambaları meditasyon ritüelleriniz içinde size iyi gelecek dekoratif alternatifler arasında.

meditasyon alanı
Fotoğraf: IKEA – Bitki / Meditasyon Alanı Önerileri

Aydınlatma ise, tüm bu düzenin son dokunuşunu yapıyor adeta. Doğru aydınlatma ve tercihen perdelerin arasından süzülen zarif gün ışıkları pozitif bir etkiye sahip. Gün ışığından yararlanamayacağınız durumlar için ise derecesi ayarlanabilir sarı ışıklar, en yumuşak haliyle bir abajur şapkasından sizi selamlayabilir.

Ana Görsel: S_chum

Bu yazı ilginizi çekebilir; Meditasyon: Yeni Başlayanları İçin Faydalı Bir Rehber

Önemli Not: Bu içerikteki hiçbir marka/ürün ile ücretli bir işbirliği yapılmamıştır.