Pomodoro tekniği son zamanlarda gerek eğitim gerekse iş yaşamında en çok uygulanmaya başlanan stratejik çalışma plânlarından biridir. Bu teknik; temelinde farklı zaman dilimlerini kapsayan çalışma aşamalarından oluşur. Daha açık bir deyişle; 25 dakikalık kısa ve yoğun bir çalışmadan sonra 5 dakika mola vererek daha verimli çalışmayı mümkün kılar. 5 dakikalık mola bittikten sonra tekrar 25 dakika daha çalışma ve ardından 5 dakikalık mola verme süreci ile takip edilir.

Pomodoro Adı Nereden Gelir?

İlk olarak kelime anlamıyla başlayalım. Pomodoro İtalyanca “Domates” anlamına gelir. Çalışma tekniğinin isminin neden “Domates” olduğunun hikayesi ise ilerleyen satırlarda.

Pomodoro tekniği, 1980’li yılların sonunda Francesco Cirillo adlı bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilir. Cirillo, çalışmalarına iyi bir şekilde odaklanmak ve ödevlerini zamanında tamamlamak için çaba sarf eder. Çok uzun süre, aralıksız çalıştığı zaman sıkıldığını hisseder ve kendi kendine sadece 10 dakika boyunca odaklanmış bir şekilde çalışmayı taahhüt eder.

Cirillo, bu kendine meydan okumadan cesaret alır ve domates şeklinde bir mutfak sayacı kullanarak bu tekniği uygulamaya başlar. Bu sürelerin ilk olarak domates şeklindeki sayaç ile takip edilmesinden dolayı tekniğin ismi “Pomodoro Tekniği” olarak kalır. Crillo daha sonra bu teknik hakkında 130 sayfalık bir kitap yayınlar.

Fotoğraf: Pexels – Toni Cuenca / Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanabilir?

Yapılacaklar listenizi belirleyin ve bir sayaç alın. Sayaç olarak telefonunuzun zamanlayıcısını da kullanabilirsiniz. Hatta işi biraz daha ruhuna uygun yapmak isterseniz Pomodoro Tekniği için çıkartılmış uygulamalar da var.

 • Sayacınızı 25 dakika sonra çalması için ayarlayın ve zamanlayıcı çalana kadar yalnızca tek bir işe odaklanın.
 • 25 dakikalık süre bittiğinde bir etap tamamlanmış olur.
 • Ardından 5 dakika ara verin.
 • Toplam 4 aşamayı tamamladıktan sonra daha uzun, daha dinlendirici 15-30 dakikalık bir mola verebilirsiniz.

Genelde, her bir çalışmanın 4 etap sonunda tamamlanması amaçlanır. Ancak bir çalışma 4’ten fazla etap gerektiriyorsa daha küçük ve uygulanabilir adımlara bölmeniz öneriliyor. Bu yönteme bağlı kaldığınızda çalışmalarınızda daha verimli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Bir pomodoro seansı için sayacınızı ayarladığınızda dikkatinizi dağıtabilecek e-postalar, metin mesajları ya da arkadaş sohbetleri ile ilgilenmemeniz gerekir. Ortaya çıkan yeni bir fikir, istek ya da görevi daha sonra uygulamak üzere not alabilirsiniz.

Fotoğraf: Pexels – Bich Tran / Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği’nin Faydaları Nelerdir?

Etkili ve pratik bir çalışma olan bu tekniğin faydaları şunlardır:

 • Daha İyi Motive Olmanızı Sağlar.

Pomodoro tekniği, harekete geçmenize yardımcı olacak bir dış motivasyon aracı yardımıyla hedeflerinize ulaşma kararlılığınızı güçlendirir.

 • Konsantrasyonunuzu Artırabilirsiniz.

Sosyal medya bildirimleri, e-postalar ve diğer metin mesajları çalışırken konsantre olmanızı zorlaştırır. Bu teknik sayesinde görevlerinize daha iyi odaklanabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu artırarak kısa sürede daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

 • Çalışma Azminizi Koruyabilirsiniz.

Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda ya da yapacağınız iş zor olduğunda bile denemeye devam edebilirsiniz. İlgili sayaç sürekli çalıştığı için zihninizi toplamanız ve çalışma azminizi korumanız kolaylaşır.

 • İşlerinizi Zamanında Bitirebilirsiniz.

Pomodoro sayacının çalışması az da olsa bir zaman baskısı hissetmenizi sağlar. Böylece enerjinizi daha iyi toplayabilir ve kısa molalar sayesinde fazla dağılmadan çalışmayı sürdürebilirsiniz.

 • Yeni Bir Göreve Başlamanızı Kolaylaştırır.

Yeni bir çalışmaya başlamak çoğu zaman göz korkutucu olabilir. Bu durumda erteleme alışkanlığı devreye girer ve projelerin çoğu hayata geçmez. Ancak çalışmanızı kısa zaman aralıklarına bölmek işe başlamanızı, adım adım ilerlemenizi ve daha iyi motive olmanızı sağlar. Bu açıdan yeni bir göreve başlamak için oldukça idealdir.

 • Zamanı Yönetmenize Yardımcı Olur.

Gelecekteki projeleri planlamak çoğu zaman zor ve karmaşıktır. Ancak bu teknik gelecek ile ilgili konuları planlama açısından oldukça faydalıdır. Kısa ve zamanlanmış bölümler halinde çalışmak, projenizi somut hale getirmenize yardımcı olur. Böylece bu teknik sayesinde bir veya birkaç göreve odaklanmanız ve zamanı yönetmeniz kolaylaşır.

 • Üretkenliğinizi Oyunlaştırabilirsiniz.

Pomodoro, herkes için ulaşılabilir ve uygulanabilir bir tekniktir. Bu teknik ile üretkenliğinizi oyunlaştırabilirsiniz. Çalışma sırasında her bir bölüm hedeflerinizi yeniden değerlendirmek, kendinize meydan okumak ve dikkat dağıtıcı unsurları azaltmak için yeni bir başlangıçtır. Her gün fazladan bir etap ekleyerek kendinizi daha fazla motive edebilirsiniz.

Siz de manuel pomodoro sayacı veya pomodoro sayacı online araçlarından birini kullanarak düzenli bir şekilde çalışabilirsiniz. Böylece adım adım çalışmanın ve sonuca ulaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir.