Her ne kadar son dönemlerde 33 parça eşya ile yaşama felsefesi olarak popülerleşse de minimalizm aslında 1960’larda modern sanat ve müzikte başlayıp günümüze kadar gelen bir akım olarak karşımıza çıkıyor. Minimalizm sanat ve müziğin dışına taşıp, bir yaşam felsefesi, yaşam biçimi haline gelmiş durumda. 

Bu yaşam felsefesinin temelinde tüketim toplumuna ve sadece satın alma hareketi ile kendini gerçekleştirmeye bir başkaldırı yatıyor. Hatta hayatın her alanında sadeleşmeyi ve faydacılığı ön plana çıkarıyor. Her şeyi olduğu gibi minimalizmi de uç noktalara taşıyanlar olduğu için ütopik bir felsefe olarak yaklaşan kesim oldukça fazla. Aslında hiçbir şeyi bu uç noktalara taşımadan hayatınızı daha mutlu ve huzurlu yaşamanızı sağlayacak yöntemleri minimalizm’de bulabilirsiniz.

Minimalizm 101

  • Minimalizm yaşam tarzı eşyayı değil, deneyimi ön plana çıkartır.
  • Katı ve kesin kuralları yoktur, kendi minimalist tarzınızı uygulayabilirsiniz.
  • Minimalizm de hayatın her alanında sadeleşme öne çıkar. Temelinde farkındalık ve sorgulayıcılık yatar. Ancak minimalistlerin koleksiyonu olamaz gibi bir kural yoktur. Ya da bu felsefeyi hayatınıza uygulayabilmeniz için 100 parçadan az eşyaya sahip olmanız gerekmez.
  • Bu felsefe zaman, para ve enerjinin kişiyi mutlu eden değerlere harcanması gerektiğini savunur. Ancak bu durum minimalistlerin aşırı tutumlu olması gerektiği anlamına gelmez.
  • Bu felsefe de sürdürülebilirlik ön plandadır.
Fotoğraf: Unsplash / Andrew Ridley – Minimalizm Nedir?

Peki minimalizm neden önemli?

Sürdürülebilirliğin ve kişisel mutluluğun öneminin farkına daha çok vardığımız şu günlerde minimalizmi anlamak çıkış yolu bulmamıza yardımcı olabilir.

Zamanı, parayı ve enerjiyi verimli şekilde kullanmaya odaklanan minimalizm hem kişisel farkındalığımızı arttırmamıza hem de sürdürülebilirliğe katkı sağlamamıza yardımcı olacak yöntemler barındırıyor.

Fotoğraf: Unsplash/ Sarah Dorweiler – Minimalizm nedir?

Nasıl Minimalist olunur?

Günümüzü tasvir etmek isteseydim sanırım Gülten Akın’ın şiirindeki gibi tasvir ederdim; “Kimselerin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya.”  O kadar yoğun ve hızlı yaşıyoruz ki maalesef farkındalığımız ve hayattan aldığımız keyif gittikçe düşüyor.

Minimalistler günümüz şartlarının ortaya çıkardığı olumsuzlukları en aza indirmeye çalışıyor. Bunun için sert kurallar koymanıza gerek yok, birtakım önlemler almanız da minimalist yaşam için yeterli olacaktır. Örneğin; İlk adım olarak hayatınızı, ilişkilerinizi hatta zihinsel süreçlerinizi sadeleştirmek bile hayatınızda fark yaratacak kadar kalite ve konforu arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer bir önemli adım ise parayı hayatın amacı değil, araç haline getirebilmek. Burada önemli olan nokta, parayı kötü olarak etiketlemek ya da değersiz görmek olmadığının farkında olmak. Buradaki kasıt hayatınızdaki mutluluğu sadece paraya bağlamamak aslında.

Fotoğraf: Unsplash / Scott Webb – Minimalizm Nedir?

İşte Minimalizmi uygulamaya başlamanız için ilk 5 adım:

  1. Çoğu zaman farkında olmadan, söylenip, şikayet ediyoruz, yaşadığımız olumsuzluklar için başkalarını suçluyoruz, insanları kırıyoruz, tersliyoruz.. Beyninizde bir alarm mekanizması kurabilirsiniz. Ne zaman şikâyet etmeye başlasınız, şu an abartıyor muyum diye düşünün ya da bu bana fayda sağlıyor mu diye sorun kendinize? Böylece yavaş yavaş düşüncelerinizi sadeleştirmeye başlayacaksınız.
  2. Hobileriniz sizi mutlu etmek için var, hırs yapmayın. Mevcut düzen bizleri süper insan olmaya itiyor. Biz de kolayca teslim oluyoruz ve kendimizi hobimizle uğraşırken bile bir yarış içerisine sokabiliyoruz. Hadi “mükemmel” olmak zorunda olmadığınızı kabul edin ve sadece keyif almaya odaklanın.
  3. Sorumlulukların hepsini üzerinize almak zorunda değilsiniz. Hayatınızdaki süreçleri sadeleştirebildiğiniz kadar sadeleştirin. Gerekirse yardım isteyin.
  4. Etrafımızda çok fazla uyaran var. Uygulamalardan gelen mesajlar, abone olduğumuz ancak artık ilgilenmediğimiz konularla ilgili e-mail’ler, içerisinde olmak istemediğimiz whatsapp grupları bunlardan sadece birkaçı. Üşenmeyin buralarda da sadeleşmeye gidin.
  5. Listesiz alışverişe çıkmayın. Önceden alışveriş için liste yapmak, sizi ihtiyacınız olanı, sadece o an değil genelde mutlu edecek olanı almaya yönlendirecek. Böylece kazandığınızdan fazla tüketmenin de zamanla önüne geçeceksiniz.

Tüketim odaklı yaşam tarzı, bizleri kısır bir döngüye ve süper insan olmaya itiyor. Bu kısır döngünün getirdiği mutsuzluğun önüne geçmek isteyenler kendilerine farklı yollar arıyor. Minimalizm bu noktada sizin aradığınız çözüm yolunu sunabilir.

Yazar ve minimalist Christine Platt‘in TEDx’te yaptığı minimalizm üzerine konuşmayı izlemenizi tavsiye ederiz.

TEDxCharlottesville – You can be a minimalist.