Lezzetli yemekler, keyifli sohbetler ve tatlı bir hazırlık telaşı… Mutfak, yaşam alanımızın tam da kalbinde değil mi? Günün en uzun ve verimli anlarının geçtiği bu alanda, sohbetler bile ayrı bir tat veriyor kuşkusuz. Bu sebeple mutfak düzeni daha da önemli bir konu haline geliyor ve tam da bu ruha uygun bir şekilde tasarlanıyor aslında. Kişinin ihtiyaçları ön planda tutularak hazırlanan mutfak dekorasyonu örnekleri içinde farklılıklar ve küçük detaylardaki ayrıntılar bu sebeple dikkat çekiyor.

Mutfak Düzeni İçin Aksesuar ve Mobilya Bütünlüğü

Mutfak dekorasyonunda pratik çözümler üzerine konuşmadan önce mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler üzerinde durmakta fayda var. Bu detaylar aynı zamanda değişen mutfak trendlerine örnekler oluşturabilecek nitelikte.

Yani, mutfak düzeni nasıl yapılır, nelere yer vermeli ve nelerden uzak durmalıyız gibi detayların önemi büyük. Mutfak düzeni dekorasyon adımlarından önce mimari değişiklikler son yıllarda ön plana çıkmaya başladı.

Sade, modern ve ferah görünümlü bir mutfak tasarlamak için önce duvar ve zemin bütünlüğünü oluşturmak gerek. Daha sonsuz ve temiz bir hissi destekleyen bu kullanım, zaman içinde yer ve duvar karolarını fonksiyonel olarak üretmeye doğru itti. Yani zemin ve duvar seçimi yaparken kendinizi kısıtlamanıza gerek yok. Artık çoğu ürün iki bölümde de kullanılabilir olarak üretiliyor.

Mutfak Düzeni İçin Öneriler
Dekton marka mutfak, cosentino.com / Mutfak Düzeni İçin Öneriler

Mutfakta Bütünlüğü Sağlamak

İç mekan dekorasyonunda son zamanların yükselen trendi, mutfakları da etkisi altına alıyor. Mutfak tasarımı yaparken dekorasyonu evin diğer alanlarına da uyumlamak, daha “casual” ve planlı bir görünüm sunuyor. Eskiye nazaran Amerikan mutfaklarının daha ön planda ve tercih edilebilir oluşu da bu trendi destekliyor.

Böyle bir kullanım, mutfak düzeninde daha akıllıca davranmayı ve daha fonksiyonel ürünlere yönelmeyi de beraberinde getiriyor. Küçük bir alanda en akıllı düzenleyicileri kullanarak dağınıklığı yok etmek ve planlı bir çalışma alanı oluşturmak için bazı detaylar ihtiyaç var.

Mutfak Düzeni İçin Öneriler
“Vega” mutfak, intemayasam.com.tr / Mutfak Düzeni İçin Öneriler

Mutfak Düzeni için Neler Yapabiliriz?

Hayati önem taşıyan depolama alanı kullanımı, mutfaklarda neredeyse ana fikir düzeyinde. Çekmece içi düzenleyici elemanları, duvara asılı ya da tavandan sarkıtarak kullanabileceğimiz tel ve raf detayları mutlaka elinizin altında olmalı. Dolap içlerini efektif kullanabilmek adına ayrıca eklenebilen mini dolap için raf çözümleri ise kişiselleştirilebilir mutfak anlayışıyla doğru orantılı.

Mutfak Düzeni İçin Öneriler
Duvar raf sistemi, coastalhomes.com.tr / Mutfak Düzeni İçin Öneriler

Modern mutfak stilleri, küçük ölçekli alanlarda kaliteyi artırdığı için hala ilk tercihlerden biri. Tek bir bütün halinde, fazla form oyunlarına ihtiyaç duymadan tasarlanan mutfak dolap ve tezgah üstü tasarımları, daha düzenli bir mutfak için de destekleyici bir görünüm sunuyor.

Düzenli hale getirmekte zorlandığınız ve dolap ve çekmece içlerinde değil tezgah üstünde görünür olan neredeyse tüm mutfak ekipmanını,  mutfağın genel renk paletiyle uyumlu seçerseniz kalabalık görünümün önüne geçmiş olursunuz. Unutmayın, mutfakta görünür alan üzerinde fazla aksesuar ve renk kullanmak, şıklıktan uzaklaştıracaktır.

Mutfakta Detayların Önemi

Eğer mutfak dekorasyonunda bir alan probleminiz varsa küçük ve dar dolap yanlarını, kapı arkalarını bir alıcı gözle tekrar keşfe çıkmalısınız. Alana göre tasarlanacak açık ya da kapalı raf sistemleri, tekerlekli servis sehpası tasarımları gibi modüler çözümler üretmek, mutfağın zengin dekorasyonunu güçlendirecek detaylardan biri.

Mümkün olduğunca düzenli bir istifleme yöntemi tercih ederek, sandığınızdan daha fazla boş alan yaratabilirsiniz. Farklı tabak ve kutu tasarımları yerine, iç içe geçebilen ve her biri birbiriyle uyumlu tava ve tencerelere yer vererek alandan tasarruf edebilirsiniz. Mutfakta her şey yeterli alana bağlıdır.

Mutfak Düzeni İçin Öneriler
Staub marka döküm tencere, beymen.com / Mutfak Düzeni İçin Öneriler

Büyük bir alan kaplayan bakliyat ve buzdolabı dışı besin organizasyonu için ise hava almayan ve tekrar tekrar kullanılabilen dayanıklı saklama kaplarından yardım alabilirsiniz. Vakumlu gıda saklama sistemleri, yiyecekleri sağlığa uygun bir şekilde daha uzun süreli saklarken, düzenli bir görüntü de sunuyor.

Mutfak Düzeni İçin Öneriler
Zwilling – Fresh and Save Başlangıç Seti / Mutfak Düzeni İçin Öneriler

Bu mini mutfak düzeni rehberiyle, mutfağınız vakit geçirmekten çok daha fazla keyif aldığınız, aradığınızı rahatlıkla bulabildiğiniz bir alana dönüşecek.

Önemli Not: Bu içerikteki hiçbir marka/ürün ile ücretli bir işbirliği yapılmamıştır.