Planlama yaparken ya da hedef belirlerken, geniş kapsamlı yaklaşmamız en sık yapılan hatalar arasında. Bu geniş kapsamın tamamını gerçekleştiremedikçe kendimizi başarısız ve bunalmış hissediyoruz. Dolayısıyla, bu durum gün içerisinde yaşadığımız stresi arttırıyor. Aslında pizzayı dilimleyerek yemeye çalışmak yerine hepsini ağzımıza tıkmaya çalışıyormuşuz gibi geliyor bana. Bir yandan da hiç nefes almadan yiyoruz bu pizzayı. Soluklanmadan, keyfini çıkarmadan. Bunun için sizlere günlük stresi azaltacak öneriler listesi hazırladım.

Fotoğraf: Unsplash / Chad Montano – Günlük Stresi Azaltacak Öneriler

Yapmak istediğim çok fazla şey var. Başarmak istediğim çok fazla amacım var. Onlara yaklaşamadığımı hissettiğim her an çok fazla demoralize olabiliyorum. Bu mod değişikliği ise beni hedeflerimden ve yaşamak istediğim dönüşümden daha da uzaklaştırabiliyor. Bu yüzden hedeften uzaklaşıp farklı bir yola sapabiliyorum. Dinlenmediğim zamanlarda da şarj edilmemiş bir telefon gibi oluyorum. Tüm bular üzerimde azalmak bilmeyen bir stres hissi oluşturuyor. İşte; kendi yolculuğumda uyguladığım, küçük adımlarla dönüşmenizi sağlayacak, günlük stresi azatlacak öneriler listesi.

#İstikrarlı sabah rutinleri oluşturun.

Fotoğraf: Unsplash / Team Fredi – Günlük Stresi Azaltacak Öneriler

Akışın durduğu huzurlu uykunuzdan, iyi müziği elde edebilmek için yaptığınız orkestra şefliğine geçişi yumuşatın. Şefe bir liste hazırlayın. Şef, hangi parçaları orkestre edeceğini bilsin o gün. Bu planlama, hedefleri ve o gün gerçekten yapabileceklerinizi ortaya koyacağı için gereksiz bir baskı hissetmeyeceksiniz. Böylece yolunuzu kaybetmeye ihtimaliniz azalacak.

#Telefonlardan uzaklaşın.

Fotoğraf: Unsplash / Le Buzz -Günlük Stresi Azaltacak Öneriler

Odaklanmanın ve kendinizi akışa kaptırarak bir şey yapmanın önündeki en büyük engellerden biri dikkat dağıtıcılar. Geçen gün fark ettim ki; kitap okumak için oturduğum yarım saatte bile en az 7-8 kere elim telefonuma gitti. Sonucunda yarım saat boyunca sadece 2 sayfa kitap okuyabildim. Ne zevk aldım ne de istediğim kadar kitap okuyabildim. Greenwich Üniversitesi eğitmenlerinin araştırmalarına göre; tatilde dijital detoks yapan kişiler döndüklerinde çok daha üretken, mutlu ve enerjik oluyor. Bir de bunu ara ara günlük hayatımıza uygulayabilirsek sonuçlarını siz düşünün.

#Her gün “BEN” zamanı yaratın.

Günümüz duygusal bir hız treninde geçiyor adeta. O kadar zor şehirlerde yaşıyoruz ve o kadar fazla şey ile mücadele ediyoruz ki; yolumuza sağlıkla devam edebilmek için kendimizi dinlendirmek ve zihnimizi sakinleştirmek zorundayız. Zamanla kendi yönteminizi bulabilirsiniz. Sabahları işe, derse, ev işine o gün yapacağınız neyse başlamadan, mindfulness egzersizini ilk sıraya koyabilirsiniz. Arada aklıma geldikçe yaptığım bu egzersizi yavaş yavaş rutinime almaya çalışacağım. Akşamları ise; yatak odamızdaki yeşil berjerde oturup, pufa ayaklarımı uzatıyorum. Bir yandan da sakin bir müzik eşliğinde 10 dakika da olsa zihnimi sakinleştirmeye çalışıyorum. Sanırım bu madde benim için stres azaltacak öneriler listesinin içerisinde en önem verdiğim madde.

Fotoğraf: Unsplash / Annie Spratt – Günlük Stresi Azaltacak Öneriler

#Yatağa gitmeden günü değerlendirin.

Düzenli olmasa da ajanda kullanan biriyim. Ajandamı bir de gün değerlendirmeleri için kullanmaya başladım. Eğer alışkanlığa dönüştürebilirsem mükemmel olacak. Arkamda bıraktığım günü değerlendirmek, aslında üstesinden geldiğim minik engelleri de anımsamama yarıyor. Değerlendirme yapmadan önce, 10 üzerinden 5 puan vereceğim bir günü, değerlendirmeden sonra 10 üzerinden 7-8 puan vererek kapatıyorum. Ek olarak; ertesi gün unutmamanız gereken işleri not almak hatta planlamak rahatlatıcı bir uyku almanızı sağlayacak.

#Doğanın ve hayatın detaylarına dikkat edin.

Fotoğraf: Unsplash / Tim Goedhart – Günlük Stresi Azaltacak Öneriler

Sabahları kalktığınızda, mola verdiğinizde hatta bir kahve içmek istediğinizde bu dediğimi uygulamaya çalışın. Eğer evdeyseniz camı açın, havayı koklayın ve kuşları dinleyin, hareketlerine bakın. Etrafınızda ağaçlar varsa çok şanslısınız, keyfini çıkarın.

Bu yazıyı evde, karantinada olduğumuz bir dönemde yazıyorum. Ancak bu dönem geçtiğinde, daha fazla doğada olmaya çalışın. Hayatı imkanlarınız doğrultusunda yavaşlatmaya çalışın. Her ne kadar, tamamını yavaşlatamasanızda, yavaşlatabildikleriniz size iyi gelecek. İşte bu anlarda düşüncelerinizi sakinleştirin ve kendinizi şarj edin.

Umarım sizin için hazırladığım Günlük Stresi Azaltacak Öneriler listesi işimize yarar ve hayatınızı istediğiniz yönde dönüştürmenizde yardımcı olur.

Ek olarak Anthem’ın hazırladığı, stres seviyenizi düşürecek 7 öneriden oluşan video ilginizi çekebilir.

Stress Relief Tips – 7 Ways on How to Lower Stress | Anthem