Minimalist yaşam felsefesi son yıllarda uygulama yöntemleri ve tanımı üzerine oldukça tartışılan bir felsefe. Minimalizm kitap önerileri ‘ni okumaya başlamadan önce; minimalizm hakkında detaylı bilgi almak isterseniz daha önce yayınladığımız minimalizm yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Minimalizme ve minimalist yaşama yönelik eğilimler arttıkça bu alanda yazılan kitapların sayısında da önemli bir artış görülüyor.

Minimalist yaşam kitapları; sade yaşam, dağınıklıktan kurtulma, minimalist yaşam şekilleri, minimalizm felsefesi ve daha birçok benzer alanda bilgiler edinmenize yardımcı olabilir. Bu konuda yeni bilgiler edinmek ya da bilgilerini tazelemek isteyenler için 5 kitaplık bir liste hazırladık.

Minimalizmi benimseyen kişiler tarafından yazılan bu kitapları okuyarak; evinizde, iş yerinizde ve günlük hayatınızda daha sade bir yaşamın ipuçlarını bulabilirsiniz. İşte, bu alanda yaşam tarzı, finansman ve ilişkiler konusunda yeni bilgiler edinmenizi sağlayacak minimalist yaşam kitap önerileri…

Minimalizm: Geriye Kalan Her Şey

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus tarafından yazılan Minimalizm: Geriye Kalan Her Şey, daha az eşya ve daha az malzeme ile anlamlı bir hayat yaşamanın ipuçlarını ele alır. Minimalist yaşam tarzını mizahi bir dille anlatan yazarlar, kitapta anlaşılabilir ve pratik minimalizm adımlarına yer verirler.

Minimalizmin, insanları tüketim kültürünün tuzaklarından kurtarabileceğini ve onları daha özgür kılabileceğini vurgularlar. Ayrıca bu iki yazar, minimalist yaşam tarzı kararlarının daha bilinçli bir şekilde verilebileceğini ifade ederler. Minimalizm: Geriye Kalan Her Şey; sade yaşam, dağınıklıktan kurtulma, mali durumlarda denge gibi konuların yanı sıra sağlık ve ilişkilere kadar pek çok konuda bilinçli bir yaşam sürmenize katkı sağlayabilir.

Simple Matters: Living with Less and Ending Up with More

Kocası ve iki çocuğu ile beraber New York’ta yaşayan Erin Boyle, bu kitapta “yavaş, sade ve sürdürülebilir yaşam” kavramları üzerine bilgiler verir. Bilinçli tüketim hakkında mantıklı ve felsefi bir yaklaşım sunan yazar, yaşamı küçük ve erişilebilir hale getirmeye yardımcı olur.

İnsanlara gerçekten anlamlı gelen, ilgi çekici ve faydalı olan konuları harika bir dille sunan “Simple Matters”, pek çok insana ilham kaynağı olmayı amaçlar. Sürükleyici üslubu ve kusursuz yazı stili ile minimalist yaşam tarzını etkili bir şekilde anlatan yazar, bireysel mutluluğun ipuçlarını da gözler önüne serer.

Azla Mutlu Olmak: Sade Yaşam Rehberi

Francine Jay tarafından yazılan Azla Mutlu Olmak: Sade Yaşam Rehberi minimalizmi öğrenmek ve bunu bir yaşam felsefesi haline getirmek isteyenler için faydalı bir rehberdir. Bu kitapta minimalist alışkanlıklar edinmenin ve bunları ömür boyu sürdürmenin püf noktalarını bulabilirsiniz.

Kitapta bireylerin farkındalığını artırma, minimalizm anlayışı ile modern yaşamı bir arada sürdürme gibi konular yer alır. Ayrıca yazar, kitapta hayatın olağan akışını bozan dikkat dağıtıcı unsurları gözler önüne sererek bireylerin bilinçlenmesine yardımcı olur. Yazar, ihtiyaçtan daha fazlasına sahip olma isteğinin yanlış yanları ile okuyucunun yüzleşmesini sağlar.

Şimdi Buradayım

The Mindfulness Project tarafından yazılan “Şimdi Buradayım” farkındalık ve minimalizm hakkında sıra dışı bir bakış açısı sunar. Alexandra Frey ve Autumn Totton başkanlığındaki “The Mindfulness Project”, okuyucunun şimdiki zamana yani ana odaklanmasına yardımcı olur. “Şimdi Buradayım” yalnızca bir kitap değildir. Bu harika kitabın yanı sıra The Mindfulness Project tarafından hayata geçirilen web tabanlı program aracılığı ile rehberli meditasyonlar, çok farklı düşünce alıştırmaları ve alışkanlıklardan kurtulma stratejileri sunulur. Böylece okuyucuların stres seviyelerini en aza indirmesine yardımcı olunur. Londra merkezli bu kitap ve online eğitim projesi pek çok insanın hayatını zenginleştiren etkili bir rehberdir. Detaylara http://www.iamherenow.com/ linkten ulaşabilirsiniz.

Mindful Simplicity: Practical Strategies for Finding Harmony in Your Home, Work, and Life

Yolanda Acree tarafından yazılan Mindful Simplicity, minimalist yaşam felsefesi için adım adım takip edilecek bir rehber niteliğindedir. Yolanda Acree, aynı zamanda daha bilinçli ve daha sade yaşamayı amaçlayan siyahi insanlar için özel olarak oluşturulan “Black Minimalists” topluluğunun kurucusudur. “Mindful Simplicity” kitabında, ev ve iş yaşamından mali durumunuza kadar pek çok konuyu düzene sokmak için pratik ipuçlarını bulmak mümkün.

Minimalist yaşam hakkında yeni fikirler edinmek ve hayata dair farkındalığınızı artırmak için bu kitaplara mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.