En son ne zaman hevesle aldığınız bir kitabı okudunuz ve bitirdiniz? Yoksa gerçekten okumak için yanıp tutuşarak aldığınız kitabın ellinci sayfasını geçemediniz mi? Kitap hala baş ucunuzda, komodininizin üstünde mi duruyor yoksa çantanızda bulacağınız bir boş zamanda okunmayı mı bekliyor?

En mutsuz olduğum anlarda bile D&R’da ya da Remzi Kitabevi’nde soluğu alan ve rafların arasında saatlerce dolaşıp kolları kitaplarla dolu bir şekilde çıkan bir kitapseverin itirafına başlıyorum hazırsanız.

Ben ilkokuldan beri kitapları çok seven biriyim ve çok kitap okurum. Yani okuduğumu sanırdım. Okuduğum kitapların sayısı yıllar geçtikçe azalmış da benim haberim yokmuş, geçen sene farkettim. Merak ettiğim, okumak istediğim kitapların ardı arkası kesilmiyordu, satın aldığım kitapları sayısı da. Bir süredir elimde dolaştırdığım kitabın değişmemesinden şüphelenmiştim ama asıl uyanışım bir kitap öneri topluluğu olan Goodreads uygulamasında “Reading Challenge”a katılmamla başladı. “Reading Challenge”ı Türkçe açıklayacak olursam, uygulamada kendinize yıllık bir kitap hedefi belirlediğiniz ve okuduğunuz kitapları buraya girerek hedefinizde nerede olduğunuzu görebildiğiniz, kısacası kitap okurken sizin gibi hedefleri olan diğer arkadaşlarınıza meydan okuduğunuz bir bölüm. Buradaki sayının uzun süre artmaması ve 2016 yılını neredeyse hedefimin üçte biri oranında kitap okuyarak kapatmam gerçeği yüzüme çarptı ve evet ben sandığım kadar kitap okumuyordum.  🙂

Kitap okuma isteğimden ve kitap sevgimden kuşkum yoktu ama ne engel oluyordu bana? Kısaca düşündükten sonra hep yorgunluğu ve yoğunluğu bahane ettiğimi, genellikle kitabımı uyumadan önce yatağıma uzandığımda elime aldığımı ve bir iki sayfa okuduktan sonra uyuya kaldığımı farkettim. Her gün ya da en azından haftanın 4 ya da 5 günü yarım saat dahi olsa kitap okumaya ayırsam mevcut durumdan çok daha ileride olurdum orası kesin. Sadece kitap okumayı bir şekilde önceliklerimden çıkartmıştım. Durumu hızla toparladım, 2017 hedefimi merak edenler için ise söyleyebilirim ki hedefimi Ağustos’ta tamamladım ama durmak yok.  🙂

Size tavsiyem, kitap okumak ya da yapmayı sevdiğiniz başka herhangi bir şeyi uzun zamandır ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız önceliklerinize göz atın. Belki o liste sizin elden geçirmenize ihtiyaç duyuyordur.