Zeynep’le yollarımız, uzun seneler önce kesişti. Tanıştığımız zaman Boxer Dergisi’nde editör olarak çalışıyordu. O günden beri beni yaptıklarıyla etkileyen, çalışkanlığı ve çok yönlülüğü ile ilham veren biri oldu. İşte bu yüzden Pozitif Sohbet’te sizi Zeynep Soylu ile tanıştırmak istedim. Umarım modayla ilgili eğitimler veren, erkeklere hitap ettiği bir dergi çıkartan, birbirinden farklı, yaratıcı konseptlerde parti organizasyonları yapan Zeynep’le yaptığımız söyleşiyi seversiniz.

Zeynep, seni yakından tanıyabilir miyiz? Neler yapıyorsun? Bu zamana kadar neler yaptın?

İstanbul Bilgi üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra her zaman ilgim olan modaya daha fazla yöneldim. İlk etapta şanslıydım çünkü ailemde hem prodüktör, hem müzisyen ve hem de fotoğrafçılar bulunuyor. Reklam çekimlerinde “styling” asistanlığı yaparak sektöre girdim. Daha sonra bir dönem kurumsal hayatı da deneyimledim. PriceWaterhouseCoopers ve TribalDDB de kendimi farklı konu ve alanlarda geliştirdim. Bu deneyimlerden sonra “ben tam bir dergiciyim, geri dönüyorum moda sektörüne” diyerek, esas sevdiğim işe döndüm. Boxer dergisinin moda editörü olarak bir süre kariyerime devam ettim ve 4 yıl önce kendi dergim olan F King Magazine’i yayın hayatına geçirdim.

Seni bir çok kişi moda blogger’ı olarak tanıyor. Ancak sen blogger değilsin. Moda için blog tutmuyorsun ama çok daha farklı alanlarında yer alıyorsun. İstanbul Moda Akademisi’nde verdiğin eğitimlerden başlayabiliriz mesela…

Aslında bu dijital tarafta aktif görünmemizden kaynaklanıyor. Yoksa benim hiçbir zaman blogum olmadı. Influencer diyebiliriz çünkü hitap ettiğim ve etkilediğim bir kesim var. Benim için moda alanında deneyimlerimi aktarabileceğim, insanları doğru yönlendireceğim bir platform eğitmenlik. Styling ve moda editörlüğü programlarında ders veriyorum. Bunun yanısıra üniversitelerde konuk eğitmen olarak katıldığım dersler oluyor. Dönemin getirdiği bilgi kirliliğinde, özellikle genç beyinlere doğru bilgiler aktarmak istiyorum ki sektör de daha deneyimli daha donanımlı insanlarla gelişsin.

Sanırım moda yaşamının her yerinde. Geçen sene seni Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da Niyazi Erdoğan tasarımlarıyla sahnede de gördük. Nasıl bir deneyimdi, nasıl bir hikayesi var anlatsana? 

İnanılmaz farklı ve adrenalin doluydu diyebilirim ?Modanın ve sürecin içinde açıkçası sahnenin ön tarafında fazla düşünmüyorsunuz arka tarafı. Ben yıllardır bu sektörün içindeyim. Kameraya, fotoğraf makinesine alışkın biri olarak bu kadar heyecanlanabileceğimi hiç düşünmüyordum. Fakat podyuma çıktığımda adeta zaman durdu. Niyazi’yle hikayemize gelecek olursak; biz yine her zamanki moda haftası toplantımızda neler yapsak F King ile birlikte partiyi nasıl tasarlasak diye düşünüyorduk. Niyazi ilk kadın koleksiyonunu çıkaracağını ve annesiyle babasına ithaf ettiği bir hikaye olduğunu söyledi ve “Acaba sen mi yürüsen?” diye sordu. Sorudan sonra bizim tarafa bir sessizlik hakim oldu. Ben gülmeye başladım, “Yapamam gülerim ben podyumda” dedim ve kendimi defilenin içinde buldum. ? Niyazi gibi özel bir tasarımcının yanında olmaktan büyük keyif aldım. Edis’in “Çok Çok” klibinde de olduğu gibi arkadaşlarımın inandığı işlerde her zaman “tam destek” olarak yanlarında olmaya gayret ediyorum. Bunu yapmak bana çok iyi hissettiriyor. İyi ki yapmışız, çok güzel anılar biriktirmiş oldum.

Niyazi Erdoğan’ın Tarsus Havası Defilesinde

Hayatta bazı anlar olduğunu düşünüyorum; kaçırmamamız gereken fırsatlar, dönüp bakınca yüzümüzde tebessüm yaratan anlar, ben hayatımda böyle anılar yaratıp elimden geldiğince çoğaltmaya çalışıyorum. Bence herkes hayatında kararlar verirken bunu baz almalı.

Bir de modanın ötesinde, daha geniş bir ilgi alanının meyvesi olan F King var..

F King Magazine benim için çok değerli. F King, FashionFitFoodFunFurniture olarak 5 bölüme sahip. Şehirli erkeğe hitap ediyoruz. F Kinglerimizle çekim yaparken yaratıcı ve benim gibi hayallerinin peşinde olan kişileri seçiyoruz. Ana akım medyanın yanında bizim gibi alternatif işlerin olması çok hoşuma gidiyor. Çok niş bir kitleye hitap ediyor olabilirsiniz ama doğru hedef kitle olması en önemlisi. F King bir marka ve onu koruyup en iyi düzeye getirmek de benim işim.

Senin gibi moda aşkıyla yanıp tutuşan, kariyerini moda tarafında yönlendirmek isteyen kişilere 3 anahtar öneri vermeni istesem? 

Tam olarak ne istediklerini iyi düşünüp, deneyimlemeye çalışıp öyle karar versinler. İlk yapmaları gereken şey bu. Sonra yılmadan çok çalışmalılar. Çalışkan değilseniz hedefe ulaşamazsınız. Son olarak hayallerini hep canlı tutmalılar, peşinden gitmeliler. Hiçbir zaman yılmamak lazım. 

Tanıdığım Zeynep her zaman ne istediğini bilen, güçlü bir kadın ve daima yaratıcı. Bunu sağlamak için neler yapıyorsun? Sırlarından bir kısmını bizimle paylaşır mısın? 

Çok teşekkürler bunun fark edilmesi bile benim için çok değerli. Bu biraz yaratılış ve yetiştirilme biçiminden de geliyor. Tabii ki yaşadıklarımız da çok büyük bir etken. Benim tek derdim kendimle. Sadece benim yaptıklarım beni ilgilendiriyor ve kimsenin de benim verdiğim kararlara, yaptıklarıma karışsın istemiyorum. Olumsuz konuşanlar, yıpratmak isteyenler oluyor ama hiçbir zaman kulak asmadan kendi yolumda devam ediyorum. Kendimi, yaptığım işlerin kalitesini nasıl daha fazla geliştirebilirim ona bakıyorum. Sırrım kendimle yarışmak sanırım.