Hayatta kontrolümüz dışında olan birçok şey vardır. Ancak, kendi zihinsel durumlarımızın sorumluluğunu almak ve onları daha iyiye doğru değiştirmek mümkündür. Meditasyon eski bir gelenektir. Ancak hala tüm dünyadaki kültürlerde sakin ve içsel bir uyum duygusu yaratmak için uygulanır.

Çoğu zaman zihniniz sizin patronunuzdur. Ancak zihni dönüştürmenin bir yolu olan meditasyon; üzüntülerin, insanlığın durumunu kuşatan endişelerin, korkuların, nefretlerin ve genel kafa karışıklıklarının tek gerçek panzehiri olabilir. Hayata sıkı sıkıya bağlanmak, biraz olsun rahatlamak, beden ve ruh sağlığınızı korumak için meditasyon önemlidir. Yoğun programlarımız ve zorlu yaşamlarımızın ortasında stresi azaltma ihtiyacımızın arttığı bu günlerde, yazımız aracılığı ile merak ettiklerinizi, meditasyonun ne olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

meditasyon
Fotoğraf: Pexels – Pixabay / Meditasyon

Meditasyon Nedir ve Neden Meditasyona İhtiyaç Duyarız?

Meditasyon; her derde deva olmasa da, kesinlikle hayatınızda çok ihtiyaç duyulan bir alan yaratır. Zihni dönüştürmenin bir yolu olan, farkındalık ve odaklanmayı öğretmeyi ve arttırmayı amaçlayan zihinsel egzersiz biçimleridir. Yeninin ortaya çıkması ve düşüncenin sessizliğidir.

Yeni bir şeyi yapmayı, herhangi bir beceriyi öğrenmek gibidir. Daha önce hiç çalışmadığınız bir kası çalıştırmak gibi de düşünebilirsiniz.

Meditasyon zihni sakinleştirme sanatıdır. Zihin sakinleştiğinde konsantrasyon artar ve dünyevi kargaşanın ortasında iç huzuru yaşarsınız. Pek çok insanı meditasyona çeken ve herkesin faydalanabileceği bir nitelik olan bu anlaşılması zor; iç huzurdur.

meditasyon
Fotoğraf: Pexels – Andrea Piacquadio / Meditasyon

Meditasyona ihtiyaç duymak için birçok farklı sebep bulunur. Hayatta ne kadar çok sorumluluğunuz varsa, meditasyona da o kadar ihtiyaç duyarsınız. Belki daha fazla iç huzuru bulmak, daha az endişe duymak veya daha fazla enerji istediğiniz için meditasyona başlamak istersiniz. Belki de meditasyon, daha kapsamlı kişisel gelişim planınızın bir parçasıdır. Ya da diğer insanlarla ilişkilerinizi geliştirmek ve farklılaştırmak istiyor olabilirsiniz. Ne kadar meşgulseniz, o kadar az zamana ve daha çok işe sahip olursunuz. Böylece daha çok meditatif olmaya da ihtiyaç duyarsınız.

Meditasyona ihtiyaç duyma sebebiniz ne olursa olsun; zihne meditasyon yoluyla yeni şeyler öğretmek, hayata bakış açınızı değiştirir ve bambaşka bir dünyaya uyanmanızı sağlar.

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Zihninizin kalitesi, yaşam kalitenizi belirler. Meditasyon, zihninizi tanımanıza ve zihninizde ustalaşmanıza yardımcı olur. Ve bu, hayatınızın tüm alanlarında olan diğer her şeyi etkiler. Meditasyon yaptığınız andan itibaren hayatınıza çeşitli ve anlamlı faydalar katarsınız. Meditasyonun faydaları sayısızdır ve bilim tarafından desteklenir. Başlamanız için geçerli nedenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

meditasyon
Fotoğraf: Unsplash – Conscious Design / Meditasyon
 • Öz farkındalık yaratır.
 • Negatif düşünce, endişe ve gerginliği azaltır.
 • Enerji ve canlılığı arttırır.
 • Odaklanmayı iyileştirir.
 • Zihni sessiz bırakır.
 • Fiziksel, duygusal refah ve performansı arttırır.
 • Özgürlük ve yeni bir bakış açısı kazandırır.
 • Hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirir.
 • Sabır ve hoşgörü sağlar.
 • Duygusal iyileşme ve kendini tanımaya yardım eder.
 • Stres yönetimini ve iç huzuru geliştirmeyi hedefler.
 • Uyku düzenini ve bağışıklık sistemini iyileştirmeye fayda sağlar.

Nereden ve Nasıl Başlayabiliriz?

Birçok insan meditasyon yapmayı düşünür, ancak nereden başlayacağını bilemez. Yapmak isteyen kişiler de bazen zaman bulmak, hareketsiz oturmak veya zihinlerini yarıştan uzak tutmak da zorlanabilir. İlk kez meditasyon yapanların çoğu; sessizce en içteki düşünce ve hisleriyle oturmayı, oturup hiçbir şey yapmamayı tuhaf bulur. Zihnin direnmeye meyilli olduğu şeyler biraz da komik gelir. İnsanlar uzun yıllardır meditasyon yapar ve şüphesiz aynı duyguları, yabancılığı birçoğu sıklıkla hisseder.

meditasyon
Fotoğraf: Unsplash – Scott Broome / Meditasyon

İlk kez deneyen çoğu insanın özel bir amacı vardır: Stresi azaltmak. Bunun için harika bir araç olan meditasyon; yaşanılan sakinliğin günün diğer anlarına yansımasını sağlar. Bu da zamanla gelişerek, sakin düşüncelerin ortaya net bir resim çıkarmasına ve daha iyi kararlar almanıza yardım eder.

Başlangıç olarak kolay bir teknik belirleyerek ve her gün uygulayarak meditasyona başlayabilirsiniz. Meditasyon yapmayı seçmiş olmanız; bir gecede vahşi bir atı evcilleştirmeyi asla bekleyemeyeceğiniz gibi, aniden kesintisiz bir sakinlik yaşayacağınız anlamına da gelmez.

Süreç basit, pratik ve dingindir. Bir minder veya sandalyeye rahatça oturabilir veya uzanmayı deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken gözlerinizi kapatmak, nefesinize odaklanmak ve zihninizin işini yapmasına izin vermektir. Bu, bir şeyi başarmak için çabalamak zorunda olmadığınız tek beceridir. Düşüncede kaybolduğunuzu fark ettiğiniz an, farkındalık anıdır. Bu durumda yapmanız gereken tek şey; dikkatinizi dağıtan o düşünceden odak nesnesine yani nefesinize geri dönmektir.

meditasyon
Fotoğraf: Unsplash – Ravi Pinisetti / Meditasyon

Başlangıç süreci öncesinde, zihnin nasıl çalıştığını ve zihninizden bu egzersiz sırasında ne bekleyeceğinizi öğrenmeniz büyük fayda sağlar. İyi bir giriş için bakış açınızı geliştirecek, kısa bir izleme ve öğrenme deneyimi sunan Elvin Levinler’in yeni başlayanlar için hazırladığı videoyu inceleyebilirsiniz.

Meditasyon açıktır; gizliliğe yer yoktur ve herkes yapabilir. Zahmetsiz, pratik ve maliyetsizdir. Zihninizi rahatlatmak zaman alır. Yol boyunca aksilikler olabilir ama bu meditasyonun bir parçasıdır. Vazgeçmeyerek, bir süre sonra farkındalık ve meditasyonu günlük hayatınıza entegre edebilirsiniz. Yürürken, ev işleri veya başka herhangi bir aktivite yaparken her yerde uygulayabilir hale gelebilirsiniz.

Ana Görsel: Unsplash – Simon Rae