Bu yoğunluğun içerisinde gayet iyi kitap okuduğumu düşünüyordum. Ancak gerçeğin öyle olmadığını telefonuma indirdiğim Goodreads uygulaması söyledi.

En son ne zaman hevesle aldığınız bir kitabı okudunuz ve bitirdiniz? Yoksa gerçekten okumak için yanıp tutuşarak aldığınız kitabın ellinci sayfasını geçemediniz mi? Kitap hala baş ucunuzda, komodininizin üstünde mi duruyor yoksa çantanızda bulacağınız bir boş zamanda okunmayı mı bekliyor?

En mutsuz olduğum anlarda bile D&R’da ya da Remzi Kitabevi’nde soluğu alan ve rafların arasında saatlerce dolaşıp kolları kitaplarla dolu bir şekilde çıkan bir kitapseverin itirafına başlıyorum hazırsanız.

Fotoğraf: Unsplash / Gaelle Marcel – Ne kadar kitap okuyorsun? Bana gerçeği Goodreads söyledi.

Ben ilkokuldan beri kitapları çok seven biriyim ve çok kitap okurum. Yani okuduğumu sanırdım. Okuduğum kitapların sayısı yıllar geçtikçe azalmış da benim haberim yokmuş, geçen sene farkettim. Merak ettiğim, okumak istediğim kitapların ardı arkası kesilmiyordu, satın aldığım kitapları sayısı da. Aslında bir süredir elimde dolaştırdığım kitabın değişmemesinden şüphelenmiştim. Ancak asıl uyanışım bir kitap öneri topluluğu olan Goodreads uygulamasında “Reading Challenge”a katılmamla başladı. “Reading Challenge”ı açıklayacak olursam; uygulamada kendinize yıllık kitap hedefi belirlediğiniz ve okuduğunuz kitapları buraya girerek hedefinizde nerede olduğunuzu görebildiğiniz bir hedef alanı. Aynı zamanda kitap okurken sizin gibi hedefleri olan diğer arkadaşlarınıza meydan okuduğunuz bir bölüm. Buradaki sayının uzun süre artmaması ve 2016 yılını neredeyse hedefimin üçte biri oranında kitap okuyarak kapatmam gerçeği yüzüme çarptı. evet ben sandığım kadar kitap okumuyordum. ?

Gerçekten yeteri kadar zaman ayırıyor muyuz?

Kitap okuma isteğimden ve kitap sevgimden kuşkum yoktu ama ne engel oluyordu bana? Kısaca düşündükten sonra hep yorgunluğu ve yoğunluğu bahane ettiğimi farkettim. Genellikle kitabımı uyumadan önce yatağıma uzandığımda elime alıyordum ve birkaç sayfa okuduktan sonra uyuya kalıyordum. Oysa; haftanın 4 ya da 5 günü yarım saati okumaya ayırsam çok daha ileride olurdum. Sadece kitap okumayı bir şekilde önceliklerimden çıkartmıştım. Durumu hızla toparladım. 2017 hedefimi merak edenler için ise söyleyebilirim ki hedefimi Ağustos’ta tamamladım ama durmak yok.  ?

Size tavsiyem; kitap okumak ya da yapmayı sevdiğiniz başka herhangi bir şeyi uzun zamandır ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız önceliklerinize göz atın. Belki o liste sizin elden geçirmenize ihtiyaç duyuyordur.

Fotoğraf: Pinterest – Ne kadar kitap okuyorsun? Bana gerçeği Goodreads söyledi.

Bu arada Goodreads ‘i merak edenler için linkini buraya bırakıyorum.

https://www.goodreads.com/