Mindful beslenme ile yeme alışkanlıklarınızı her an kontrol altında tutmak; iştahınızı yönetmenize, diyetinizi iyileştirmenize ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir. Peki, son yıllarda oldukça popüler hale gelen farkındalıkla beslenme hakkında neler biliyorsunuz? “Mindful beslenme nedir, faydaları nelerdir ve nasıl yapılır?” sorularının cevaplarını merak ediyorsanız yazının devamında beslenme alışkanlıklarınızı değiştirecek ipuçlarını bulabilirsiniz.

Fotoğraf: Pexels – Foodie Factor / Mindful Beslenme

Mindful Beslenme Nedir?

Mindful beslenme (Mindful eating), tükettiğiniz bütün yiyecek ve içeceklerin farkında olma halidir. Farkındalık sağlayan bu beslenme şekli yiyecek ve içeceklerin satın alınması, depolanması, hazırlanması, servis edilmesi ve nihayet tüketilmesi gibi tüm süreçlerini içerir. Bu yönteme göre vücudunuzun beslenme hakkında gönderdiği sinyaller ve size neler hissettirdiği her zaman ön plandadır.

Çoğu insan açlığı gidermenin yanı sıra duygusal ihtiyaçlarını karşılamak, stresi azaltmak, üzüntü, can sıkıntısı veya yalnızlık gibi duygularla başa çıkmak için tüketme eğilimindedir. Fakat Mindful beslenme yönteminde sağlıksız ve akla uygun olmayan bir anlayış yoktur. Bu beslenme şekli, her zaman mükemmel yiyecekler tüketmek veya kalori hesabı yapmak yerine bütün duyularınıza odaklanmanızı teşvik eder. Böylece aşırı tüketimden kaçınabilirsiniz. Aynı zamanda; beslenme alışkanlıklarınızı daha iyi hale getirebilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirebilirsiniz.

Mindful Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Yemek yerken veya bir şeyler içerken tükettiğiniz gıdaların ruh halinizi nasıl etkilediğinin farkına varmanız çok önemlidir. Böylece hem yemeğinizin hem de yeme eyleminin tadını çıkarabilirsiniz. Mindful beslenmenin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Sindirimi kolaylaştırır ve daha az yiyecekle tok kalmanızı sağlar.
 • Yiyecek ve içecek seçimlerini daha akıllıca yapmanıza yardımcı olur.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinmenizi sağlar.
 • Günün koşuşturmacasından uzaklaşarak yavaşlamanızı sağlar ve stres seviyenizi azaltır.
 • Tükettiğiniz yiyeceklerden daha fazla zevk almanızı sağlar.
Fotoğraf: Pexels – Jane D. / Mindful Beslenme

Mindful Beslenme Nasıl Uygulanır?

Beslenme konusunda farkındalığınızı artırmak için yiyeceklerinize odaklanmanız gerekir. Örneğin yemek yerken televizyon seyretmek, telefonunuzla ilgilenmek ya da bir şeyler okumak dikkatinizin dağılmasına yol açar. Bunun sonucunda yediğiniz yemeğin farkına varmanız ve ondan keyif almanız oldukça zorlaşır. Fakat Mindful beslenme alışkanlıkları edinerek yiyeceklerden daha fazla lezzet alabilirsiniz. Bu alışkanlıkları geliştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Yemeklerden önce derin bir nefes alın. Daha sonra her bir yiyeceğin tüketim aşamasına kadar olan seyrini gözünüzde canlandırın.
 2. Yiyeceklerle ilgili alışveriş, pişirme, servis ve tüketim esnasındaki tüm duyularınızı daha iyi hissetmeye çalışın.
 3. Doğru bir pozisyonda oturun ve çevrenizdekilerle ilgilenmek yerine yiyeceklerinize odaklanın.
 4. Gerçekten aç olup olmadığınızdan emin olun.
 5. Yemeğinizi keyif alarak yiyin. Yiyeceklerinizin şekil, doku, koku ve renklerine odaklanın.
 6. Yemeğinizden bir ısırık alarak lezzetini hissetmeye çalışın. Yiyeceklerinizi iyice çiğneyin ve her çiğnemenin size nasıl hissettirdiğine dikkat edin.
 7. Deneyiminizin anlık değişimine odaklanın. Acele etmeden doyduğunuzu ve zevk aldığınızı hissetmeye çalışın.
 8. Porsiyonlarınız yerine açlık hissine odaklanın ve ne zaman doyduğunuzu hissedin.
 9. Yiyeceklerinizin nereden geldiğini, hangi bitki ve hayvanlardan üretildiğini düşünün. Yiyeceklerin üretimi, dağıtımı ve hazırlanması için çaba sarf eden insanlara karşı minnettar olduğunuzu hissedin. Yiyeceklerin kaynağı ve üretim süreci hakkında farkında olmak, daha akıllı ve daha sürdürülebilir seçimler yapmanıza yardımcı olur.
 10. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte yemek yerken vücudunuzun tokluk sinyallerine daha iyi odaklanın ve olabildiğince yavaş yiyin. Eğer yalnız yemek yiyorsanız mindful beslenme adımlarını daha dikkatli bir şekilde uygulamaya özen gösterin.
Fotoğraf: Pexels – Ella Olsson / Mindful Beslenme

Daha fazla bilgi için…

Görüldüğü gibi Mindful beslenme şeklini hayata geçirmek oldukça kolay. Eğer bu konuya dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz kitaplardan da yardım alabilirsiniz. Susan Albers’ın “Eating Mindfully: How to End Mindless Eating and Enjoy a Balanced Relationship with Food” isimli kitabı farkındalıkla beslenme konusunda yol gösterici olabilir. Stanford Üniversitesi’nden Justin ve Erica Sonnenburg’un kaleme aldıkları “The Good Gut: Taking Control of Your Weight, Your Mood, and Your Long-term Health” isimli kitap da mikrobiyotanın önemine ışık tutar ve nasıl sağlıklı seçimler yapabileceğimizi anlatır.

Siz de insan doğası için en uygun beslenme şekillerinden biri olan Mindful beslenme yöntemiyle yeme alışkanlıklarınıza farklı bir noktadan bakabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ana Görsel Kaynak: Pexels – Maarten Van Den Heuvel