Herkesin hayatında çok fazla şey oluyor. İş, okul, çocuklar, hobiler, faturalar, başarılar, endişeler, sevinçler… Özellikle şehir hayatı bir insanın doğasının gereği kaldırabileceğinden çok daha fazla kaos sunuyor. Beynimiz her zaman tıkır tıkır çalışmak zorunda buluyor kendini. Tatil için bile olsa nereye gidersek gidelim, bu ağırlığı yanımızda taşıyoruz. Bu ağırlık, bizi strese sokuyor ve hayatta keyfini çıkarabileceğimiz şeylerin önüne geçiyor. Peki bunu biraz hafifletmek ister misiniz? Morning Pages (sabah sayfaları) denen bir teknikle bu yükü hafifletmek mümkün.

Morning Pages
Fotoğraf: Unsplash – Iris Juana

Morning Pages Nedir?

Bilinç Akışı Yazım Tekniği ve Sabah Sayfaları olarak da bilinen bu teknik Julia Cameron’ın “The Artist’s Way” (Sanatçının Yolu) kitabı ile ortaya çıkmış. Bu yöntem kitap üretmekten korkmuş, bir şekilde sanata küsmüş sanatçıların yaratıcılık yoluna geri dönmelerini ve onları engelleyen korkudan uzaklaşmanın yollarını gösteriyor. Bunu yaparken sanatçıyı hem içindeki hem de dışındaki olumsuz, negatif seslerin üstesinden gelme konusunda cesaretlendiriyor.

Etrafımdan ve kendimden biliyorum ki, aynı sıkıntı ile hepimiz kendi yöntemlerimizle baş etmeye çalışıyoruz ya da kolay yolu seçip, sadece şikayet ediyoruz. İşte bu noktada, Morning Pages bana ilaç gibi geldi.

Kısaca Morning Pages egzersizini; her sabah kalktığınızda hiçbir şey yapmadan önce kendinize bir bardak çay ya da kahve demleyip, defterinizi ve kaleminizi alıp, toplam 3 sayfa yazı yazmak olarak özetleyebilirim. Bu teknikte defterin büyüklüğü konusunda A4 yönlendirmesi yapılsa da ben kişiden kişiye bu tercihin değişeceğini düşünüyorum. O yüzden seçim konusunda kendinizi sınırlamamanızı öneririm.

Morning Pages
Fotoğraf: Unsplash – Pure Julia

Morning Pages Egzersizi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendinizi çok özgür hissedin. Özgürlük hayata gerçekçi bakabilmenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki; bu sizin kendiniz için yaptığınız bir egzersiz. Yazınızın güzel olması ya da dil bilgisi kuralları konusunda aşırı hassas olmanız gerekmiyor. O an ne yazmak istiyorsanız onları dökün sayfalara, kimse okumayacak, yazdıklarınız tamamen size ait. İşte hepsi bu.

Teknik bu şekilde, kendi kafanızın içerisinde sıkışıp kalmanızı engelliyor ve yaratıcılığınızı tetikliyor. Zihninizde her tarafa dağılmış olan düşünceleri derleyip toplamanızı sağlıyor. Ben bu tekniği öğrenmeden önce, düşündüklerimi sayfa sınırı gözetmeksiniz yazma ihtiyacı hissederdim. Ancak uygulamayı daha sık hale getirince daha rahat hissettiğimi fark ettim. Hedeflerimde dahi daha tutarlı hale gelmemi sağladığını söyleyebilirim.

Morning Pages
Fotoğraf: Pexels – Pixabay / Morning Pages

Morning Pages Uygulama Rehberi

  • Defter ve kalem kullanın: Araştırmalar el ile yazdıklarımızı psikolojik olarak daha fazla sahiplendiğimizi ve el yazımızda daha samimi olduğumuzu gösteriyor. Burada uygulayacağımız teknik, rahatlamak ve zihnimizi toparlamak için olduğundan bilgisayar kullanılmaması tavsiye ediliyor.
  • Sabahları uygulamak önemli: Sabah saatleri zihnimizin en dingin olduğu, ortamın en sakin olduğu saatlerdir. Günün koşuşturmacası başlamadan Morning Pages egzersizini yapmak yaratıcılığınızı da daha fazla harekete geçirecektir.
  • Bu teknikte hata yok: Morning Pages kuralları, doğrusu ya da yanlışı olmayan bir egzersizdir. Yazdıklarınız size ait ve hata yapmanızın imkanı yok. Sadece düşündüklerinizi, aklınızdan geçenleri yazmanız yeterli.
  • Sayfaları yırtıp atabilirsiniz: Tekniğe göre yazdığınız 3 sayfayı sonra yırtıp atmanız gerekiyor. Açıkçası ben atmıyorum. Bu egzersiz için ayırdığım defterimi saklamayı tercih ediyorum.
Morning Pages
Fotoğraf: Pexels / Morning Pages

Bana Ne Sağladı?

  • Daha Yaratıcı Hissediyorum: Morning Pages uyguladığım günler zihnimdeki karmaşayı dindirmemi sağlıyor. Bu sessizlik bana yaratacılık için daha fazla imkan tanıyor.
  • Kendimi daha iyi tanımama yardımcı oluyor: Sabahları kendime ayırdığım bu süre tüm zihinsel süreçlerime kısa bir bakış atmamı sağladığı için kendi üzerimde daha fazla düşünmeme ve kendimi tanımama yardımcı oluyor.
  • Duygusal farkındalığımı arttırıyor: Bu egzersizi düzenli bir şekilde hayatınıza soktuğunuzda göreceksiniz ki, hissettiklerinize ve duygularınıza daha hakim bir hale geliyorsunuz. O gün neye karşı nasıl hissettiğiniz sorusu cevap buluyor. Duygularınıza hayat bulmaları için yeterli boşluğu ve zamanı sağlıyorsunuz.
  • Özgüvenim Artıyor: Kendimle konuşmanın, samimi bir şekilde düşüncelerimi paylaşmanın ve duygusal farkındalığımın yükselmesinin özgüvenimin üzerinde de olumlu etkisi oluyor.

Bana çok iyi gelen Morning Pages egzersizini uygularken dinlemeyi çok sevdiğim Spotify listesini de buraya bırakıyorum. Eğer bu egzersizi uygulamaya başlarsanız, yorumlara deneyimlerinizi yazar mısınız? Ya da sadece tekniği uygulamaya karar verdiyseniz de yorumlara Omlet yazıp, geçin. Biz birbirimizi anlarız :).